طلاق به دلیل خیانت زن

زن و مرد می‌دانند که پس از شروع زندگی فراز و نشیب‌های زیادی پیش روی آن‌ها وجود دارد؛ و در طول مسیر زندگی باید همراه و همدم یکدیگر باشند. در غیر این صورت زندگی مشترک برای زوجین دشوار خواهد شد؛ و امکان دارد زن یا مرد برای طلاق یک طرفه اقدام کنند.

البته بعضی مواقع زوجین ممکن است با وجود سخت و مشقت‌بار شدن زندگی مشترک برای جدایی به سازش برسند و طلاق توافقی تنها راه پیش روی آن‌ها باشد؛ اما جدایی فقط به خاطر مشکلاتی مانند اختلافات مالی یا سلیقه‌ای رخ نمی‌دهد، بلکه گاهی مواقع ممکن خیانت زن دلیل جدایی آن‌ها باشد.

برای طلاق از طرف مرد در صورت خیانت زن، لازم است که مراحل و شرایطی که برای این موضوع در نظر گرفته شده است را بشناسید. اگر نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر در این رابطه دارید می‌توانید از طریق واتساپ با وکلای حقوقی دادسو در ارتباط باشید. وکلای دادسو می‌توانند به شما در انواع طلاق (توافقی و یک طرفه) کمک کنند.

طلاق از زن خیانتکار

زن یکی از کلیدی‌ترین نقش‌ها را در خانواده را بر عهده دارد؛ و ستون خانواده است. در صورتی که زن به زندگی زناشویی وفادار نباشد، قانون این شرط را برای مرد در نظر گرفته که از او جدا شود. در واقع اگر زن با فرد دیگر ارتباط نامشروع داشته باشد؛ همسرش می‌تواند به خاطر خیانتکار بودن همسرش او را طلاق دهد.

البته برای طلاق به دلیل خیانت زن باید زوج این موضوع را به دادگاه ثابت کند. در غیر این صورت، زن می‌تواند ادعای حیثیت کند و از دادگاه درخواست کند که برای همسرش حکم قذف صادر کند.

روش اثبات خیانت زن

اثبات خیانت زن نیز مانند طلاق در صورت خیانت مرد کار ساده‌ای نیست؛ و مرد باید بتواند خیانتکار بودن همسرش را به دادگاه ثابت کند. در ادامه موردی که می‌تواند برای ثابت کردن خیانت زن و طلاق از طرف مرد ارائه شود را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 • اقرار به خیانت توسط زن در محضر دادگاه و نزد قاضی
 • ارائه مدارک و شواهد نشان دهنده خیانت زن مانند عکس، فیلم و…
 • شهادت چهار مرد عاقل و بالغ جهت اثبات خیانت زن
 • تحقیقات محلی جهت بررسی وقوع خیانت و اعلام رأی بر اساس مدارک جمع‌آوری شده و علم قاضی

با توجه به اینکه در خیانت مرد امکان استعلام عقد دائم یا ارائه صیغه نامه جهت ازدواج مجدد زوج وجود دارد؛ اثبات خیانت مرد به زن راحت‌تر است؛ اما برای مواردی که مرد یا زن به خاطر رابطه نامشروع به دیگری خیانت کرده‌اند، لازم است که استشهاد محلی، حضور شاهدان یا مدارکی که نشان دهنده این موضوع هستند آماده شده و به دادگاه ارائه شوند.

مراحل طلاق به دلیل خیانت زن

پس از جمع‌آوری مدارک و شواهد لازم، برای طلاق به خاطر خیانت زن باید مراحل زیر انجام شود.

 • تنظیم دادخواست طلاق توسط مرد با کمک وکیل طلاق
 • ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی
 • ارائه مدارک و شواهد به همراه دادخواست طلاق به دادگاه
 • حضور طرفین در جلسات دادرسی و بررسی مدارک ارائه شده
 • تعیین تکلیف حقوق مالی زن مانند مهریه، حضانت فرزندان و…
 • صدور حکم طلاق توسط دادگاه
 • درخواست فرجام‌خواهی توسط زن
 • تأیید حکم طلاق و مراجعه به محضر جهت جاری کردن صیغه طلاق
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

پرداخت مهریه و حقوق زن در خیانت زوجه

مهریه حق زن است و پس از جاری شدن صیغه عقد زوجه می‌تواند آن را به صورت آنی از همسرش مطالبه کند. حتی در صورتی که زن ناشزه باشد و از همسرش تمکین نکند، یا زن با فرد دیگری رابطه نامشروع داشته باشد و زوج برای طلاق اقدم کند، مهریه باید توسط مرد پرداخت شود.

در این مواقع ممکن است زوجین برای طلاق توافقی و بخشش مهریه با یکدیگر به سازش برسند؛ و نیازی به پرداخت مهریه در طلاق به دلیل خیانت زن وجود نداشته باشد. درباره سایر حقوق مالی زن مانند نفقه، اجرت‌المثل و…  نیز دادگاه با توجه به شرایط موجود تصمیم‌گیری می‌کند.

محکومیت‌های خیانت زن به مرد

اگر زن با مردی که مجرد است رابطه نامشروع داشته باشد، حکمی که قاضی برای او در نظر می‌گیرد شلاق است؛ اما در صورت رابطه زن با مردی که متأهل است امکان دارد که طبق قانون، حتی حکم اعدام نیز برای زوجه صادر شود.

البته حکم صادر شده فقط متوجه فرد خاطی نیست، بلکه در صورتی که مرد به همسرش اتهام خیانت زده باشد و نتواند این موضوع را ثابت کند، دادگاه جرم قذف یا 80 ضربه شلاق را برای او در نظر می‌گیرد. چون اتهام وارد شده حیثیت زن را در خطر قرار داده است.

جمع بندی

با توجه به اینکه زوجین ممکن است در زندگی مشترک با مشکلات زیادی مواجه شوند، لازم است که صبوری را جز سرلوحه زندگی‌شان قرار دهند. اگر زوج یا زوجه به کانون خانواده توجه نداشته باشند و خیانت از طرف مرد یا زن رخ دهد، زندگی آن‌ها دیگر مانند سابق نخواهد شد. در این شرایط وکیل طلاق به زن و مرد کمک می‌کند تا با کمترین تنش و پیچیدگی از هم جدا شوند.

سؤالات متداول

آیا می‌توان خیانت زن را ثابت کرد؟

در صورت وجود 4 شاهد و ارائه مدارک لازم مانند عکس، فیلم و… زوج می‌تواند خیانت همسرش را ثابت کند.

آیا با اقرار به خیانت می‌توان این موضوع را ثابت کرد؟

اگر زن نزد قاضی و در دادگاه به خیانت اعتراف کند، اقرار او برای اثبات این موضوع پذیرفته خواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (13 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
2 پاسخ
 1. اگر زن به شوهر وبچه هایش خیانت می کند قانون باید اشد مجازات و اجرا کند نه به فکر مهریه ونفقه وغیره باشدپس باید بگیم قانون ناقص است

 2. سلام،اطلاعات بسیارخوبی بارگزاری کردید.بهتراست مصداق هاومثالهای زیادی ازخیانت رانیزاطلاع رسانی نماییدتاافراددریابندکه آیامثلا
  رابطه کامل جنسی،رابطه جنسی،لمس،بوس،پیامک های عاطفی وعاشقانه و…درقانون خیانت محسوب می شودیانه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *