مهریه خارج از کشور

نحوه دریافت مهریه خارج از کشور

اگر مرد یا زن خارج از کشور باشند، موضوع طلاق خارج از کشور مطرح می‌شود و شرایط متفاوتی برای دریافت مهریه و طی کردن مراحل آن برای زوجین وجود خواهد داشت. در صورتی که قصد دارید برای اجرا گذاشتن مهریه خارج از کشور اقدام کنید، بهترین راه مشورت با وکیل مهریه در ایران است. فراموش نکنید خانم فقط می‌تواند نسبت به اموال آقا در ایران برای مهریه اقدام کند.

به دلیل این که ایرانیان خارج از کشور نمی‌توانند مدت زمان زیادی در ایران بمانند، بنابراین وکیل مهریه خارج از کشور می‌تواند تمام مراحل گرفتن مهریه ایرانیان خارج از کشور را انجام دهد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شرایط دریافت مهریه خارج از کشور

برای دریافت مهریه در خارج از کشور لازم است که زن از طریق کنسولگری ایران نسبت به انتخاب وکیل اقدام کند. سپس وکیل انتخاب شده توسط زوج یا زوجه تمام امور طلاق را در داخل کشور به نیابت از او انجام می‌دهد و زوجین می‌توانند بدون نیاز به حضور در کشور از هم جدا شوند.

 بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه در خارج از کشور

در صورتی که طلاق توافقی باشد، نیازی به اجرا گذاشتن مهریه وجود ندارد و زن و مرد برای بخشیدن یا پرداختن مهریه توافق می‌کنند؛ اما در صورت عدم توافق زن و مرد درباره مهریه، دو روش برای اجرا گذاشتن مهریه وجود دارد. زوجه می‌تواند از طریق اداره ثبت یا دادگاه خانواده برای اجرا گذاشتن مهریه خودش اقدام کند.

با توجه به شرایط زوجین ممکن است یکی از این روش‌ها سریع‌تر به نتیجه برسد.  جهت انتخاب بهترین روش اجرا گذاشتن مهریه و طلاق، پیشنهاد می‌کنیم از وکیل مهریه برای انجام طلاق توافقی یا طلاق و پیش بردن پرونده خودتان کمک بگیرید.

 مراحل به اجرا گذاشتن مهریه

برای اجرا گذاشتن مهریه لازم است که با وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور مشورت کنید و مراحل و شرایطی که برای این موضوع در نظر گرفته شده را بشناسید. با این وجود، مراحلی که به طور کلی برای اجرا گذاشتن مهریه در دوران عقد و بعد از آن لازم است از خارج کشور انجام دهید را در ادامه برای شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 • انتخاب وکیل برای طلاق از بین وکلای دادگستری یا آشنایان و اقوام زوجین
 • تنظیم وکالت‌نامه برای دادن اختیارات لازم برای طلاق به وکیل
 • ثبت وکالت مهر و امضا شده از طریق سامانه میخک
 • تأیید متن وکالت‌نامه از طریق سامانه میخک و دریافت کد رهگیری
 • دریافت کپی برابر اصل وکالت‌نامه طلاق توسط وکیل انتخاب شده از طریق نمایندگی‌های وزارت امور خارجه
نمونه وکالتنامه سامانه میخک

 مطالبه مهریه از زوج خارج از کشور

گرفتن مهریه در صورت خارج بودن مرد نیز ممکن است؛ یعنی در صورتی که زوج از کشور مهاجرت کرده باشد و در نقطه دیگری از جهان ساکن شده باشد، زن می‌تواند مهریه خودش را اجرا گذاشته و مراتب آن را از طریق سفارت‌های خارج از ایران به فرد اطلاع دهد.

در صورت پرداخت نکردن مهریه توسط زوج و بی‌توجهی به این موضوع، مبلغ مهریه از طریق راه‌های قانونی از مرد گرفته خواهد شد. چون مهریه به عنوان بدهی و دیون فرد شناخته می‌شود و به محض اجرای آن باید پرداخت شود.

وکیل دریافت مهریه از خارج از کشور ایران

همان‌طور که برای طلاق توافقی بهتر است که وکیل طلاق توافقی در جریان پرونده باشد و به زوجین کمک کند تا سریع‌تر به نتیجه برسند، در صورتی که موضوع اجرا گذاشتن مهریه و دریافت حکم جلب مهریه مطرح باشد، یا زوجه بخواهد از زوج در خارج از کشور مهریه خودش را دریافت کند، لازم است که زن با وکیل متخصص اجرا گذاشتن و دریافت مهریه خارج از کشور مشورت کند.

وکلای حقوقی متخصص دریافت مهریه خارج از کشور می‌توانند در تمام جلسات دادگاه به جای فرد حاضر شوند و مراحل طلاق را بدون مشکل و در کمترین زمان به سرانجام برسانند.

جمع بندی

مهریه یک بدهی بر گردن مرد است و حتی در صورتی که زوج یا زوجه مهاجرت کرده باشند هم مرد نمی‌تواند از پرداخت آن خودداری کند؛ بنابراین به محض اجرا گذاشتن مهریه، زن یا وکیل او می‌تواند مراحل دریافت مهریه خارج از کشور را پیش ببرد، تا زوجه بتواند حقش را از همسرش دریافت کند.

سوالات متداول

بخشش مهریه در خارج از کشور ممکن است؟

برای بخشیدن مهریه در خارج از کشور لازم است که مراحل سند ابراء مهریه یا بخشش مهریه و ارائه وکالت‌نامه توسط زوجه انجام شود.

طلاق در خارج از کشور چه شرایطی دارد؟

برای طلاق در خارج از کشور باید زوج یا زوجه به یک فرد از دوستان یا آشنایان خودشان یا وکیل دادگستری وکالت دهند، تا مراحل قانونی را داخل کشور انجام دهد.

آیا زن ایرانی خارج از کشور هم می‌تواند مهریه خود را مطالبه کند؟

مطالبه مهریه حق زن است و ارتباطی به محل زندگی او ندارد.

دریافت مهریه از خارج از کشور چقدر زمان می‌برد؟

با توجه به شرایطی که برای پرداخت مهریه وجود دارد و همکاری یا عدم همکاری زوج، بازه زمانی دریافت مهریه توسط زن متغیر خواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (11 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
6 پاسخ
 1. مهریه خارج از کشور میخوام وصول کنم. همسرم در ایران سه تا خونه مسکونی داره. شما وکالت می کنین؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله در خدمتتون هستیم. لطفا به کاراشناسان ما پیام بدید راهنماییتون میکنند.

 2. شرایط وکیل برای مهریه خارج از کشور رو میخواستم بدونم. چیکار باید بکنم؟ نروژ هستم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا برای اطلاع از تعرفه وکیل متخصص مهریه با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *