تقسیم ارث زن بدون فرزند

تقسیم ارث زن بدون فرزند

 

در این مقاله قرار است درباره تقسیم ارث زن بدون فرزند توضیح دهیم. همان طوری که می‌دانید در صورت فوت هر فردی که اموالی از خود به جا گذاشته باید انحصار وراثت انجام شود. برای انجام انحصار وراثت باید تکلیف اموال و وراث متوفی مشخص شود. درصورتی که اموال به جا مانده از متوفی کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد، انحصار وراثت محدود انجام می‌شود. اگر اموالی که از متوفی به جا مانده بیشتر از ۵۰ میلیون تومان باشد، انحصار وراثت نامحدود انجام می‌شود.

در صورتی هم که برای اخذ گواهی انحصار وراثت نیاز به وکیل انحصار وراثت دارید، می توانید با کارشناسان حقوقی دادسو ارتباط برقرار کنید، تا همکارنمان راهنماییتان کنند.

طبقات وراث

برای اینکه درباره تقسیم ارث زن بدون فرزند بدانیم باید ابتدا طبقات وراث را با یک دیگر بررسی کنیم. قانون سه طبقه مختلف برای وراث در نظر گرفته است که قوانینی برای این طبقات وراث وجود دارد. برای مثال اگر وارثی از طبقه اول وجود داشته باشد، وراث در طبقه‌های دیگر ارث نمی‌برند. یا فرضا میزان مالیات بر ارث طبقه اول از طبقه دوم و طبقه دوم از طبقه سوم بیشتر است.

  • طبقه اول وراث شامل پدر، مادر، فرزند و نوه می‌شود.
  • در طبقه دوم پدربزرگ، مادر بزرگ، خواهر،برادر و فرزندان خواهر و برادر قرار دارد.
  • طبقه سوم را خاله، عمه، عمو، دایی و فرزندان آنها تشکیل می‌دهد.

در صورتی که متوفی همسر داشته باشد که عقد بین این دو نفر از نوع دائم باشد، همسر ایشان از نظر اولویت در سطح طبقه اول وراث هست.

سهم الارث ورثه طبقه اول بیشتر بخوانید: سهم الارث ورثه طبقه اول

زن و شوهر در چه صورت از هم ارث می‌برند؟

برای این که بدانیم تقسیم ارث زن بدون فرزند چگونه انجام می‌شود، باید بررسی کنیم که همسر ایشان در صورت تاهل در چه صورت از ایشان ارث می‌برد. در صورتی که نکاح بین خانم و آقا از نوع دائم باشد از یک دیگر ارث می‌برند. در بعضی موارد ممکن است که خانم و آقا به طلاق رجعی از یک دیگر جدا شده باشند. که در این صورت در مدت عده هر کدام فوت کنند دیگری جز وراث محسوب می‌شود.

بر اساس ماده ۹۴۳ قانون مدنی: اگر شوهر زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند هر یک از آنها که قبل از انقضاء عده بمیرد دیگری از او ارث میبرد لیکن اگر فوت یکی ‌از آنها بعد از انقضاء عده بوده و یا طلاق بائن باشد از یکدیگر ارث نمیبرند.

تقسیم ارث دختر مجرد بیشتر بخوانید: تقسیم ارث دختر مجرد
تقسیم ارث زن بدون فرزند
تقسیم ارث زن بدون فرزند

بر اساس این ماده زوجیت باید نکاح دائم باشد.

طلاق رجعی باشد (در مدت عده شوهر بتواند به زندگی برگردد)

فوت در ایام عده وقوع پیدا کند.

ماده ۹۴۴ قانون مدنی: اگر شوهر در حال مرض زن خود را طلاق دهد و در ظرف یک سال از تاریخ طلاق به همان مرض بمیرد زوجه او ارث میبرد اگرچه ‌طلاق بائن باشد مشروط بر اینکه زن شوهر نکرده باشد.

تقسیم ارث زن بدون فرزند

در صورتی که خانمی فوت کند که متاهل باشد و فرزند نداشته باشد به میزان نصف اموال ایشان به همسرش می‌رسد و بقیه اموال بین وراث دیگر تقسیم می‌شود. اگر خانم ورثه‌ی دیگری غیر از آقا نداشته باشد همه اموال ایشان به خانم می‌رسد.

در صورتی که خانم فرزند داشته باید یک چهارم اموال به همسر و بقیه بین فرزند یا فرزندان تقسیم می‌شود.

تقسیم ارث مادر چگونه انجام می‌شود؟ بیشتر بخوانید: تقسیم ارث مادر چگونه انجام می‌شود؟
تقسیم ارث زن بدون فرزند
تقسیم ارث زن بدون فرزند

ماده ۹۴۶ قانون مدنی

زوج از تمام اموال زوجه ارث می برد و زوجه در صورت فرزنددار بودن زوج یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان ارث می برد در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال به ترتیب فوق می باشد.
تبصره (الحاقی ۱۳۸۹/۵/۲۶) – مفاد این ماده در خصوص وراث متوفایی که قبل از تصویب آن فوت کرده ولی هنوز ترکه او تقسیم نشده ‌است نیز لازم‌الاجرا است.

6 دیدگاه:

  1. خواهر مرحومه من متاهل بود و فرزند نداشت. همسرشم دارایی خیلی زیادی داره و اصلا ادعایی نداره و میگه هر چی داره مال شما. الان برای انحصار وراثت زن بدون فرزند می شه شوهرش سهم نبره یا اول باید به نامش بشه و بعدش به ما منتقل کنه؟ آخه ما اینجوری رومون نمیشه. کاش بشه اصلا به همسرش منتقل نشه. اون بنده خدا هم ادعایی نداره. فقط ما خجالت می کشیم بعد انحصار وراثت سهم رو ازش بگیریم.

    1. سلام
      ابتدا سهم هر وارث باید به خود او منتقل شود و سپس هر وارث می تواند سهمش را به هر کسی ببخشد

  2. سلام وقتتون بخیر لطفا بهم جواب بدید که فرزند خوانده می‌تونه بعد از مرگ پدر خوانده یا مادر خوانده از حقوق بازنشستگی آنها استفاده کنه یا خیر

  3. لطفا بهم جواب بدید که در صورت بدون فرزند بودن میت و ارث بردن خواهر و برادرش آیا فرزندان برادر یا خواهران که در زمان زنده بودن میت به رحمت خدا رفته اند هم ارث می‌برند یا فقط خواهر و برادران زنده میت

    1. سلام.
      شرط وارث بودن، بر این است که وارث در زمان فوت متوفی، در قید حیات باشد.
      لازم به ذکر است که در صورت زنده بودن خواهر و برادر ارث به خواهرزاده و برادر زاده نمی رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *