قسط بندی مهریه چگونه انجام می شود؟

قسط بندی مهریه

قسط بندی مهریه

مهریه و قسط بندی مهریه یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که بعد از طرح پرونده طلاق پیش می‌آید. البته لزومی برای دریافت مهریه در زمان طلاق وجود ندارد و امکان دارد که خانم مهریه را قبل از طلاق هم به اجرا بگذارد.

موضوع مقاله ما درباره قسط بندی مهریه است که به صورت کامل آن را بررسی می‌کنیم. همانطوری که در ابتدا عنوان کردیم مهم‌ترین موضوع بعد از مطرح شدن طلاق، رسیدگی به موضوع مهریه است که باید حتما تکلیف آن مشخص شود. یعنی در زمان طلاق باید حتما مهریه دریافت شود، به صورت کامل بخشیده شود یا قسمتی از آن بخشیده و قسمتی از آن دریافت شود که همه چیز یا به توافقات خانم، آقا و یا قانون بستگی دارد.

در حالتی که مهریه از سمت خانم بخشیده می‌شود که پرونده مهریه بسته می‌شود ولی در حالی که خانم قصد دریافت بخشی از مهریه یا همه‌ی آن را دارد موضوع رسیدگی به پرونده متفاوت است. برای اینکه بتوانیم به صورت عمیق تر به موضوعات بپردازیم باید کمی درباره بخشش مهریه و انواع آن صحبت کنیم.

انواع مهریه و روش‌های بخشیدن آن

مهریه از نظر نوع پرداخت به دو دسته عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می‌شود. مهریه عندالمطالبه به حالتی گفته می‌شود که از زمان جاری شدن صیغه عقد، خانم می‌تواند برای مطالبه آن اقدام کند. مهریه عندالاستطاعه به حالتی گفته می‌شود که خانم فقط در زمانی که اقا استطاعت مالی داشتند، می‌تواند برای دریافت مهریه اقدام کند.

خانم و آقا می‌توانند در شرایط مختلف و بنا به دلایل متفاوت برای بخشیدن مهریه اقدام کنند که همه یا بخشی از آن را ببخشند. برای این کار کافی است که خانم و آقا به دفتر ثبت اسنادی که در هر محله وجود دارد، مراجعه کنند و با نوشتن وکالت نامه‌ای خانم مکتوب کند که مهریه‌اش را می‌بخشد. برای این که خیالتان از بخشیدن مهریه راحت باشد پیشنهاد می‌کنیم حتما با کارشناسان حقوقی ما تماس بگیرید تا به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.
بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید بیشتر بخوانید: بخشیدن مهریه و هرچیزی که باید در مورد آن بدانید

قسط بندی مهریه چگونه انجام می‌شود؟

برای توضیح درباره قسط بندی مهریه ابتدا یک روند کلی برای دریافت مهریه را توضیح می‌دهیم و در نهایت راجع به شرایط اقساطی پرداخت مهریه صحبت می‌کنیم.

خانم می‌تواند در هر زمان بسته به نوع مهریه‌ش برای دریافت مهریه اقدام کند و اقا موظف است در هر شرایطی برای پرداخت آن اقدام کند. در گذشته به این صورت بود که خانم برای مهریه خود هم می‌توانست به دادگاه و هم اداره اجرای ثبت مراجعه کند و درخواست دریافت مهریه را داشته باشد.

در حال حاضر برای دریافت مهریه خانم باید به اداره اجرای ثبت مراجعه کند. برای درخواست مهریه خانم باید اسعتلامی از اموال آقا و گردش حساب‌های بانکی ایشان داشته باشد. در صورتی که آقا اموال کافی داشته باشد به اندازه مهریه از اموال ایشان توقیف و به خانم داده می‌شود. در صورتی که آقا اموال به خصوصی نداشته باشد درخواست مهریه خانم با گذشت شش ماه از زمان تشکیل پرونده به دادگاه ارسال میشود.

فقط بهتر است بدانید که در صورتی که برای درخواست پرونده مهریه خود به دادگاه مراجعه کردید دیگر امکان بازگشت مجدد پرونده به اداره اجرای ثبت وجود ندارد. وقتی که آقا اموالی برای توقیف ندارد و خانم در خواست پرداخت قسط بندی مهریه را دارد، پرونده به دادگاه فرستاده می‌شود و دادگاه رای پرداخت مهریه را می‌دهد.
وکیل مهریه بیشتر بخوانید: وکیل مهریه

عدم تمکن مالی در پرداخت مهریه

در زمانی که اقا استطاعت پرداخت مهریه را ندارد یا نسبت به رای دادگاه اعتراض دارد، در خواست اعسار و تقسیط در پرداخت مهریه را می‌دهد. در این زمان مهریه با توجه به دفاعیات خانم و در آمد آقا قسط بندی می‌شود. معمولا به این صورت است که یک پیش قسطی برای مهریه در نظر می‌گیرند و بعد از آن بقیه مهریه قسط بندی می‌شود. در این قسمت بهتر است بدانید قانونی تحت عنوان پرداخت ۱۱۰ سکه وجود ندارد و آقا موظف است در صورتی که خانم درخواست پرداخت مهریه را داشت تمام آن را به صورت کامل یا اقساطی پرداخت کند.
مستثنیات دین در پرداخت مهریه بیشتر بخوانید: مستثنیات دین در پرداخت مهریه

پرداخت نکردن اقساط مهریه

بعد از اینکه دادگاه حکم پرداخت مهریه را صادر کرد و آقا درخواست اعسار و تقسیط در پرداخت مهریه را داشت، مهریه قسط بندی می‌شود و آقا موظف به پرداخت آن است.

در صورتی که آقا اقساط مهریه را پرداخت نکردند خانم می‌تواند طرح شکایت به دلیل عدم پرداخت اقساط مهریه را انجام دهد. بعد از بررسی‌های لازم در صورت این که آقا دلیل موجهی برای این عدم پرداخت داشته باشد به زندان فرستاده می‌شود.
توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: توقیف اموال آقا برای مهریه چگونه است؟

اقساط مهریه برای کارمندان

یکی از شرایطی که برای کارمندانی که در شرکت‌های دولتی کار می‌کنند وجود دارد این است که می‌توان مهریه خانم را به بسته به میزان مهریه و حقوق ماهانه ایشان، از حقوق‌شان کسر کرد.

برای مثال وقتی اقا کارمند دولتی است و همسر ایشان درخواست پرداخت مهریه را دارد و آقا اموالی برای توقیف ندارد، طبق درخواست خانم و نظر دادگاه بعد از بررسی میزان حقوقی آقا، هر ماه مقداری از حقوقی آقا قبل از واریز شدن به حساب خودشان کسر و به حساب خانم واریز می‌شود. معمولا این مقداری که از حقوق آقا کسر می‌کنند ماهانه یک چهارم است و قسط بندی مهریه محسوب می شود.
شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر چگونه است؟ بیشتر بخوانید: شرایط مطالبه مهریه از پدر شوهر چگونه است؟

قسط بندی مهریه
قسط بندی مهریه

اقساط مهریه در طلاق توافقی

طلاق تواقی همان‌طور که از اسمش پیداست بر پایه توافقات خانم و آقا در زمان طلاق است. یعنی خانم و آقا باید برای نفقه، حضانت فرزند و مهریه بعد از رسیدن به توافق آن را مکتوب کنند و به دادگاه تحویل دهند.

اقساط مهریه در طلاق توافقی هم دقیقا به این صورت است که خانم و آقا با مشورت و صلاحدید خودشان توافق شان را به دادگاه تقدیم می‌کنند که برای مثال آقا ۵ سکه پیش پداخت مهریه را بدهد و بعد از آن هر ۶ ماه یک سکه را پرداخت کند.

مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

قسط بندی مهریه برای افراد در زمان کرونا

کرونا ویروسی است که امروز تعداد زیادی است آدم‌ها را مبتلا کرده و همه‌ی شرایط جامعه و حتی بعضی از قوانین را تحت تاثیر قرار داده است. همان طوری که گفتیم بعد از مشخص شدن اقساط مهریه توسط دادگاه آقا موظف است که اقساط را به صورت منظم و در زمان مشخص شده به خانم پرداخت کند.

در صورتی که آقا چند قسط را پرداخت نکردند خانم می‌تواند از ایشان شکایت کرده و حکم جلب آقا را بگیرد و حتی در صورتی که آقا باز هم راضی به پرداخت نشدند به زندان فرستاده می‌شوند. ولی به دلیل اپیدمی ویروس کرونا امروز سخت گیری‌ها نسبت به این موضوع کمتر شده و آقا را به زندان نمی‌فرستند.
رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟ بیشتر بخوانید: رفع توقیف اموال برای مهریه چگونه است؟ طلاق غیابی چیست؟ بیشتر بخوانید: طلاق غیابی چیست؟ محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟ بیشتر بخوانید: محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟ بخشش مهریه در ازای حق طلاق بیشتر بخوانید: بخشش مهریه در ازای حق طلاق طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

11 دیدگاه:

 1. سلام وقتتون بخیر سوالی که برام پیش اومده بعد از خوندن مقاله تون اینه که پس اگر مهریه از نوع عندالاستطاعه باشه دیگه نیاز به قسط بندی مهریه نیست و تا آقا استطاعت پرداخت نداشته باشه مهریه پرداخت نمیشه؟

  1. سلام
   مهریه عندالاستطاعه در صورتی که آقا استطاعت مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشند، پرداخت نمی شود

 2. سلام و تشکر بابت مطالب خوبتون بهتره حالا که شما حکم رسانه رو دارید و خواننده دارید کمی بیشتر درباره مهریه صحبت کنید که دوستان مهریه سنگین مشخص نکنند و نخواد به این دردسر پرداخت قسطی برسه

 3. سلام همسرم کارمند بانک دولتی هست و ما داریم جدا میشیم. هم مهریه و هم نفقه خودم و بچه م از حقوقش کسر میشه؟

 4. سلام اگر مرد جای ثابتی کار نکند(از این شاخه به آن شاخه پریدن) و با سن ۵۲ سال بیمه ای هم پرداخت نکرده باشد مال و اموال هم نداشته باشد تکلیف مهریه چه میشود

  1. سلام
   مهریه برای آقا قسط بندی میششود و ملزم به پرداخت اقساط می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ