وکیل حضانت

از مسائلی که همیشه در دادگاه خانواده جنجال بسیاری به پا کرده و در بسیاری از موارد جدایی مسالمت‌آمیز همسران را به مجادله می‌کشاند، بحث مربوط به حضانت فرزنداست. از طرف دیگر، ناآگاهی از برخی قوانین و مسیر پیچیده حضور در دادگاه باعث شده تا زوجین نتوانند با این مسئله به راحتی برخورد کرده و نیاز به وکیل حضانت فرزند داشته باشند تا بر اساس قانون و کاملاً عادلانه مسیر را برایشان آسان کند.

هرچند فرایند طلاق و جدایی فرزند از یکی از والدینش نمی‌تواند خیلی هم عادلانه باشد؛ اما دادگاه حضانت اگر بر اساس قانون پیش برود، از مشکلات آینده جلوگیری خواهد کرد. در این مطلب قصد داریم وکیل حضانت فرزندان را به شما معرفی کنیم.

داشتن وکیل در پرونده های گرفتن حضانت می تواند به شما کمک زیادی بکند. در صورتی که به وکیل حضانت فرزند نیاز دارید می‌توانید با کارشناشان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مزایای داشتن وکیل برای گرفتن حضانت

گفتیم که دادگاه حضانت بسیار مهم و مسئله حضانت تکلیفی از طرف قانون برای سرپرستی فرزندتان است. در این مسیر شما نیاز به راهنمایی وکیلی دارید که کاملاً به مواد قانونی، تبصره‌ها و استثنائات درج شده تسلط کافی داشته و بتواند بعد از بررسی شرایطتان، مشاوره کاملی ارائه دهد.

وکیل به شما می‌گوید که برای گرفتن حضانت چه کمبودهایی دارید و تا چه زمانی فرصت کافی برای برطرف کردن کاستی‌ها وجود دارد. با توجه به تسلط وکیل حضانت به قانون او می‌تواند بر اساس مواردی مانند:

  • وضعیت زندگی
  • میزان حقوق و درآمد
  • سلامت کامل روانی و جسمی

و ده‌ها فاکتور دیگر نتیجه دادگاه را به نفع شما کرده و از آن طرف ملاقات‌های قانونی همسر سابقتان را هم تعیین کند تا فرزندتان بدون منع قانونی با والدینش ملاقات کرده و با آن‌ها وقت بگذراند.

از طرف دیگر برای مسائلی مانند هزینه زندگی و تحصیل فرزندتان، گرفتن پاسپورت و یا امکان خروج از کشور و موارد مشابه که در دادگاه باید برایش تصمیم گرفته شود، به همراهی وکیل نیاز دارید. در صورتی که به وکیل حضانت نیاز دارید می توانید با کارشناسان دادسو در ارتباط باشید.

حضانت فرزندان با کیست؟

ماده 1179 و 1168 قانون مدنی درباره حقوق کودکان و شرایط حضانتشان صحبت کرده است. در طلاق توافقی معمولاً به والدین پیشنهاد می‌شود که در مورد حضانت به توافق برسند؛ اما اگر این توافق صورت نگیرد، مسئله دادگاه حضانت و نیاز به حضور وکیل احساس می‎شود تا قانون مسئله نگهداری کودک را حل کند.

در شرایط کلی حضانت فرزند در طلاق توافقی، چه دختر و چه پسر، تا سن 7 سالگی بر اساس قانون بر عهده مادر است.

بعد از آن حضانت دختر تا 9 سالگی با مادر است.

حضانت پسر تا 15 سالگی بر عهده پدر است و از این سن به بعد، فرزند شما باید برای زندگی با پدر یا مادرش تصمیم گرفته و به دادگاه اعلام کند.

البته در شرایطی که برای دادگاه متوجه:

  • عدم صلاحیت اخلاقی
  • اعتیاد به مواد مخدر و داروهای روان‌گردان

پدر شود، حضانت را بعد از 7 سالگی هم بر عهده مادر می‌گذارد و پدر ملزم به پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل کودک است. همچنین اگر مادر به مشکلاتی مانند:

  • اعتیاد به مواد مخدر و داروهای روانگردان
  • ابتلا به بیماری‌های روانی و اختلال‌های روحی
  • عدم صلاحیت اخلاقی و یا سوءاستفاده کودک
  • تنبیه جسمانی و آزار کودک

داشته باشد، حضانت فرزندش از او گرفته شده و برعهده پدرش خواهد بود.

در این میان شرایط حضانت دائم هم وجود دارد، یعنی وقتی که والدین به‌صورت توافقی و به شرط داشتن تمکن مالی باهم بر سر حضانت دائمی فرزندشان به تفاهم رسیده و این مسئله را به وکیل حضانت و دادگاه اعلام می‌کنند. در این شرایط هرگاه یکی از زوجین متوجه شود، همسر سابقش استطاعت مالی برای حضانت دائم را ندارد، می‌تواند با مراجعه به دادگاه درخواست ابطال داشته باشد که در این مورد هم نیاز به مشاوره و راهنمایی با وکیل حضانت فرزند دارد.

معیارهای انتخاب بهترین وکیل حضانت

حضانت فرزند مسئله‌ای جدی و تکلیف قانونی برای نگه‌داری از فرزندان زیر 18 سال است و متأسفانه در بسیاری از موارد که زوجین توافقی جدا نشده باشند، این مسئله همراه با مجادله خواهد بود، پس به سابقه کار و تخصص وکیل دقت کنید.

مورد بعدی مهارت و پرونده‌های مثبت وکیل منتخب است. بهتر است که وکیل شما حتماً در سابقه کاری‎اش پرونده‌های برنده داشته و شما بتوانید رضایت موکلان قبلی‌اش را بتانید بررسی کنید تا با اطمینان بیشتری پرونده حضانت را به او بسپارید.

مسائلی مانند هزینه پرونده، ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در مورد تمام ابعاد پرونده، فرصت کافی وکیل برای رسیدگی به پرونده و موارد مشابه از مواردی است که در انتخاب بهترین وکیل حضانت فرزند باید به آن توجه کنید.

در صورتی که برای گرفتن حضانت فرزندان، سلب حضانت فرزند از پدر و یا مادر به راهنمایی نیاز دارید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

جمع بندی

مجموعه حقوقی دادسو با معیارهایی از جمله تعرفه مناسب، پیگیری شفاف پرونده‌های موکلان، تعهد نسبت به موکلانی که نیازمند راهنمایی هستند، احترام به حریم خصوصی و کرامت انسانی، پرونده‌های شما عزیزان را در جهت دادگاه حضانت فرزند بر عهده گرفته و پیش از آن هم مشاوره کاملی ارائه خواهد داد.

با توجه به اینکه مسئله طلاق می‌تواند سال‌ها روی آینده و سلامت روان فرزندتان تأثیر بگذارید، پیشنهاد می‌کنیم پیش از تصمیم قطعی حتماً از کمک مشاوران استفاده کرده و در صورتی که برای سلب حضانت مادر و پدر و یا گرفتن حضانت فرزند به وکیل نیاز دارید، با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

آیا مادر بعد از ازدواج می‌تواند همچنان سرپرست فرزندش باشد؟

در صورتی که فرزند به مادرش نیاز اساسی داشته، مادر همچنان برای سرپرستی شایسته باشد، همسرش برخورد مناسبی با کودک داشته و باعث آزار جسمی و روحی او نشود، حضانت بعد از ازدواج مادر همچنان می‌تواند با مادر باشد.

مادری که طلاق گرفته، می‌تواند برای مسافرت خارج از کشور همراه با فرزندش اقدام کند؟

بله منتها اخذ پاسپورت و اجازه خروج از کشور فرزندی که هنوز به سن قانونی نرسیده، بر عهده پدر است و باید رضایت و اجازه او گرفته شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.8/5 - (9 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *