هزینه وکیل برای طلاق از طرف مرد

هزینه وکیل برای طلاق از طرف مرد
طلاق در شرایطی رخ می‌دهد که زن و مرد امکان ادامه زندگی مشترک را نداشته باشند؛ و مسیر زندگی خودشان را از هم جدا کنند. اگر زن و مرد برای جدایی به توافق رسیده باشند، پرونده طلاق توافقی مطرح می‌شود و وکیل طلاق طبق توافق و سازشی که بین زوجین وجود دارد پرونده را پیش خواهد برد. اما همیشه زوجین برای جدایی و طلاق با هم سازش نمی‌کنند. چون امکان دارد که زن یا مرد همچنان بخواهد زندگی خودش را حفظ کند یا اینکه با هدف آزار و اذیت طرف مقابل تن به طلاق ندهد. در این مواقع موضوع طلاق یک طرفه زن یا مرد مطرح می‌شود. اگر مرد قصد جدایی و طلاق را داشته باشد، باید شرایطی که برای طلاق مرد به صورت یک طرفه در نظر گرفته شده را رعایت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پرونده طلاق یک طرفه با وکلای موسسه حقوقی دادسو از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

شرایط طلاق از طرف مرد

برای اینکه مرد بتواند همسرش را طلاق دهد، لازم است که اهلیت داشته باشد و عاقل و بالغ باشد. همچنین، مرد باید تمام حقوق زن برای طلاق یک طرفه به طور کامل بپردازد؛ بنابراین طبق شرایط طلاق از طرف مرد؛ برای درخواست یک طرفه طلاق باید کل مهریه، نفقه و اجرت المثل یا نحله زن توسط مرد پرداخت شده باشد، تا دادگاه به درخواست طلاق یک طرفه مطرح شده رسیدگی کند. همچنین، اگر مرد موقع جاری شدن صیغه عقد شرط تصنیف اموال را امضا کرده باشد؛ موقع طلاق باید نیمی از دارایی خودش را بعد از ازدواج به همسرش منتقل کند. در صورتی که مرد توانایی پرداخت همه مطالبات زن را به صورت یکجا نداشته باشد؛ دو راه برای او وجود دارد. راه اول سازش با همسرش برای طلاق توافقی و جاری شدن صیغه طلاق است. اگر زن این موضوع را بپذیرد، طلاق با پیچیدگی کمتری همراه خواهد بود. اما در شرایطی که زن طلاق را قبول نکند، مرد می‌تواند درخواست اعسار را به دادگاه ارائه کند. اگر قاضی شرایط مرد را برای تقسیط بدهی بپذیرد، زوج می‌تواند حقوق زن را به صورت قسطی بپردازد. شرایط طلاق از طرف مرد

مدارک طلاق از طرف مرد

مدارک طلاق از طرف مرد با مدارکی که برای طلاق توافقی یا طلاق از طرف زن در نظر گرفته می‌شود متفاوت است. با توجه به اینکه در ایران حق طلاق با مرد است، نیاز به ارائه دلیل و مدرکی برای قانع کردن دادگاه برای جدایی و طلاق یک طرفه وجود نخواهد داشت. در ادامه لیست مدارک طلاق از طرف مرد که لازم است را ارائه کرده‌ایم.
 • اصل شناسنامه مرد
 • اصل سند ازدواج
 • گواهی نشان دهنده پرداخت حقوق مالی زن
برای طلاق از طرف مرد لازم است که کلیه حقوق مالی زن پرداخت شود؛ سپس دادگاه به درخواست طلاق یک طرفه مرد رسیدگی خواهد کرد.

مراحل طلاق از طرف مرد

در گذشته مرد بدون طی کردن مراحل خاصی می‌توانست برای طلاق همسرش اقدام کند؛ اما در حال حاضر شرط طلاق از طرف مرد تغییر کرده است. در ادامه مراحل طلاق از طرف مرد که باید زوج آن‌ها را برای طلاق یک طرفه در نظر داشته باشد را ارائه کرده‌ایم.
 • ثبت دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش توسط دفاتر الکترونیکی قضایی
 • ارسال گواهی عدم امکان سازش به دادگاه خانواده
 • انتخاب یک فرد متاهل عاقل و بالغ به عنوان داور
 • پرداخت حقوق زن به طور کامل
 • دریافت تایید گواهی عدم سازش از دادگاه
 • مراجعه به محضر و جاری کردن صیغه طلاق
مراحل طلاق از طرف مرد

هزینه طلاق از طرف مرد

برای رسیدگی به پرونده طلاق یک طرفه مرد باید هزینه طلاق از طرف مرد را هم در نظر داشته باشید. چون در این پرونده‌ها برخلاف پرونده‌های طلاق توافقی، کلیه هزینه‌هایی که برای ثبت دادخواست، هزینه وکیل طلاق و… وجود دارد بر عهده مرد است؛ و زوج باید به تنهایی این هزینه‌ها را بپردازد. این موضوع را می‌توان به عنوان یکی از معایب طلاق از طرف مرد دانست. از جمله هزینه‌هایی که در طلاق از طرف مرد باید پرداخت شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • هزینه تنظیم دادخواست طلاق
 • هزینه ثبت دادخواست طلاق در دفاتر الکترونیکی خدمات قضایی
 • هزینه دادرسی پرونده طلاق
 • هزینه داوری در طلاق (در صورت انتخاب داور توسط دادگاه)
 • هزینه ثبت طلاق یک طرفه
 • هزینه وکیل طلاق یک طرفه
با توجه به اینکه مرد توانایی مالی پرداخت مهریه و سایر حقوق زن را دارد یا خیر؛ و زوجه راضی به طلاق است یا نه، پرونده طلاق یک طرفه مرد ممکن است پیچیده و زمان‌بر باشد. برای اینکه این پرونده در زمان کمتری به نتیجه برسد، وکیل طلاق می‌تواند راه و روش پرداخت حقوق زن و طلاق یک طرفه را به زوج ارائه کند. همچنین وکیل در طول تمام مراحل طلاق با زوج همراه است؛ و اگر پیچیدگی‌های خاصی در پرونده وجود داشته باشد آن‌ها را برطرف خواهد کرد.

سؤالات متداول

 1. حق‌الوکاله وکیل برای طلاق یک‌طرفه مرد چقدر است؟
میزان حق‌الوکاله وکیل با توجه به شرایط پرونده و پیچیدگی آن تعیین می‌شود.
 1. آیا هزینه طلاق یک طرفه مرد بین زوجین تقسیم می‌شود؟
با توجه به اینکه مرد به صورت یک طرفه درخواست طلاق را مطرح کرده کلیه هزینه‌های طلاق را باید شخصاً بپردازد.
4.5/5 - (17 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *