خانه / ارث و انحصار وراثت / آیا انحصار وراثت اجباری است؟

آیا انحصار وراثت اجباری است؟

آیا انجام انحصار وراثت اجباری است؟

انحصار وراثت چیست؟ آیا انحصار وراثت اجباری است؟ مدارک لازم برای انحصار وراثت چیست؟ در این مقاله قصد داریم انحصار وراثت یا تقسیم اموال متوفی در میان وراث را بررسی کنیم و توضیح دهیم که آیا انجام انحصار وراثت اجباری است؟ بنابراین با موسسه حقوقی دادسو همراه باشید و برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انحصار وراثت با مشاوران و متخصصین حقوقی این مجموعه از طریق واتساپ ارتباط برقرار کنید.

انحصار وراثت چیست؟

انحصار وراثت که از دو کلمه انحصار و وراثت تشکیل شده، مسئله حقوقی پیچیده و دشواری است و برای تقسیم اموال متوفی در میان وراث صورت می‌گیرد. انحصار وراثت همچنین به معنای تعیین نوع و تعداد وراث بوده که بعد از مرگ متوفی مشخص می‌گردد. پیش تر در مقاله شرایط انحصار وراثت در این باره توضیحات کاملی دادیم که می توانید مطالعه کنید.

آیا انحصار وراثت اجباری است؟

بدون اخذ گواهی انحصار وراثت، انجام امور اداری و حقوقی برای تقسیم اموال متوفی در بین وراث امکان پذیر نبوده و داشتن گواهی انحصار وراثت برای تقسیم اموال منقول و غیر منقول متوفی ضروری است. بنابراین فرد متوفی که اموال منقول و غیر منقول ندارد، نیازی به انحصار وراثت نیست اما برای شخص متوفی که دارای مال و اموال است، اخذ گواهی انحصار وراثت از شورای حل اختلاف یا دادگاه الزامی است.

لزوم داشتن گواهی انحصار وراثت

طبق قانون و مقررات برای انجام امور حقوقی، امور بانکی، ثبتی و غیره، اخذ گواهی ضروری بوده و در صورت عدم اخذ گواهی، تقسیم ترکه بر اساس قانون جدید تقسیم ترکه و انجام امور مربوط به ادارات دولتی و بانک‌ها امکان پذیر نیست.

طبق ماده 370 قانون امور حسبی” پس از صدور گواهی انحصار وراثت، ورثه و اشخاص ذی ‌نفع می‌توانند بر اساس گواهی صادرشده اموال و مطالبات متوفی را از اشخاص متصرف یا مدیون مطالبه کنند.”

مدارک لازم برای انحصار وراثت

مدارک لازم برای انحصار وراثت به شرح زیر است:

  • اصل و کپی مدارک شناسایی متقاضی (وصی یا طلبکار) نظیر کارت ملی و شناسنامه
  • اخذ استشهادیه محضری
  • اصل وصیت ‌نامه (برای وصی)
  • اسناد و مدارک نشان دهنده طلب (برای طلبکار) نظیر چک، سفته، قرارداد و قولنامه
  • درخواست استعلام شناسنامه وراث از ثبت احوال

وظایف وکیل انحصار وراثت چیست؟

وکیل انحصار وراثت در پرونده‌های مربوط به انحصار وراثت به موکل خود مشاوره حقوقی می‌دهد. همچنین به موکل خود کمک کرده تا با دلایل و مدارک لازم و درست برای انحصار وراثت اقدام کند. بنابراین به علت اینکه انجام امور انحصار وراثت بسیار پیچیده و مهم است باید وکیلی انتخاب کنید که در این زمینه تخصص و تجربه لازم را داشته باشد. مجموعه حقوقی دادسو در حوزه انحصار وراثت با وکلای متخصص و مجرب، بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

هزینه وکیل انحصار وراثت

هزینه وکیل انحصار وراثت با توجه به اینکه پرونده ای سخت و پیچیده است، مشخص می‌شود. مجموعه حقوقی دادسو با استفاده از مجرب ترین وکلا با هزینه‌های مناسب و مقرون به صرفه، خدمات خود را به بهترین شکل ممکن به کاربران ارائه می‌کند.

سوالات متداول

  1. انحصار وراثت چیست؟
  2. چه مدارکی برای انحصار وراثت لازم است؟
  3. آیا انحصار وراثت اجباری است؟

انحصار وراثت به این معناست که دارایی و اموال منقول و غیر منقول شخص متوفی بین وارثان وی تقسیم می‌گردد. با انحصار وراثت سهم ‌الارث وراث و ماترک تعیین می‌شود. برای انحصار وراثت به مدارکی نظیر اصل و کپی برابر اصل گواهی فوت، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، استشهادیه محضری، رسید گواهی مالیاتی یا مالیات بر ارث نیاز است. برای تقسیم ارث فرد متوفی که دارای مال و اموال بوده، بر اساس قانون و مقررات به گواهی انحصار وراثت نیاز است تا به وسیله آن گواهی، سهم الارث هر کدام از وراث مشخص و پرداخت شود.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *