طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن

توسط وکلای خانم و آقا

 • بدون حضور خانم در هیچ مرحله ای
 • بدون نیاز به حضور  خانم در دادگاه
 • مشاوره رایگان در مورد طلاق از طرف زن

۰۲۱-۹۱۰۷۹۱۰۳ با ما تماس بگیرید (۲۰ خط ویژه)

طلاق از طرف زن (زوجه) چگونه است؟

همانطور که در مباحث مربوط به طلاق گقته شد طلاق از طرف زن (خانم) یکی از سه حالت طلاق است و زمانی اجرایی می شود که خانم و یا وکیل متخصص طلاق خانم دادخواست طلاق از طرف زوجه را به دادگاه ارائه کنند. اگر خانم از طرف همسرش وکالت در طلاق (حق طلاق) داشته باشد می تواند با داشتن یک وکیل با استناد به وکالت در طلاق دادخواست طلاق را ارسال کند و در صورتی هم که وکالت در طلاق از همسرش نداشته باشد باید روال پیچیده و زمانبر طلاق از طرف زن (زوجه) را شروع کند.

قانون به خانم اجازه داده است که در شرایط های خاص و زمانی که ادامه زندگی زناشویی با همسرش قابل تحمل و امکانپذیر نیست برای طلاق اقدام کند. طلاق از طرف زن نسبت به طلاق توافقی و طلاق از طرف آقا، پیچیده تر، سخت تر و طولانی تر است. پیشنهاد می کنیم حتی اگر تمایلی برای داشتن وکیل متخصص طلاق از طرف خانم ندارید، حتما قبل از هر گونه اقدام با یک وکیل متخصص طلاق مشورت کنید و بدون مشاوره با وکیل اقدام نکنید. چون امکان دارد با یک اشتباه کوچک در اوایل یا اواسط پرونده، ضرر های بسیاری را متقبل بشوید که مهم ترین آن عدم موفقیت در دریافت حکم طلاق است.

برای طلاق از طرف زن (زوجه) دلایل خاصی باید وجود داشته باشد؟

بله. به قطعیت بدانید که برای طلاق از طرف خانم وجود دلایل محکمه پسند ضروری است. خانم باید دلایلی بیاورد که هم برای درخواست طلاق قابل قبول باشد و هم بتواند عدم رعایتشان را اثبات کند. یکی از دلایلی که خانم می تواند نسبت به آن اعتراض داشته باشد و درخواست طلاق از طف خانم بکند این است یکی از شروط ۱۲ گانه عقد رعایت نشود. منظور از شروط ۱۲ گانه اتفاقاتی مثل ترک زندگی توسط آقا، ابتلای آقا به بیماری صعب العلاج و محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر است.

عسر و حرج یکی دیگر از مسائلی است که خانم می تواند با استناد به آن قاضی و دادگاه را راضی به صدور رای بکند. منظور از عسر و حرج این است شرایطی پیش بیاید که تحملش برای خانم سخت و باشد و او را دچار مشقت بکند. عدم رابطه جنسی و یا انحراف های جنسی آقا می تواند یکی از دلایل عسر و حرج بررسی بشود. پس خانم برای ارائه دادخواست طلاق از طرف زوجه باید دلایل قابل اثبات و محکمه پسند را به دادگاه ارائه نماید.

در صورتی که طلاق از طرف زن باشد، تکلیف حضانت فرزندان چه می شود؟

در هر نوع از طلاق دادگاه مسائل مربوط به حضانت فرزندان را بر عهده زوجین می گذارد تا با هم به توافق برسند و هر نوع توافقی از نظر دادگاه قابل قبول است. اما اگر زوجین در مورد حضانت فرزند به توافق نرسیدند، دادگاه بر طبق قانون حکم می کند و بر اساس قانون حضانت فرزندان (پسر و دختر) تا هفت سالگی با مادر است و حضانت فرزند دختر از ۷ تا ۹ سالگی با پدر و حضانت فرزند پسر از ۷ تا ۱۵ سالگی با پدر است.

فرزند دختر بعد از ۹ سالگی و فرزند پسر بعد از ۱۵ سالگی از مدار حضانت خارج شده و خودش تصمیم می گیرد با کدام یکی از والدینش زندگی کند. اگر حتی فرزند با مادر هم زندگی بکند نفقه و خرجی فرزند بر عهده پدر است، چرا که نفقه از ولایت ریشه می گیرد و ربطی به حضانت ندارد. گرچه حضانت قابل انتقال است اما ولایت خیر.

مطالعه‌بیشتر: حضانت فرزند به چه صورت است؟

رادیو دادسو

هر آنچه که در مورد طلاق از طرف خانم نیاز دارید در این فایل صوتی به وضوح  برایتان شرح داده شده است. برای شنیدن روی دکمه پخش کلیک کنید

اگر طلاق از طرف خانم باشد، مهریه به خانم تعلق نمی گیرد؟

مهریه و طلاق هیچ ارتباطی به هم ندارند و در هر نوع طلاق باید مهریه تعیین و تکلیف شود. الزاما به این دلیل که طلاق را خانم درخواست داده است، مهریه به او تعلق نمی گیرد کاملا غلط است و از لحاظ قانونی خانم هم می تواند درخواست طلاق بکند و هم مهریه اش را مطالبه و وصول کند. پرچه در واقعیت انجام چنین کاری بسیار سخت و نشدنی است، اما از لحاظ قانونی مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

پس در هر نوع طلاقی از جمله، طلاق توافقی، طلاق از طرف آقا و طلاق از طرف خانم مهریه وجود دارد و باید تعیین و تکلیف شود.

آیا با بخشیدن مهریه، خانم می توان طلاق بگیرد؟

خیر. همانطور که گفته شد مهریه و طلاق هیچ ربطی به هم ندارند و خانم با بخشیدن مهریه، هیچ حق و اجازه ای برای انجام طلاق ندارد. مگر در مواردی که از طرف همسرش وکالت در طلاق (حق طلاق) داشته باشد و یا در وکالت در طلاقی که از همسرش دارد قیذ شود که خانم با بخشیدن مهریه و نفقه می تواند از حق طلاق استفاده کند و در صورت عدم بخشش مهریه و سایر حق و حقوق مالی اجازه درخواست طلاق از طرف همسر را ندارد.

مطالعه‌بیشتر: بخشیدن‌مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

من سیاهه جهیزیه ندارم. زمان طلاق چگونه جهیزیه ام را پس بگیرم؟

بهترین کار این است که در طمان ازدواج حتما سیاهه جهیزیه آماده شود و به امضای داماد برسد. اما اگر در زمان طلاق چنین سیاهه ای نداشتید می توانید با ارائه فاکتور های رسمی خرید جهیزیه درخواست استرداد جهیزیه را بکنید. بعید است که برای همه اقلام جهیزیه فاکتور رسمی داشته باشید اما اگر برای همه چیز فاکتور دارید، می توانید با ارائه آن مالکیت خود نسبت به جهیزیه را تایید نمایید.

در صورتی هم که جهیزیه در گذر زمان استفاده شده باشد و مستهلک شده باشد و به طور مثال به جای تلویزیون جهیزیه یک تلویزیون جدید خریداری شده باشد، طبق قانون تلویزیون برای کسی است که فاکتور رسمی به نامش صادر شده باشد. پس تکلیف وسایل خانه و زندگی که بعد از ازدواح تهیه شده باشد به این صورت است که هر کدام از طرفین با ارئه فاکتور رسمی می تواند اثبات کند که مال برای او است و خانم برای اثبات مالکیت جهیزیه باید سیاهه امضا شده و یا فاکتور رسمی ارائه کند.

چند ماهی است که رابطه جنسی نداریم، آیا می توانم طلاق بگیرم؟

رابطه جنسی و تاثیر آن در بهبود زندگی زناشویی غیر قابل انکار است و از این جهت قانون نگاه ویژه ای به این مسئله دارد. عدم وجود رابطه جنسی بین اقا و خانم می تواند یک دلیل محکم و محکمخ پسند برای ارائه دادخواست طلاق از طرف خانم باشد. اما مدت زمان عدم رابطه جنسی در محکمه پسند بودن این دلیل تاثیر زیادی دارید و اصلا قضات حداقل یک سال را برای عدم رابطه در نظر می گیرند و الازاما با چند ماه خانم نمی تواند اجازه طلاق را از دادگاه بگیرد.

عدم رابطه جنسی نیاز به اثبات دارد و اثباتش هم از طریق معاینه توسط پزشک معتمد دادگاه و پزشک قانونی انجام می شود و با توجه به پیشرفت های علمی به صورت دقیق گزارشی را به قاضی پرونده ارسال می کند تا قاضی با توجه به گزارش پزشک قانونی در مورد ممدت زمان عدم رابطه جنسی رای خود را اعلام کند.
پس حداقل یک سال نیاز به عدم داشتن رابطه جنسی است تا قاضی با درخواست خانم برای طلاق از طرف زن موافقت کند و این مسئله در حوزه عسر و حرج و یا همان دچار مشقت شدن خخانم بررسی می شود.

طلاق توافقی بدون حضور آقا و خانم چگونه است؟

برخی از عزیزان به دلایل مختلف از جمله مشغله کاری و یا عدم علاقه شخصی به حضور در مراحل طلاق، تمایلی ندارد که در مراحل طلاق توافقی حاضر باشند. مراحل طلاق توافقی تنوع بسیاری دارند و در جلسه غربالگری، جلسات مشاوره بهزیستی، دادگاه، جلسات رسیدگی و دفتر ثبت طلاق نیاز به حضور شخص است. اما قانون اجازه داده که وکیل به وکالت از موکلش در مراحل مختلف امور قضایی حاضر باشد. جلسات رسیدگی و دادگاه از مراحلی است که وکیل می تواند به جای شما حاضر باشد. اما جلسات غربالگری و مشاوره بهزیستی چون یک روال اداری است امکان حضور وکیل به جای شما نیست و شما بری عدم حضور در این جلسات نیازمند یک وکیل متخصص طلاق توافقی هستید، نه الزاما هر وکیلی!

مهریه در طلاق توافقی چگونه است؟

همانطور که گفته شد مهریه جز مسائلی است که در طلاق توافقی باید تعیین و تکلیف شود. بر خلاف تضور عامه در طلاق توافقی مهریه وجود دارد و برای انجام طلاق توافقی نیازی به بخشیدن مهریه نیست. اما تقریبا در بخش عمده ای اط طلاق های توافقی خانم مهریه اش را می بخشد، چنین تصوری بین عامه به وجود آمده.

در طلاق توافقی مهریه بر اساس توافق آقا و خانم تعیین و تکلیف می شود. به طور مثال خانم مهریه اش را کامل می بخشد، به صورت کامل دریافت می کند و یا بخشی از ان را دریافت می کند. حتی می شود به جای مهریه وجه نقد یا سند ماشن دریافت کرد. پس هر تصمیمی که زوجین در مورد مهریه برای طلاق توافقی بگیرند قابل اجرا است.

چگونه توافق خود را قطعی کنیم تا خیالمان راحت شود؟

برخی از زوجین به صورت شفاهی با هم توافق کرده اند، اما از آنجایی که روال طلاق توافقی زمان بر است و تا زمان صدور رای توسط قاضی و اجرای حکم باید صبر کرد، گهگاه پیش می آید که یکی از طرفین بر زیر توافق می زند و توافق موجود را رد می کند.

به طور مثال خانم می گوید مهریه ام را می بخشم، اما در زمان اجرای صیغه طلاق نمی پذیرد که مهریه اش را ببخشد. یا آقا حضانت فرزند را به مادرش سپرده ولی در روزهای آخر پیشمان شده و حاضر به طلاق با سپردن حضانت به همسرش نیست.

در این موارد بهتر است که زوجین به محض رسیدن به توافق ابتدا با وکیل مشورت کنند و بعد از اطمینان از قابلیت اجرایی توافق، به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی بروند و توافق را به عنوان یک سند رسمی به صورت بلاعزل امضا کنند تا خیالشان از اجرای توافقات و عدم پشیمانی طرف مقابل بعد از کذشتنت مدتی راحت باشد. پیشنهاد می کنیم قبل از امضای توافنامه در دفتر ثبت اسناد رسمی با دادسو تماس بگیرید و همکارانمان شما را به صورت رایگان راهنمایی کنند.

 • طلاق توافقی

  در کوتاه ترین زمان ممکن

 • طلاق توافقی

  بدون حضور خانم در هیچ مرحله ای

 • طلاق توافقی

  پرداخت اقساطی

 • طلاق توافقی

  ویژه تهران و کرج

همسرم توانایی بچه دار شدن ندارد، آیا می توانم طلاق بگیرم؟

عدم توانایی آقا در تولید مثل می تواند یکی از دلایلی باشد که خانم می تواند با استناد به آن درخواست طلاق از طرف زوجه بکند. برای اثبات این راه، حداقل باید پنج سال از زندگی زناشویی زن و مرذ گذشته باشد و یا اگر قبل از آن تمایل به اقدام در این مورد را دارید حتما باید با یک وکیل متخخص طلاق از طرف خانم مشورت کنید.

در صورتی که بخواهید زود تر از موعد گفته شده (۵ سال) برای چنین مسئله ای پیگیری کنید، بهتر است وکیل داشته باشید تا دادگاه را بتواند متقاعد کند که دستور دهد آزمایش های تخصصی در این زمینه از آقا گرفته شود و با استناد به نتایج ازمایش که ثابت کند آقا از لحاظ پزشکی نمی تواند بچه دار شود و خانم به این دلیل در عسر و حرج است.

آیا به دلیل ضرب و شتم توسط همسر می توان درخواست طلاق از طرف زن داد؟

مهم ترین نکته در این مورد این است که خانم های عزیز هر زمانی که توسط همسر خود دچار ضرب و شتم شدند، در حداقل زمان (ترجیحا زیر ۲۴ ساعت) به پزشکی قانونی مراجعه کنند و گواهی پزشک قانونی را دریافت کنند. گواهی پزشک قانونی، دارای انقضا نمی باشد و در هر تاریخی می توان به آن استناد کرد. این یکی از اقدامات مهم در طلاق از طرف زن است.

ضرب و شتم توسط شوهر فقط با گواهی پزشکی قانونی قابل اثبات است و از این جهت است که تاکید کریدم که در صورت بروز چنین اتفاق هایی حتما به پزشکی قانونی مراجعه نمایید. در مورد ضرب و شتم توسط همسر هم باید بگوییم که الزاما با آسیب های سطحی دادگاه متاسفانه رای به طلاق نمی دهد و در صورت تکرار این اتفاق و نامه پزشک قانونی به دادگاه مبنی بر اینکه این روال و این ضرب و شتم ها به بدن یا یکی از اعضای بدن خانم آسیب جدی می رساند و امکان بروز اتفاقات بدتری وجود دارد و ادامه این زندگی به صلاح خانم نیست و سلامتی خانم در خطر است. در چنین مواقعی می توان از ضرب و شتم توسط همسر برای دادخواست طلاق استفاده کرد.

مسئله مهم دیگر این است که تعدد گواهی های پزشک قانونی خانم کمک شایانی به جلو رفتن پرونده می کند و در هر زمان که دچار ضرب و شتم شدید، سریعا به پزشکی قانونی مراجعه کنید تا در جلسات رسیدگی پرونده طلاق، همه این گواهی ها را به محضر دادگاه ارائه نمایید. در مجموعه پرونده های پزشک قانونی کمک قابل توجهی برای کمک به رای طلاق از طرف زن می کند.

همسر من به صورت شفاهی با طلاق موافقت کرده. آیا می توانم اقدام کنم؟

خیر. موافقت شفاهی در مراجع قضایی اعتبار ندارد و برای شروع به اقدام یا باید همسرتان همراه با شما در جلسات مشاوره و غربالگری شرکت کنند و مسیر را ادامه دهند و یا باید به شما به صورت رسمی و در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی وکالت در طلاق بدهند تا با شما با وکالت از ایشان با استخدام وکیل پایه یک دادگستری نسبت به طلاق اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت تلفنی و یا واتساپ با همکاران ما در واحد پشتیبانی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق از طرف زن

بهترین پیشنهاد و راه حل برای خارج کردن جهیزیه از منزل آقا چیست؟

برای خارج کردن جهیزیه از منزل بهتر است که صورتجلسه ای تنظیم شود و کلیه وسایلی که از خانه خارج می شود، در صورتجلسه قید شود. برای جلوگیری از احتمال شکایت توسط آقا باید حتما دو شاهد مرد حضور داشته باشند و لیست امولی را که در صورت جلسه قید شده اند و از خانه خارج شده اند را امضا کنند. بهتر است این شاهد ها برادر و یا پدر خانم نباشد تا اعتبار بیشتری داشته باشند و خیال خانم از این جهت راحت باشد.

همینطور می توانید به جای حضور دو شاهد مرد، از کلانتری محل درخواست کنید تا یک افسر نیروی انتظامی همراه شما حاضر باشد و کلیه اموالی را که از خانه خارج می شود را ضورتجلسه نماید و امضای کند تا خیال شما بابت خارج کردن جهیزیه راحت باشد و بعد از آن دچار مشکل نشوید.

عدم تمکین چه تاثیری بر روال طلاق از طرف زن و مهریه دارد؟

زمانی که خانم از خانه خارج می شود، آقا دادخواست عدم تمکین را به دادگاه ارائه می نماید که به معنای عدم اطاعت خانم از آقا برای سکونت در منطل است و اعلام می نماید که خانم بدون اجازه آقا منزل را ترک کرده است. زمانی که دادگاه رای عدم تمکین را به نفع آقا صادر کرد، فقط نفقه و یا همان خرجی خانم از تاریخی که آقا درخواست عدم تمکین کرده است قطع می شود و تاثیری در روند وصول مهریه و یا طلاق نخواهد داشت.

پس عدم تمکین تاثیری بر روند طلاق از طرف زن ندارد و فقط نفقه و خرجی خانم قطع می شود و آقا وطیفه ای نسبت به پرداخت نفقه ندارد، ولی مهریه همچنان بدون قید و شرط بر گردن آقا است.

همسر من با طلاق موافق است، اما حاضر نیست در هیچ جایی حاضر باشد.

برای حل این موضوع در زمینه طلاق از طرف زن می توانید با همکاران ما در واحد پشتیبانی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. در این حالت آقا می تواند با حضور در یکی از دفاتر ثبت رسمی به خانم وکالت در طلاق (حق طلاق) بدهد، تا خانم بدون حضور آقا بتواند پیگیر امور طلاق شود.

با وکالت در طلاق نیازی به حضور آقا در دادگاه نیست، اما برای جلسات مشاوره و غربالگری باید حتما حضور داشته باشند و اگر آقا تمایلی به حضور در این مراحل ندارد، با دادسو تماس بگیرید تا مراحل طلاق شما بدون نیاز به حتی یک بار مراجعه آقا به هیچ جا انجام شود.

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ