خانه / خانواده (طلاق) / مدارک لازم برای حق طلاق

مدارک لازم برای حق طلاق

حق طلاق یا وکالت در طلاق نوعی از اختیاراتی است که مرد می‌تواند به همسر خود اهداء کند و در این صورت خانم نیز بدون توافق و امضای همسر خود نیز می‌تواند پروسه درخواست جدایی را داشته باشد. برای این کار آقا و خانم باید با مدارک لازم برای حق طلاق به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند.

در این مطلب قصد داریم مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق را به شما توضیح دهیم. فراموش نکنید در صورتی که خانم قصد گرفتن طلاق با وکالت در طلاق داشته باشد حتما باید وکیل داشته باشد.

شما می‌توانید با وکیل طلاق از طرف زن دادسو در ارتباط باشید و پرونده جدایی خود را ظرف مدت کوتاهی پیش ببرید. برای راهنمایی بیش‌تر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

حق طلاق چیست؟

حق طلاق در جامعه امروزی، به حقی برای زن یا زوجه اطلاق داده می‌شود که بتواند به صورت مساوی درخواست جدایی خود از همسرش را ارائه کند. اگرچه به صورت حقوقی این موضوع وکالت در طلاق عنوان شده، اما به هر حال یکی از اختیاراتی که زوج به زوجه می‌تواند اهداء کند، همین حق طلاق است.

مرد با مراجعه به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی، به همسر خود وکالت می‌دهد که به جای او در تمام امور اداری و قضایی مانند دادگاه و دفترخانه حضور داشته و حتی فرآیند طلاق را به طور کامل پیگیری کند. به همین خاطر در هنگام ارائه دادخواست طلاق، اگر زوجه وکالت در طلاق را داشته باشد، بدون امضاء و اجازه مرد می‌تواند پروسه قضایی آن را پیگیری کند.

مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

مدارک لازم برای حق طلاق و استفاده از آن شامل:

  • شناسنامه مرد و زن
  • کارت ملی مرد و زن
  • وکالت در طلاق
  • مدارک لازم برای اثبات ازدواج عقدنامه

نکته: در صورتی که سند ازدواج در دسترس نیست می‌تونید با مراجعه به دفترخونه‌ای که عقد انجام شده یک رونوشت از عقدنامه تهیه کنید.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

ما برای شما چه کار می کنیم؟

انواع حق طلاق

وکالت در طلاق یا همان حق طلاق به دو صورت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به بیان دیگر، زوجه از دو طریق می‌تواند چنین حقی را صاحب شود که مورد اول، شرط ضمن عقد آن در سند ازدواج یا همان نکاحیه است. یعنی از همان ابتدا زوج این وکالت را به عنوان شرط ضمن عقد در اختیار خانم قرار می‌دهد.

نوع دوم نیز به این صورت است که اگر وکالت در طلاق به صورت شرط ضمن عقد نبود، مرد می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی، وکالت در طلاق را به همسرش بدهد. اگر زوج (مرد) خارج از کشور باشد، وظیفه او مراجعه به کنسولگری ایران است تا در آنجا حق طلاق را به هر شخص از جمله خانمش اهداء کند.

به هر حال همیشه فرض بر این بوده که حق طلاق یا وکالت در طلاق مختص زوجه است، اما مرد می‌تواند این وکالت را به هر کس مثل پدرش واگذار کند.

وکیل برای طلاق با داشتن وکالت در طلاق

همان‌طور که گفتیم برخلاف دیگر انواع طلاق مانند طلاق توافقی، در طلاق با داشتن وکالت در طلاق، داشتن وکیل برای خانم الزامی است و بدون وکیل نمی‌توان برای جدایی اقدام کرد. دادسو پیشنهاد می‌کند حتما از وکیل متخصص در حوزه خانواده و طلاق استفاده کنید. شما می‌توانید با کارشناسان حقوقی موسسه حقوقی دادسو برای مشورت با وکیل خانواده در ارتباط باشید.

سوالات متداول

حق طلاق چیست؟

حق طلاق یا همان وکالت در طلاق در واقع وکالتی است که آقا به خانم می‌دهد و در این صورت خانم نیز هر زمان که بخواهد می‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

آیا برای طلاق زن با وکالت در طلاق داشتن وکیل لازم است؟

بله، در صورتی که خانم قصد دارد با حق طلاق برای طلاق اقدام کند باید حتما وکیل داشته باشد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *