طلاق از طرف مرد چقدر طول می کشد؟

طلاق از طرف مرد چقدر طول می کشد؟
طلاق می‌تواند از طرف مرد، زن و یا به صورت توافقی درخواست شود که هر کدام مراحل و روند مختلفی دارند. مراحل طلاق توافقی سریع تر از سایر انواع آن طول می‌کشد. اما اگر همسر شما با طلاق موافق نباشد، شاید این پرسش پیش بیاید که طلاق از طرف مرد چقدر طول میکشد؟ در ادامه مراحل طلاق از طرف مرد و مدت زمان آن را بررسی کردیم. برای کسب اطلاعات دقیق تر مربوط به پرونده خود می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق تماس تلفنی مشورت کنید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

مراحل طلاق از طرف مرد چیست؟

طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق با مرد است و مرد به صرف اراده می‌تواند زن را طلاق بدهد. برای اینکه مرد بتواند همسر خود را طلاق بدهد ابتدا باید با مراجعه به وکیل دادگستری یا شخصاً به همراه مدارک مربوطه اقدام به ثبت درخواست طلاق در دفتر خدمات قضایی کند. مرد پس از ثبت دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و می‌تواند بعد از مشخص شدن وقت رسیدگی و تشکیل جلسه و تعیین تکلیف نسبت به مطالبات مالی زن، گواهی عدم امکان سازش را دریافت نماید. پس از آن باید با مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق، نسبت به اجرای صیغه طلاق ظرف مهلت ۳ ماه مذکور اقدام شود، در غیر این صورت بعد از گذشت مدت ۶ ماه، گواهی مربوطه از اعتبار ساقط می‌گردد.

طلاق از طرف مرد چقدر طول می کشد؟

بعد از ثبت دادخواست طلاق از طرف مرد و تشکیل جلسه دادگاه و صدور حکم طلاق زمان قطعیت حکم طلاق جهت مراجعه به دفترخانه و اجرای صیغه طلاق متفاوت است. بسته به اینکه زوجه به حکم طلاق اعتراض کند یا نه این زمان متغیر خواهد بود. در قانون برای قطعی شدن حکم طلاق سه مرحله باید طی شود که اعتراض به هر یک از این مراحل اختیاری است. مرحله اول همان مرحله بدوی و صدور حکم است و در صورت اعتراض زن به مرحله تجدید نظر ارجاع می‌شود. اگر در این مرحله نیز زوجه به رأی اعتراض کند پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع خواهد شد که جمع تمامی این موارد به طور کلی تقریباً یک سال به طول می‌انجامد. اگر در همان مرحله بدوی زوجه اعتراض به حکم طلاق نداشته باشد حداکثر ظرف ۴ ماه بعد از ثبت دادخواست طلاق حکم طلاق قطعی و صیغه طلاق جاری خواهد شد. مدت زمان طلاق از طرف مرد

مدت زمان طلاق غیابی از طرف مرد

بر خلاف تصور عمومی طلاق غیابی از طرف مرد هیچ فرقی با طلاق حضوری ندارد چرا که در هر صورت دادگاه مکلف است در حکم طلاق غیابی تمام امور مالی زوجین از قبیل نفقه، اجرت المثل و مهریه را به طور کامل و صریح تعیین تکلیف نماید. اگر زن بعد از سپری شدن مدتی طولانی از طلاق خود باخبر شود می‌تواند به طلاق اعتراض کند که این امر در قالب واخواهی صورت می‌گیرد. بنابراین هیچ حقی از زن در حکم طلاق غیابی از بین نخواهد رفت.
مرد می‌تواند هر موقع که بخواهد درخواست طلاق دهد. برای اینکه بدانید طلاق از طرف مرد چقدر طول می‌کشد لازم است شرایط توافق زن بررسی گردد. در صورت توافق زن مدت زمان صدور حکم طلاق و اجرای آن کوتاه تر خواهد شد.
اینکه طلاق از طرف مرد چقدر طول می‌کشد، بستگی به جزئیات پرونده هر شخص دارد اما به طور کلی اگر زن اعتراضی نداشته باشد ۴ ماه زمان مناسبی برای این کار است. برای دریافت مشاورۀ حقوقی رایگان مطابق با پروندۀ خود، با موسسه حقوقی دادسو تماس برقرار کنید.

مزایای داشتن وکیل در طلاق از طرف مرد

همان‌طور که گفتیم، شرایط طلاق از طرف مرد، برحسب پرونده ممکن است زمان متفاوتی داشته باشد. البته با داشتن وکیل طلاق حرفه‌ای می‌توانید این زمان را کاهش دهید. وکیل خانواده و طلاق با اطلاع از قوانین طلاق مدت زمان طلاق از طرف مرد را کاهش می دهد. برای مشاوره حقوقی و اطلاع از هزینه وکیل برای طلاق از طرف مرد پیشنهاد می کنیم با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد چیست؟
اصل یا رونوشت سند ازدواج تنها از دفترخانه انعقاد عقد، اصل و کپی شناسنامه زوج و اصل یا کپی کارت ملی زوج از جمله مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف مرد است.
 1. در چه شرایطی مرد می‌تواند درخواست طلاق بدهد؟
به موجب قانون مرد در هر زمانی که بخواهد می‌تواند همسرش را طلاق بدهد اما حق و حقوق قانونی زن به لحاظ مالی باید پرداخت شود.
۴.۵/۵ - (۱۹ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

3 دیدگاه برای “طلاق از طرف مرد چقدر طول می کشد؟

 1. عادل عفوری گفته:

  باید طلاق هرچه زودتر جای شود چون حکم اجرای مهره قطعی شده وجاری شده دلیل زمان‌بر بودن طلاق دیگر لازم نیست

 2. مهتاب گفته:

  چرا مرد حق داره زنش رو طلاق بده براحتی اما زن اگر دنیایی زجر بکشه باید بسختی طلاق بگیره

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بر اساس قوانین طلاق در ایران حق طلاق با مرد است و خانم می تواند وکالت در طلاق را از آقا بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید