با توجه به اختلال سراسری اینترنت در ایران و عدم دسترسی به تلگرام و واتساپ، می توانید از طریق تماس تلفنی و پیامک با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

هزینه طلاق توافقی با کیست؟

هزینه طلاق توافقی با کیست؟

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

انجام امور اداری سامانه میخک (ثبت نام، ثبت وکالتنامه، تمدید پاسپورت، اخد شناسنامه و …) توسط کارشناسان حقوقی دادسو.
برای اطلاعات بیشتر با دادسو در ارتباط باشید.

هزینه طلاق توافقی با مبلغی که برای طلاق یک طرفه از سمت زن یا مرد تعیین می‌شود متفاوت است. در طلاق‌های یک طرفه از سمت مرد هزینه طلاق بر عهده مرد است؛ اما در صورتی که زن درخواست طلاق را مطرح کرده باشد هزینه‌های دادرسی پرونده بر عهده زن یا همان خواهان است. در طلاق‌های توافقی این مبلغ با توجه به نوع دادخواست ارائه شده از طرف زن، مرد یا هر دو طرف تعیین می‌شود.

اگر می‌خواهید به طور دقیق بدانید هزینه طلاق توافقی با کیست، از شرایط طلاق یک طرفه از طرف مرد و زن یا طلاق توافقی آگاه شوید با وکلای موسسه دادسو از طریق واتساپ در تماس باشید.

هزینه طلاق توافقی به عهده کیست؟

هزینه طلاق توافقی برای دادخواست‌هایی که از طرف مرد و زن تنظیم شده است به صورت نصف برای هر یک از طرفین تعیین می‌شود؛ اما در صورتی که مرد یا زن دادخواست طلاق توافقی را به تنهایی تنظیم کرده باشند و طرف مقابل در آن دخیل نباشد، هزینه طلاق توافقی بر عهده فردی خواهد بود که دادخواست داده است. البته برای طلاق توافقی می‌توان از وکیل استفاده کرد که در این باره در مقاله “هزینه وکیل طلاق توافقی” توضیح داده‌ایم.

هزینه طلاق توافقی شامل بخش‌های مختلفی است و در دادسو به حقوق مالی زن بعد از طلاق و هزینه‌هایی که طلاق توافقی برای زوجین دارد به طور کامل پرداخته شده است.

هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

هزینه طلاق توافقی شامل موارد زیر است:

 • هزینه تنظیم دادخواست طلاق
 • هزینه‌های ثبت دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی یا دفاتر دادگاه‌های خانواده
 • هزینه دادرسی
 • هزینه مشاوره دادگاه در مراکز مشاوره خانواده
 • هزینه ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق یا محضر
 • حق‌الوکاله وکیل طلاق توافقی
هزینه طلاق توافقی به عهده کیست؟
هزینه طلاق توافقی زمانی که از طرف زن و مرد تنظیم شده باشد، به صورت نصف برای هر یک از زوجین تعیین می شود.

هزینه ثبت دادخواست طلاق توافقی

بعد از اینکه مشخص شد هزینه طلاق توافقی با کیست، باید هزینه ثبت درخواست طلاق توافقی را مشخص کنید. طلاق توافقی جزء دعاوی غیرمالی شناخته می‌شود و هزینه دادرسی آن هم طبق همین موضوع محاسبه می‌شود.

هزینه ثبت دادخواست طلاق توافقی با توجه به شاخص‌های مختلف تعیین قیمت هزینه دادرسی‌ها در سال‌های مختلف مشخص می‌شود و ممکن است هر سال تغییر کند. با این وجود، در حال حاضر هزینه ثبت دادخواست طلاق توافقی از حدود ۱۷۰ هزار تومان شروع می‌شود.

هزینه مشاوره دادگاه در طلاق توافقی

طبق ماده ۲۵ قانون حمایت خانواده پس از تعیین جلسه دادگاه برای رسیدگی به پرونده طلاق توافقی، دادگاه زوج را برای مشاوره ارجاع می‌دهد. پس از برگزاری جلسه مشاوره، نتیجه به دادگاه برای صدور رأی نهایی پرونده طلاق ارسال می‌شود.

هزینه مشاوره دادگاه در طلاق توافقی به توجه به رویه مرجع قضایی تعیین می‌شود. با توجه به اینکه مشاوره در چه مرکزی و توسط چه فردی با چه تحصیلاتی (کارشناسی، ارشد، دکتری) انجام می‌شود، هزینه مشاوره دادگاه در طلاق توافقی معمولاً بیشتر از ۸۰ هزار تومان است و باید پس از مشخص شدن پاسخ سؤال هزینه طلاق توافقی با کیست، توسط زوجی که دادخواست را ارائه کرده پرداخت شود.

اطلاعاتی که درباره مشاوره حقوقی طلاق و دلیل حضور مشاور در پرونده طلاق توافقی نیاز دارید را می‌توانید در سایت دادسو مطالعه کنید.

هزینه طلاق توافقی در محضر

هزینه طلاق در محضر یک مبلغ مشخص نیست و این رقم با توجه به شرایط دفاتر ازدواج و طلاق تعیین می‌شود. معمولاً این مبلغ در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق از ۵۸۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. زن یا مرد یا هر دو آن‌ها موظف هستند این مبلغ را پرداخت کنند.

قبل از محاسبه هزینه دفترخانه لازم است که دو هزینه پنهان طلاق توافقی را هم در نظر داشته باشید. در طلاق توافقی یا طلاق یک طرفه لازم است که گواهی بکارت یا عدم بارداری زوجه هم ارائه شود. هزینه هرکدام از این آزمایش‌ها به طور جداگانه محاسبه می‌شود و قبل از مراجعه به محضر باید این گواهی‌ها را دریافت کنید.

در دادسو راهنمای کاملی درباره برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ نوشته شده و می‌توانید در این سایت درباره نفقه بعد از طلاق و … هم اطلاعاتی که لازم دارید را کسب کنید.

هزینه طلاق توافقی در محضر
هزینه طلاق توافقی در محضر با توجه به شرایط دفاتر ازدواج و طلاق تعیین می‌شود

هزینه طلاق غیابی

درخواست طلاق غیابی می‌تواند از طرف یکی از زوجین مطرح شود که اصطلاحا به آن طلاق غیابی از طرف مرد یا طلاق غیابی از طرف زن می‌گویند. هزینه طلاق غیابی با توجه به اینکه طلاق از طرف مرد درخواست شده باشد یا زن تفاوتی ندارد؛ زیرا به طور کلی، فرد درخواست کننده طلاق باید هزینه دادرسی و رسیدگی به پرونده طلاق، هزینه مشاوره و هزینه ثبت طلاق را بپردازد.

در صورتی که زن یا مرد برای درخواست طلاق توافقی وکیل داشته باشد، باید هزینه وکیل را هم به سایر هزینه‌های طلاق توافقی اضافه کنید. سپس هزینه کلی که به دست آمده را به عنوان مبلغی که برای طلاق غیابی نیاز است در نظر بگیرید.

هزینه طلاق غیر واقعی

هزینه طلاق غیر واقعی با طلاق توافقی تقریبا یکسان است. در صورتی که زوج قصد طلاق صوری را داشته باشند، با توجه به اینکه برای طلاق توافق کرده‌اند باید حداقل هزینه‌هایی که برای طلاق توافقی و ثبت آن در شناسنامه طرفین در نظر گرفته شده را بپردازند. در طلاق غیر واقعی هم مانند طلاق توافقی باید اول مشخص شود که هزینه طلاق توافقی با کیست و چه کسی برای طلاق درخواست داده است. بعد از آن میزان هزینه‌های لازم برای طلاق و نحوه پرداخت آن‌ها مشخص می‌شود.

هزینه طلاق توافقی با وکیل

هزینه طلاق بدون وکیل برای طلاق توافقی مطابق لیست ارائه شده در فوق محاسبه می‌شود. اگر وکیل نداشته باشید، پیگیری دادخواست طلاق بر عهده زن یا مرد یا هر دو که خواستار طلاق هستند خواهد بود. با توجه به اینکه زوج‌ها شناخت کافی از مراحل و قانون طلاق توافقی ندارند، پرونده‌هایی که بدون وکیل انجام می‌شوند معمولاً طولانی‌تر هستند.

اگر نیاز به این دارید که پرونده طلاق توافقی طبق توافق شما و همسرتان پیش برود و در کمترین زمان به سرانجام برسد، توصیه می‌شود که از یک وکیل برای انجام طلاق توافقی کمک بگیرید. هزینه وکیل طلاق توافقی با توجه به شرایط پرونده و حضور یا عدم حضور زوجین در مراحل طلاق تفاهمی متفاوت است؛ زیرا بعضی از زوج‌ها به طور کامل به وکیل برای پیش بردن پرونده طلاق توافقی وکالت می‌دهد و هیچ‌کدام از آن‌ها در طول مراحل طلاق تا لحظه ثبت آن در محضر در فرآیند طلاق دخالتی نخواهند داشت.

هزینه طلاق توافقی بر عهده فردی است که درخواست دادرسی را برای طلاق به دادگاه ارائه کرده است.

حتما به این نکته توجه کنید که مراحل طلاق توافقی بدون وکیل پیچیده‌تر از طلاق توافقی با وکیل است و ممکن است زمان بیش‌تری نیز طول بکشد. بنابراین داشتن وکیل طلاق حرفه‌ای برای پیگیری طلاق و مواردی از قبیل مهریه، می‌تواند پرونده شما را سریع‌تر به نتیجه برساند.

هزینه طلاق توافقی در سال ۱۴۰۱

هزینه طلاق توافقی در سال ۱۴۰۱ بر اساس هزینه دادرسی، مشاوره‌های اجباری پیش از طلاق، مشاوره ارجاع شده توسط دادگاه، هزینه ثبت طلاق در محضر و مبلغی که به عنوان حق‌الوکاله وکیل طلاق توافقی در نظر گرفته شده است تخمین زده می‌شود. در ادامه لیست هزینه‌هایی که در سال ۱۴۰۱ برای طلاق توافقی باید بپردازید به طور کلی توسط دادسو ارائه شده است.

 • مبلغی که برای مشاوره‌های اجباری پیش از طلاق در نظر گرفته شده به ازای ۵ جلسه مشاوره حدود ۵۲۰ هزار تومان است.
 • برای هزینه دادرسی پرونده طلاق توافقی باید ۱۷۰ هزار تومان را در نظر داشته باشید.
 • هزینه مشاوره ارجاع شده از سمت دادگاه حدود ۱۴۰ هزار تومان است.
 • برای ثبت طلاق توافقی در محضر باید حدود ۵۸۰ هزار تومان را در نظر داشته باشید.
 • برای محاسبه حق‌الوکاله وکلای طلاق توافقی با وکلای دادسو در ارتباط باشید و مبلغ مشخص شده را به اعداد فوق اضافه کنید.

سوالات متداول

۱) مراحل طلاق توافقی چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به اینکه وکیل طلاق توافقی در مراحل طلاق حضور دارد یا خیر به انجام رساندن این پرونده ممکن است از دو تا چند ماه زمان نیاز داشته باشید.

۲) برای طلاق توافقی چند جلسه مشاوره تعیین شده است؟

تعداد جلساتی که برای مشاوره اجباری قبل از طلاق در نظر گرفته شده ۵ جلسه است.

۴.۹/۵ - (۱۰ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره با کارشناسان حقوقی دادسو

فاطمه شهبازی

محیا بابایی

نرگس دهنورد

فاطمه شهبازی