حکم رابطه در زمان عده طلاق رجعی چیست؟

حکم رابطه در زمان عده طلاق رجعی

طلاق رجعی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که در آن امکان رجوع زوجین در زمان عده در نظر گرفته شده است. داشتن هرگونه رابطه‌ ای در زمان عده نوعی رابطه نامشروع به حساب می‌آید. زمان عده می‌تواند نسبت به هر خانم در شرایط مختلف متفاوت باشد. برای مثال زمان عده در بانوان باردار تا زمان وضع حمل خواهد بود. در این مطلب می‌خواهیم به حکم رابطه در زمان عده طلاق رجعی بپردازیم. در صورت داشتن هرگونه پرسش تخصصی در این زمینه می‌توانید از مشاوره رایگان دادسو استفاده کنید.

مفهوم عده چیست؟

عده از مفاهیمی در قانون کشور ماست که از آیات قرآنی گرفته شده و نشأت گرفته از دین است. ازدواج یک خانم در زمان عده حرام محسوب می‌شود و زن و شوهر به یکدیگر حرام ابدی خواهند شد. اما این مورد در تمام شرایط صدق نمی‌کند زیرا که عده انواع مختلفی دارد که به نسبت هر کدام از آن‌ها حکم و شرایطی وجود دارد. انواع عده به شرح زیر است:

  • عده طلاق ( طلاق رجعی و طلاق بائن)
  • عده وفات
  • عده بذل مدت
  • عده به اتمام رسیدن ازدواج موقت

عده وظیفه‌ ای است شرعی که بر زن واجب گردیده است. از فلسفه‌های وجود زمان عده می‌توان به پاکی و امکان رجوع مجدد اشاره کرد. تنها در شرایط زیر عده بر زن واجب نیست:

  • زن یائسه باشد.
  • زن صغیره باشد.
  • زن باکره باشد.
  • زن فاقد رحم باشد.

برای آشنایی بیش‌تر با مفهموم عده پیشنهاد می‌کنیم مقاله عده چیست را مطالعه کنید.

طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی نوعی از طلاق است که در آن امکان رجوع و بازگشت مرد به همسر سابق خود وجود داشته باشد. بر اساس ماده ۱۱۴۸ قانون، در طلاق رجعی برای شوهر در مدت عده حق رجوع قرار دارد. این رجوع شرایطی دارد و مرد باید همسر خود را از رجوع آگاه سازد. به این معنی که یا با اعمال خود رجوع را اثبات کند یا آن را به زبان بیاورد. در چنین حالتی پیوند دوباره زناشویی آنان از سر گرفته می‌شود و تکالیف زناشویی مرد و زن بر یکدیگر واجب خواهد بود. پیش‌تر در بلاگ موسسه حقوقی دادسو درباره مدت عده طلاق رجعی و مدت عده در طلاق بائن توضیح دادیم.

طلاق رجعی چیست؟

حکم رابطه نامشروع در زمان عده

هرگونه رابطه خارج از عرف و شرع بین افراد را رابطه نامشروع می‌نامند. رابطه نامشروع در زمان طلاق بائن و طلاق رجعی متفاوت است. پیش‌تر در مقاله حکم رابطه در زمان عده طلاق بائن در این باره توضیح دادیم. اما اگر رابطه نامشروع در زمان طلاق رجعی رخ دهد، آنگاه زن و مرد به یکدیگر حرام ابدی خواهند شد و حتی بعد از زمان عده نیز نمی‌توانند با یکدیگر مزدوج شوند. زیرا که فلسفه وجود طلاق رجعی این است که زوجین امکان رجوع داشته باشند که با داشتن رابطه، فلسفه این نوع طلاق زیر سؤال می‌رود. اگر خانمی در زمان عده خود در طلاق رجعی با مردی رابطه نامشروع داشته باشد و همسر سابق او از این موضوع مطلع شود، همسر سابق او می‌تواند با ارائه مدرک از او شکایت کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

مجازات ازدواج در زمان عده

ازدواج در زمان عده نیز همانند داشتن یک رابطه نامشروع می‌ماند و حکم شرعی آن همانند داشتن یک رابطه نامشروع است.

مطابق ماده ۶۴۴ قانون مجازات اسلامی، ازدواجی که در زمان عده رخ دهد دارای ۶ ماه الی ۳ سال حبس و مجازات نقدی و شلاق خواهد بود. مجازات نقدی ازدواج در زمان عده بین ۳ تا ۱۸ میلیون ریال و ۷۴ ضربه شلاق است. این مجازات در صورتی اتفاق می‌افتد که نزدیکی صورت گرفته باشد. در غیر این صورت مجازات آن بین ۶ ماه الی ۲ سال حبس و جریمه نقدی ۳ الی ۱۲ میلیون ریال خواهد بود.

لازم به ذکر است که قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۴۳ به دفتردارانی که مرتکب این جرم شوند نیز اشاره کرده است. جرم این دفترداران، منع از تصدی گری، حبس، جریمه نقدی و شلاق خواهد بود. بنابراین ازدواج و رابطه در مدت عده طلاق رجعی می‌تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد. فلسفه وجود عده و طلاق رجعی این است که زوجین بتوانند به یکدیگر رجوع کنند و زندگی زناشویی خود را از سر گیرند. اگر خانمی در زمان عده طلاق رجعی خود رابطه ‌ای داشته باشد، به آن مرد حرام ابدی خواهد شد و علاوه بر آن مجازات سنگینی نیز در انتظار اوست.

سوالات متداول

مجازات ازدواج در زمان عده چیست؟

طبق ماده ۶۴۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات این گونه ازدواج به حبس، جریمه نقدی و شلاق محدود می‌شود. میزان سنگینی حبس و مجازات نیز به داشتن نزدیکی میان زن و مرد بستگی خواهد داشت.

حکم رابطه در زمان عده طلاق رجعی چیست؟

مرد و زن به یکدیگر حرام ابدی خواهند شد و دیگر نمی‌توانند با یکدیگر ازدواج کنند. چنانچه همسر سابق نیز از این موضوع مطلع شود می‌تواند از او شکایت کند.

4.7/5 - (12 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *