اثبات مالکیت زمین بدون سند

اثبات مالکیت زمین بدون سند

وجود سند رسمی برای انتقال مالکیت زمین یا ملک یکی از موارد ضروری محسوب می‌شود و اثبات مالکیت با سند عادی روند متفاوتی از اثبات ماکلیت بدون سند دارد. اگر زمین یا ملکی دارید که سند آن موجود نیست، لازم است که شرایط و مراحل اثبات مالکیت زمین بدون سند را بشناسید. سپس می‌توانید با ارائه مدارک لازم، مالکیت خودتان روی ملک را اثبات کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انتقال سند ملک یا ابطال سند رسمی انتقال مالکیت و سایر موارد مربوط به خرید و فروش زمین و … می‌توانید از تیم مشاوره موسسه حقوقی دادسو کمک بگیرید.

شرایط اثبات مالکیت زمین بدون سند

بر اساس ماده 1287 قانون مدنی، تنها اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفتر اسناد رسمی یا نزد مأمورین رسمی واجد صلاحیت ثبت اسناد تنظیم شده باشد رسمی است. در شرایطی که سند ملک در مواردی غیر از گزینه‌های ذکر شده است، سند مالکیت زمین عادی و غیررسمی خواهد بود.

اثبات مالکیت زمین بدون سند تنها با وجود حکم دادگاه و رأی قاضی ممکن خواهد بود. بنابراین در صورت عدم وجود سند رسمی باید فردی که به عنوان مالک زمین شناخته می‌شود کلیه مدارک از جمله ک مدارک مثبت انتقال مالکیت به فرد مانند اصل مبایعه‌نامه، گواهی شاهدین، سابقه احیا زمین و مدارک مثبت ملی نبودن زمین را آماده کرده و به دادگاه ارائه کند.

در صورتی که زمین یا ملک فاقد سند رسمی باشد، دادگاه به مدارک و شواهد ارائه شده رسیدگی می‌کند و در صورت صلاحدید رأی نهایی را جهت اثبات مالکیت زمین صادر خواهد کرد.

شرایط اثبات مالکیت زمین بدون سند

مراحل و نحوه اثبات مالکیت زمین بدون سند

برای اینکه فرد بتواند مالکیت زمین را ثابت کند، لازم است که ابتدا در سامانه ثنا ثبت‌نام کرده و مراحل احراز هویت آن را انجام دهد. پس از آن، متقاضی باید به همراه مدارک هویتی و مدارک آماده شده برای اثبات مالکیت زمین به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه کرده و درخواستش را ثبت کند.

بعد از ارائه مدارک و تکمیل فرم و ثبت دادخواست، باید متقاضی هزینه رسیدگی به دعوا را بپردازد. سپس مدارک و دادخواست ارائه شده به یکی از مراجع قضایی برای رسیدگی ارجاع داده خواهد شد. ابلاغیه تشکیل دادگاه برای رسیدگی به دادخواست ارائه شده به متقاضی اطلاع‌رسانی می‌شود و در نهایت پس از صدور رأی نهایی توسط قاضی، فردی که به عنوان مالک زمین شناخته شده می‌تواند از این حق قانونی خودش استفاده کند.

 مدارک لازم برای اثبات مالکیت بدون سند

ابطال سند رسمی یا اثبات مالکیت بدون سند را می‌توان جزء پیچیده‌ترین دعاوی حقوقی در نظر گرفت. برای اینکه متقاضی بتواند مالکیت خودش را برای زمین ثابت کند، لازم است که مدارکی که در ادامه ارائه شده را آماده کرده و موقع ثبت دادخواست ضمیمه کند.

  • مدارک هویتی متقاضی مانند شناسنامه، کارت ملی و…
  • اسناد و مدارک نشان دهنده مالکیت متقاضی بر ملک یا زمین مانند مبایعه‌نامه زمین، شهادت شهود و…
  • رسید پرداخت وجه معامله در صورت وجود
  • وکالت نامه وکیل ملکی

برای ثابت کردن مالکیت زمین باید ابتدا رأی دادگاه را دریافت کنید، سپس می‌توانید در زمین مربوطه دخل و تصرف مالکانه داشته باشید.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

 هزینه اثبات مالکیت زمین بدون سند

جهت ثبت دادخواست اثبات مالکیت زمین در دفتر خدمات الکترونیکی قضایی باید متقاضی مبلغی در حدود 410 هزار تومان را بپردازد. هزینه دادرسی و رسیدگی به پرونده توسط دادگاه نیز متعاقباً به فرد اعلام خواهد شد و پرداخت آن‌ها ضروری خواهد بود.

هزینه دادرسی در دعاوی مالی حقوقی مانند دعوای اثبات مالکیت، بر اساس ارزش منطقه‌ای ملک محاسبه می‌شود. در حال کلی، هزینه دادرسی دعاوی اثبات مالکیت در مرحله بدوی یا اولیه برای ملکی با ارزش منطقه‌ای تا 20 میلیون تومان، 2/5 درصد ارزش زمین و برای ملکی با ارزش منطقه‌ای بیش از 20 میلیون تومان برابر با 3/5 درصد بهای زمین است.

در صورتی که متقاضی برای پیش بردن پرونده از وکیل ملکی کمک گرفته باشد، دستمزد وکیل نیز باید به مبالغ فوق اضافه شود. سپس میزان هزینه‌ای که باید برای این موضوع پرداخت شود مشخص خواهد شد.

برای اثبات مالکیت زمین بدون سند به کجا مراجعه کنیم؟

دعوای اثبات مالکیت باید در دادگاه محل وقوع ملک یا محلی که زمین بدون سند مورد نظر در آن محل واقع شده مطرح شود. حتی اگر خوانده در آن محل سکونت نداشته باشد.

سپس باید فرد متقاضی کلیه مدارک را به همراه دادخواست به دادگاه ارائه کند، تا ادعای او مورد بررسی قرار گرفته و رأی نهایی دادرسی صادر شود.

در این روش نیازی به نیازی به صدور اجراییه توسط دادگاه وجود ندارد و به محض صادر شدن رأی نهایی، فرد به عنوان مالک اصلی زمین شناخته خواهد شد و می‌تواند از حق مالکیت خودش استفاده کند.

 نمونه متن دادخواست با سند عادی و قولنامه

برای اینکه متقاضیان بتوانند برای دریافت انواع سند ملکی اقدام کنند، ابتدا باید مالک زمین یا ملک مورد نظر باشند. در صورت وجود قولنامه یا سند عادی ملک، لازم است دادخواست‌های زیر را تنظیم کرده و برای اثبات مالکیت زمین به دادگاه ارائه کنید. تا به طور قانونی نیز به عنوان مالک زمین بتوانید در آن دخل و تصرف کرده یا خرید و فروش زمین را انجام دهید.

 نمونه متن دادخواست با سند عادی و قولنامه

نمونه دادخواست اثبات مالکیت با سند عادی

در صورت وجود سند عادی باید نمونه دادخواست را به صورت زیر آماده کنید.

بسمه‌تعالی

خواهان:………..

خوانده:………..

وکیل یا نماینده قانونی:………..

خواسته یا موضوع بهای آن:…………..

دلایل و ضمایم:………

شرح خواسته:

ریاست محترم دادگاه حقوقی …

با سلام احتراماً به استحضار می‌رساند، این‌جانب خواهان …………… متولد از …………. مورخ ………….، در تاریخ … اقدام به خرید ملک مورد مذکور، به شماره ثبتی ….. فرعی از اصلی …، واقع در بخش… استان ……… شهرستان …………. از خوانده ……………. نموده و ثمن معامله را نیز به طور کاملاً از طریق …………….. (ذکر شیوه پرداخت. رسید پرداخت در ذیل دادخواست تقدیم شود) پرداخت کرده‌ام. با این وجود، از مورخ ……… تا حالا، ملک موصوف، توسط خوانده، غصب شده و به تصرف این‌جانب در نیامده است.

از آنجا که سند رسمی، میان این‌جانب و خوانده تنظیم نشده و تنها مستند مالکیت بنده، بیع نامه ارائه شده در ذیل دادخواست است، فلذا از ریاست محترم دادگاه درخواست اثبات مالکیت به استناد این قولنامه و سپس، خلعید خوانده از ملک مورد ادعا، و همچنین الزام به تنظیم سند رسمی، خسارات ناشی از غصب اموال این‌جانب را استدعا دارم.

نمونه دادخواست اثبات مالکیت با قولنامه یا بیع نامه

در صورت وجود قولنامه برای اثبات مالکیت زمین، باید دادخواست را به صورت زیر آماده کنید.

خواهان: خانم / آقا………….

خوانده: خانم / آقا………………..

وکیل یا نماینده قانونی: ……..

خواسته یا موضوع و بهای آن: صدور حکم مالکیت این‌جانب نسبت به یک قطعه زمین دارای پلاک ثبتی… بخش… شهرستان… با احتساب کلیه خسارات دادرسی مقوم بر دادرسی به ریال، خسارات ناشی از غصب مال، تحویل مبیع و الزام به تنظیم سند رسمی

دلایل و منضمات دادخواست:

  • بیع نامه یا قولنامه
  • استشهاد شهود
  • رسیدهای پرداختی بانک

 و…

شرح دادخواست:

سلام با احترام به استحضار می‌رساند:

این‌جانب در سال ……… مورخ ………. یک قطعه زمین به مساحت… دارای پلاک ثبتی… واقع در بخش… شهرستان… را به بیع نامه از خوانده خریداری کرده و کل ثمن معامله را بر اساس توافق به نامبرده پرداخت کرده‌ام. (شیوه پرداخت ذکر شود)

پس از انجام معامله و در تاریخ تحویل ملک خوانده زمین مذکور را به تصرف این‌جانب…………. متولد……. مورخ ………….. درآورد و که بنده به استناد به مواد قانون مدنی اقدام به دخل و تصرف در آن و ساخت و احداث بنا شده‌ام که در هم اکنون ملک این‌جانب بوده است.

با توجه به این که در زمان اعتقاد عقد بیع آقایان و خانم ……………………………….. به عنوان شاهد حضور داشته و در حال حاضر خوانده عقد بیع و فروش زمین را به این‌جانب را منکر شده است. ضمن دعوت از شهود محترم و محترمه مستندات به مواد قانون مدنی و قانون آیین دادرسی، از ریاست محترم دادگاه صدور حکم اثبات معامله فی مابین این‌جانب و آقای ………در خصوص یک قطعه زمین دارای پلاک ثبتی… با احتساب کلیه خسارات قانونی ناشی از دادرسی به ریال، الزام به تنظیم سند رسمی را استدعا دارم.

سخن پایانی

برای دخل و تصرف در زمین‌هایی که با سند عادی یا قولنامه به فرد دیگری منتقل می‌شوند، لازم است که متقاضی حتماً برای دریافت سند رسمی اقدام کند. در این مطلب دادسو شرایط دریافت سند رسمی برای ملک یا زمین را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید، با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

نحوه گرفتن سند برای زمین قولنامه‌ای چگونه است؟

جهت اخذ سند برای زمین قولنامه‌ای لازم است که حتماً از طریق مراجع قانونی مالکیت خودتان برای ملک را اثبات کنید.

چطور می‌توانیم سند مالکیت زمین را باطل کنیم؟

جهت ابطال سند مالکیت یاید ابتدا مواردی مانند جعل سند، انتقال مالکیت غیر مجاز یا عدم صحت اسناد و… در مراجع قانونی ثابت شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.7/5 - (3 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *