آمار طلاق در ایران و عوامل موثر بر آن

آمار طلاق در ایران
انجام مراحل طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق
بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین ۱۵ تا ۳۰ روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ و تلگرام
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

آمار طلاق در ایران هر روز بیشتر می‌شود و این موضوع باعث نگرانی خانواده‌های زیادی شده است. مخصوصاً دخترها و پسرهای جوانی که در آستانه ازدواج هستند با مشاهده این آمار ترجیح می‌دهند همچنان مجرد باقی بمانند و خودشان را درگیر مسیر پرپیچ و هم طلاق و دادگاه‌های خانواده نکنند.

اما در واقعیت طلاق برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد و هیچ‌کدام از زوج‌های جوان با هدف اینکه از هم جدا شوند وارد زندگی مشترک نمی‌شوند. بلکه شرایطی که در طول زندگی به دلایل مختلف به زن و مرد تحمیل می‌شود این جدایی را شکل می‌دهد. اگر نیاز به دریافت خدمات مشاوره در زمینه طلاق دارید می‌توانید با وکلای دادسو از طریق واتساپ ارتباط بگیرید.

دلایل طلاق در ایران

طلاق در ایران به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. بعضی مواقع عدم شناخت زوجین از هم باعث طلاق می‌شود. در شرایط دیگر ممکن است به خاطر نداشتن شرایط اقتصادی مناسب زوج مجبور به طلاق شوند و نتوانند به زندگی مشترکشان ادامه دهند. جهت شناخت بهتر این موضوع، دلایل طلاق در ایران را در ادامه به طور کلی معرفی کرده‌ایم.

انتخاب همسر نامناسب

اگر زوجین بدون شناخت کافی از هم و بدون آگاهی یا بلوغ لازم ازدواج کرده باشند، احتمال اینکه رابطه آن‌ها به طلاق منجر شوند بیشتر است. آمار طلاق در ایران نشان می‌دهد که اغلب زوج‌هایی که سلامت روانی نداشته‌اند، در معرفی خودشان دروغ گفته‌اند یا اینکه به لحاظ خانوادگی هم‌سطح نبوده‌اند و با همدیگر تناسب نداشته‌اند به جدایی رسیده‌اند.

در این شرایط زن می‌تواند به شرط دریافت حضانت فرزندش مهریه‌اش را ببخشد و از مرد جدا شوند. درباره شرایط کودکان طلاق در دادسو می‌توانید اطلاعات به دست بیاورید.

فقدان دانش و مهارت کافی زوجین

توقعات غیرمنطقی زوج‌ها از یکدیگر، رفتار و شخصیت ضعیف داشتن، عدم شناخت عاطفی زن و مرد از هم و عدم برآورده شدن نیازها و انتظارات زوج‌ها هم می‌تواند از دیگر دلایل طلاق در ایران باشد.

شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت زندگی مشترک

در صورتی که بار زندگی فقط روی دوش یکی از زوج‌ها باشد و فشار زیادی به فرد وارد شود، یا رفتارهای ناهنجاری از یکی از زوجین در طول ازدواج سر بزند (مانند اعتیاد به الکل یا مواد مخدر) احتمال طلاق در بین آن‌ها بیشتر خواهد شد.

دلایل طلاق در ایران
شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت زندگی مشترک

شرایط اقتصادی نامناسب

در صورتی که مرد شغل مناسبی برای تامین مخارج خانواده نداشته باشد و همسر و فرزندانش در شرایط سختی باشند نیز احتمال رخ دادن طلاق و جدایی زوج افزایش پیدا می‌کند.

در دادسو می‌توانید درباره درخواست طلاق از طرف زن و مخالفت مرد اطلاعات به دست بیاورید و با راه و روش‌های طلاق در این شرایط آشنا شوید.

جدیدترین آمار طلاق در ایران

افزایش آمار طلاق در ایران خبری نگران‌کننده است. مخصوصاً این روزها که رقابت پررنگی بین آمار ازدواج و آمار طلاق‌های ثبت‌شده دیده می‌شود. اگر طلاق با همین سرعت رشد کند و آمار طلاق در ایران بالا برود، احتمال دارد که تعداد ازدواج‌ها و طلاق‌هایی که ثبت‌شده است برابر شود و به ازای هر ازدواج یک طلاق ثبت شود.

طبق آماری که در سال ۱۳۹۹ توسط سازمان ثبت‌احوال کشور منتشر شده است، تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده در این سال ۵۵۶ هزار و ۷۳۱ عدد بوده است که نسبت به سال ۹۸ حدود ۴.۴ درصد رشد کرده است؛ اما تعداد طلاق‌های ثبت‌شده در این سال هم رشد قابل توجهی داشته و با وجود تعداد ۱۸۳ هزار و ۱۹۳ عدد طلاق ثبت‌شده در سال ۹۹، میزان رشد طلاق در ایران حدود ۳.۶ درصد نسبت به سال ۹۸ بوده است.

در حقیقت، به ازای هر ۳ ازدواجی که در سال ۹۹ ثبت‌شده است، یک طلاق هم به ثبت رسیده و نسبت ازدواج به طلاق در کشور ۳ به ۱ است. بیشتر این طلاق‌ها متعلق به زوج‌هایی بوده که بین ۱ تا ۵ سال از زمان ازدواج آن‌ها می‌گذرد.

طبق آمار طلاق در ایران، بیشتر زوج‌ها در پنج سال اول زندگی از هم جدا می‌شوند و رتبه دوم جدایی متعلق به پنج سال دوم زندگی زوجین یعنی بین سال‌های پنجم و دهم زندگی آن‌ها است.

چرا آمار طلاق توافقی بالا رفته است؟

آمار طلاق توافقی به این خاطر افزایش پیدا کرده که زوج‌ها به نگرش جدیدی از زندگی مشترک رسیده‌اند. جوانان امروزی معتقد هستند که زندگی فقط یکبار حق هر کسی است و فرد باید از زندگی خودش لذت ببرد. همچنین این روزها کسی شرایط سخت زندگی را تحمل نمی‌کند و مشکلات زندگی مشترک را به خودش و طرف مقابلش تحمیل نمی‌کند. این نگرش و رشد فکری و شخصی زوجین باعث شده که در سبک زندگی و نوع جدایی خودشان تجدید نظر کنند.

آماری که به تازگی از طلاق در ایران منتشر شده نشان می‌دهد، زوج‌هایی که در زندگی مشترک شکست می‌خورند با توافق روی حق و حقوقی که دارند از هم طلاق می‌گیرند. در طلاق‌های توافقی معمولاً زن به ازای بخشیدن مهریه خودش حق حضانت فرزندش را می‌گیرد یا اینکه به واسطه بخشیدن مهریه به طور توافقی از مرد جدا می‌شود.

در این روش برای طلاق زن از مرد، با توجه به اینکه طلاق به توافق طرفین درخواست شده است، بعد از ارائه دادخواست و برگزاری جلسه‌های مشاوره زوج می‌توانند بدون دردسر و صرف زمان و هزینه زیاد از هم جدا شوند.

با توجه به اینکه فشار زمانی و مالی طلاق توافقی برای هر دو طرف کمتر است، به همین خاطر آمار طلاق توافقی در جامعه رو به افزایش است.

چرا آمار طلاق توافقی بالا رفته است؟
چرا آمار طلاق توافقی بالا رفته است؟

 مقایسه آمار طلاق در ایران و خارج

مقاسیه آمار طلاق در ایران و خارج نشان می‌دهد که آیا رشد طلاق و ناسازگاری زوجین و تغییر بینش و نگرش آن‌ها نسبت به زندگی فقط منحصر به ایران است، یا اینکه در کل جهان آمار طلاق افزایش پیدا کرده است. برای محاسبه این آمار تعداد زوج‌های مطلقه نسبت به تعداد جمعیت کشورها را مورد بررسی قرار داده‌ایم. به عنوان مثال در صورتی که کشوری ۱۰۰ هزار نفر جمعیت داشته باشد و ۵ هزار طلاق در سال در آن ثبت‌شده باشد، به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۵ طلاق در این کشور به ثبت رسیده است.

در روسیه به ازای هر ۱۰۰۰ نفر آمار طلاق ۴.۷ است و حدود یک سوم ازدواج روسی‌ها در ۵ سال اول با شکست مواجه می‌شود. آمار طلاق در آمریکا به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۲.۵ طلاق است و برای اسپانیا به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۲.۱ طلاق ثبت می‌شود. در بین مردم ترکیه از هر ۱۰۰۰ نفر ۱.۶ طلاق ثبت می‌شود و هند به ازای هر ۱۰۰۰ نفر فقط ۱ عدد درخواست طلاق دارد.

در ایران هم به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۲.۳ طلاق ثبت می‌شود که نسبت به جمعیت و ازدواج‌هایی که در کشور ثبت می‌شود قابل توجه است. از جمله دلایلی که باعث افزایش آمار طلاق در ایران شده می‌توان به اعتیاد به مواد مخدر، خشونت خانگی و نبود ارتباط عاطفی بین زوجین اشاره کرد.

انتخاب بهترین وکیل طلاق تهران برای طلاق توافقی

اگر همه تلاش خودتان را برای حفظ زندگی خودتان و همسرتان کرده‌اید و به انتهای جاده زندگی مشترکتان رسیده‌اید، برای طلاق از طرف مرد یا زن می‌توانید از یک وکیل طلاق در تهران کمک بگیرید. شرایط طلاق از طرف مرد و زن ممکن است با شرایط طلاق توافقی متفاوت باشد بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای طلاق با مشاوره حقوقی مشورت کنید.

بهترین وکیل طلاق تهران در دادسو کمکتان می‌کند تا بتوانید با بخشیدن مهریه یا دریافت آن و مشخص کردن تکلیف حضانت فرزند، پرونده طلاق یک طرفه یا طلاق توافقی را  به خوبی پیش ببرید.

وکیل طلاق در تمام مراحل طلاق همراه موکل یا موکلینش خواهد بود و با شناختی که از فرایند پرونده‌های طلاق در ایران دارد به پیشرفت پرونده و سریع‌تر به نتیجه رسیدن آن کمک می‌کند.

سؤالات متداول

 1. آیا آمار طلاق در ایران افزایش داشته است؟

بله آمار طلاق در ایران با رشد ۳.۶ درصدی در سال ۹۹ مواجه بوده است.

 1. طلاق بیشتر در چه سال‌هایی از زندگی مشترک رخ می‌دهد؟

بیشتر زوج‌های ایرانی بین سال اول تا پنجم ازواجشان از هم جدا می‌شوند.

 1. آیا ایران بالاترین درصد طلاق را در جهان دارد؟

در حال حاضر آمار طلاق در کشور مالدیو با وجود درصد ۱۰.۹۷ طلاق به ازای هر ۱۰۰۰ نفر در کل جهان رتبه نخست را دارد.

۴/۵ - (۱۰۶ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

5 دیدگاه برای “آمار طلاق در ایران و عوامل موثر بر آن

 1. ناشناس گفته:

  با سلام
  به نظرم مقایسه طلاق بین ایران و کشورهایی که در آن زن و مرد خارج از چارچوب ازدواج با هم زندگی می کنتد، گمراه کننده است.
  با تشکر

 2. بنار گفته:

  روابط آزاد قبل از ازدواج که متاسفانه خاصل تاملات نادرست و درک سطحی از ازدواج هست یکی از دلایل اصلی طلاق در کشور می تواند باش مثل اعتیاد بچه هارو درگیر کرده تحت عنوان دوست اجتماعی و چراغ خاموش قربانی می گیرد

 3. ناشناس گفته:

  مردها بی مسولیت وزنان به دلیل احساس سرخوردگی در وضعیت جامعه که برایشان ایحاد کرده دو عامل میتونه برای جدایی باشه

 4. سیامک جعفری گفته:

  روش سنتی ازدواج درجامعه امروز ایران کاملا رنگ باخته. چون شرایط اقتصادی وفرهنگی وقانونی هیچکدام بروز نشده اند .تجرد درایران فعلی مساویست با آرامش وخوشبختی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید