خانه / خانواده (طلاق) / بند اکراه در طلاق

بند اکراه در طلاق

طلاق دارای نمونه‌های مختلفی است و با توجه به اینکه زن و مرد برای جدایی با هم به توافق رسیده‌اند یا خیر شرایط طلاق متفاوت خواهد بود. در صورتی که زوجین برای طلاق و حقوق مالی و غیرمالی آن سازش کرده باشند، طلاق از نوع طلاق توافقی خواهد بود. در غیر این صورت موضوع طلاق یک طرفه زن یا مرد مطرح می‌شود.

در این مطلب شرایط طلاق به خاطر اکراه زوجین از یکدیگر را بررسی کرده‌ایم. اگر درباره انواع طلاق و شرایط آن‌ها نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق به دلیل اکراه

در صورتی که زن از همسرش اکراه داشته باشد موضوع طلاق خلع مطرح می‌شود. طلاق خلع نوعی طلاق از طرف زن محسوب می‌شود و زوجه برای راضی کردن همسرش به طلاق می‌تواند به اندازه مهریه یا مالی مازاد بر آن را به همسرش ببخشد.

اما در صورتی که هر دوی زوجین از هم کراهت داشته باشد، طلاق از نوع مبارات خواهد بود. در طلاق مبارات زن تنها می‌تواند به اندازه مهریه خودش یا مالی کمتر را به همسرش بخشیده و از او جدا شود.

جایگاه اکراه در دسته بندی طلاق

زن تنها می‌توانست طبق مواردی که در بخش‌های مواد 1129، 1130 و 1029 قانون مدنی ذکر شده از همسرش جدا شود؛ یعنی در صورتی که زوجه دچار عسر و حرج شده باشد، یکی از بندهای عقدنامه مانند غیبت مرد برقرار باشد و… امکان طلاق یک طرفه زن وجود خواهد داشت.

در غیر این صورت زن باید همسرش را برای طلاق راضی کند، یا اینکه همچنان زندگی مشترک را با زوج ادامه دهد. در سال 1399 بند خاصی به عنوان «بند اکراه در طلاق» به ماده 1130 قانون مدنی افزوده شد. به موجب این بند، زن در صورت کراهت می‌تواند از همسر خودش طلاق بگیرد.

بند اکراه در طلاق

طبق بند اکراه زوجه در صورت کراهت از همسرش اجباری به ادامه زندگی با او نخواهد داشت و می‌تواند دادخواست طلاق یک طرفه زن را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه کند. به موجب مفاد قانون مدنی، دادگاه حق طلاق را برای زن نیز در این موارد خاص در نظر می‌گیرد و زوجه می‌تواند زمانی که دچار سختی و مشقت در زندگی مشترک شد برای جدایی اقدام کند.

در صورت کراهت مرد نیز شرایط طلاق مانند طلاق از طرف مرد خواهد بود. چون زوج حق طلاق را دارد، با طی کردن مراحل جدایی می‌تواند بدون نیاز به ارائه دلیل خاصی همسرش را طلاق دهد.

جمع بندی

زندگی مشترک باید به خواست زن و مرد شروع شده و با خواست آن‌ها ادامه پیدا کند. اگر زوجین به هر دلیلی از هم کراهت داشته باشند و نتوانند دیگر با هم زندگی کنند، قانون این امکان را برای آن‌ها در نظر گرفته که برای طلاق و جدایی اقدام کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره طلاق به دلیل کراهت از همسر از وکلای موسسه حقوقی دادسو کمک بگیرید.

سوالات متداول

آیا قانون برای زن حق طلاق را به رسمیت شناخته است؟

قانون ایران حق طلاق را به مرد داده و زن نمی‌تواند این حق را داشته باشد، مگر شرایط خاصی که در قانون مدنی برای به رسمیت شناخته شدن حق طلاق زوجه در نظر گرفته شده است.

بند اکراه در طلاق به چه معناست؟

به موجب این بند قانون مدنی، در صورتی که زنی از زندگی با شوهرش کراهت داشته باشد می‌تواند درخواست طلاق دهد و حق طلاق خواهد داشت.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *