شرایط گرفتن مهریه در طلاق توافقی

شرایط گرفتن مهریه در طلاق توافقی

مهریه در طلاق تواقفی یکی از مهم ترین مباحثی است که بیشتر افراد در شرف جدایی با پرسش‌هایی درباره آن مواجه می‌شوند. زمانی که بحث طلاق توافقی به میان می‌آید، زوجین باید در مورد میزان مهریه و نحوه دریافت آن نیز با یکدیگر توافق کنند. در صورت حل نکردن این موضوع، روند دادخواست طلاق توافقی بین زوجین با مشکل مواجه خواهد شد.

به عبارتی در طلاق توافقی زوجین باید بر سر تمامی مسائل مربوط به زندگی مشترک، چه از نظر مالی و چه غیر مالی به توافق برسند. در این راهنما قصد داریم به صورت کامل درباره نحوه پرداخت مهریه در طلاق توافقی در سال ۱۴۰۱ به بعد صحبت کنیم.

اما در صورت نیاز به مشاوره تخصصی تر در این باره می‌توانید از کارشناسان حرفه ای و وکلای حقوقی دادسو کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره دقیق می‌توانید از روش تماس تلفنی یا از طریق واتساپ اقدام کنید.

مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

در چند سال اخیر شاهد افزایش طلاق توافقی بین زوجین بوده ایم. پیش تر در مقاله “برای طلاق توافقی چه باید کرد” درباره این نوع از طلاق توضیح دادیم. سال‌ها تجربه در این زمینه نشان می‌دهد که عدم آگاهی کامل در این زمینه افراد را با مشکلات زیادی بعد از فرایند طلاق مواجه می‌کند. برای مثال ممکن است خانم‌ در این توافق مهریه خود را بخشیده باشد، اما بعد از طلاق مشخص شود که فرد هیچ گونه سندی مبنی بر این مسئله از همسر سابق خود دریافت نکرده است. ناآگاهی در این زمینه برای هر دو طرف می‌تواند دردسرهای گاهاً جبران ناپذیری را ایجاد کند.

مهریه در طلاق توافقی هم دقیقاً شرایط مشابه با دادخواست طلاق از سوی یکی از زوجین دارد. به عبارتی چه یکی از افراد درخواست طلاق دهد، چه روند طلاق با سازش دو طرف همراه باشد، مهریه تمام و کمال به زن تعلق می‌گیرد. البته ناگفته نماند که زنان برای بهره‌ مندی از حق مهریه خود، باید با همسر خود نزدیکی برقرار کرده باشند.

در غیر این صورت حق زن برای دریافت مهریه به صورت نصف مبلغ درج شده در عقدنامه خواهد بود. البته اگر زوجین بر سر میزان دریافت مهریه، بخشش قسمت یا تمام مبلغ مهریه به توافق برسند، شرایط به گونه ای دیگر پیش خواهد رفت.

در صورتی که تمایل به حضور در مراحل مختلف طلاق توافقی ندارید و مایل هستید پرونده شما در عرض چند روز توسط دادسو انجام شود، روی وکیل طلاق توافقی کلیک نمایید و یا با موسسه حقوقی دادسو تماس بگیرید.

مهریه در طلاق توافقی
مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

در طلاق توافقی باید چه مسائلی مد نظر قرار داده شود؟

وقتی صحبت از طلاق توافقی بین زوجین برقرار است، سه موضوع مهم باید مد نظر قرار داده شود. اولین موضوع بحث حضانت فرزندان در طلاق توافقی است. این یکی از مهم ترین مسائلی است که شاید بسیاری از افراد هرگز به توافق درستی بر سر آن نرسند. اما بحث مهریه و نفقه هم دو موضوع مهم دیگر در طلاق توافقی هستند که باید به صورت جزء به جزء توسط زوجین مشخص و حل و فصل شود.

موضوع مهریه در طلاق توافقی به قدری مهم است که اگر یکی از زوجین با آنچه در دادخواست طلاق توافقی در این زمینه ثبت شده است موافق نباشد، بحث طلاق منتفی خواهد شد و امکان صدور حکم طلاق غیر ممکن می‌شود.

مقدار مهریه، نحوه دریافت آن یا جایگزین کردن مهریه با اموال ارزشمندی مثل خانه یا اتومبیل همگی از جمله مسائلی هستند که می‌توانند با گفتگو بین زوجین مشخص شوند. البته این را به خاطر داشته باشید که این توافق به هیچ عنوان نباید به یک توافق زبانی ختم شود. تمامی شرایطی که زوجین در طلاق توافقی می‌پذیرند، باید به صورت کاملاً مکتوب درآید تا در آینده هیچ یک از طرفین را با مشکل مواجه نکند.

“مهریه در طلاق توافقی از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین علت زوجین باید به صورت کاملاً واضح و مشخص درباره آن گفتگو کنند و در نهایت نتیجه را به صورت سند قابل قبول و قانونی ثبت کنند.”

آیا طلاق توافقی بدون پرداخت مهریه امکان پذیر است؟

قرار گرفتن در چنین شرایط تنها در یک صورت امکان پذیر خواهد بود و آن هم بخشیدن کامل مهریه از سوی خانم است. این بخشش می‌تواند به علل مختلفی اتفاق بیفتد. برای مثال خانم ممکن است به دلیل دریافت حضانت فرزند، مهریه خود را به صورت تمام و کمال ببخشد. البته ذکر این نکته ضروری است که هیچ شخصی قادر به مجبور کردن زن برای بخشش مهریه نیست. پس این فرایند باید با رضایت کامل خانم صورت بگیرد.

همانطور که گفتیم، هرگونه توافقی درباره مهریه باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود تا زوجین بعداً با مشکلی در این زمینه مواجه نشوند. نکته جالب در این زمینه تأکید روی ثبت کلمه «ابرا» در توافق نامه ثبتی است. ثبت این کلمه در متن توافق کاملاً ضروری است. اما اگر در این زمینه دچار تردید هستید و می‌خواهید خیال خود را از بابت آن راحت کنید، می‌توانید از مشاورین حقوقی و وکلای متخصص دادسو کمک بگیرید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله بخشیدن مهریه بدون شاهد را مطالعه کنید.

طلاق توافقی بدون پرداخت مهریه
هیچ کس نمی تواند زن را به بخشیدن مهریه مجبور کند.

شرایط مهریه در زمان عقد به چه صورت است؟

اگر زوجین در دوران عقد به سر ببرند و به دلایل مختلف قصد جدایی به صورت توافقی داشته باشند، باید درباره شرایط این دوران هم اطلاعات کافی را به دست آورند. همانطور که گفتیم مهریه کامل تنها در صورت برقراری روابط زناشویی بین زن و شوهر به خانم تعلق می‌گیرد. پس تفاوتی ندارد که این رابطه در زمان عقد یا پس از ازدواج رخ داده باشد. بنابراین در صورت توافق بر سر طلاق، شرط زناشویی عامل مهمی در تعیین میزان مهریه است.

اما نکته جالب در مورد میزان مهریه در زمان عقد وجود دارد که لازم است در اینجا به آن اشاره کنیم. در صورتی که زن و شوهر تنها عقد کرده باشند و زناشویی رخ نداده باشد، زن می‌تواند تمام مهریه خود را از همسر خود مطالبه کند. هرچند ذکر این نکته ضروری است که تنها در صورتی که زن قصد طلاق نداشته باشد، چنین شرایطی امکان پذیر خواهد بود. اما در صورتی که قصد طلاق داشته باشد تنها نیمی از مبلغ مهریه به زن تعلق می‌گیرد.

عدم پرداخت مهریه در زمان طلاق توافقی تنها در صورتی امکان پذیر است که زن به دلایل مختلف مانند مبادله مهریه با دریافت حضانت فرزندان، امکان پذیر خواهد بود. زن حتی در زمان عقد می‌تواند مهریه خود را مطالبه کند.

دریافت مهریه بعد از طلاق توافقی به چه صورتی است؟

نحوه پرداخت مهریه در طلاق توافقی بین زوجین به مفاد ثبت شده در توافق نامه بین طرفین بر می‌گردد. بر این اساس اگر توافق خاصی صورت نگرفته باشد و فقط مرد ملزم به پرداخت مهریه ای مشخص باشد، در صورت عدم پرداخت مهریه زن می‌تواند شکایت خود را با ثبت دادخواست ارائه کند .

اما در برخی از مواقع ممکن است زن قبل از اجرای حکم طلاق، اسنادی مثل چک را بابت مهریه خود از مرد مطالبه کند و در صورت وجود چنین شرایطی، می‌تواند برای وصول چک یا سند اقدام کرده و از مرد برای دریافت مهریه شکایت کند. همچنین امکان توقیف اموال آقا برای مهریه و یا توقیف سهم الارث آقا برای مهریه نیز وجود دارد.

در صورت مواجه با هر گونه سؤال در زمینه طلاق توافقی و مهریه، می‌توانید از طریق راه‌های معرفی شده در سایت (شماره تماس و واتساپ) با مجموعه حقوقی دادسو در تماس باشید. مشاوره حقوقی دقیق تنها راهی است که شما را از مواجه با مشکلات احتمالی در طلاق تواقفی باز می‌دارد.

سوالات متداول

 1. آیا طلاق غیابی در دوران عقد امکان پذیر است؟

در صورتی که بعد از عقد، مرد به مدت طولانی حضور نداشته باشد و یا مشکل اعتیاد شدید داشته باشد، زن می تواند با اثبات عسر و حرج دادخواست طلاق کند.

 1. طلاق غیابی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان طلاق غیابی وابسته به عوامل مختلفی است. برای اطلاعات بیش تر با مشاوران حقوقی دادسو تماس بگیرید.

۴.۹/۵ - (۷ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

17 دیدگاه:

  1. خیر. الزاما طلاق توافقی با بخشیدن مهریه نیست و هر گونه تصمیمی در مورد مهریه می شود گرفت. ولی در اکثر پرونده های طلاق توافقی مهریه بخشیده می شود

 1. پس من اگر مهریه در طلاق توافقی را نبخشم، همسرم چاره ای جز پرداخت مهریه ندارد؟
  منظور من این است که چون الزاما طلاق توافقی است دلیل نیست که مهریه وجود ندارد؟

  1. اختیار بخشیدن مهریه با شماست ولی چون طلاق توافقی است الزامی به بخشیدن مهریه نیست. در هیچ نوع طلاقی بخشیدن مهریه الزامی نیست و فقط با اختیار خانم می توان بخشید

 2. میشه مهریه در طلاق توافقی ما کاملا بخشیده شه و من به جای مهریه سند یک ماشین به نامم بخوره. یعنی همسرم به جای مهریه ماشینو به نام من کنه؟

  1. سلام.
   بلامانع است. هر توافقی می توانید انجام دهید و حتما این توافقات در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی انجام شود.

   1. سلام وقت بخیر
    ببخشید اگر خانم اول پیش قدم بشه و درخواست طلاق توافقی رو بده الزاما به این معنی که مهریه رو بخشیده؟
    من و شوهرم خیلی وقت به مشکل برخوردیم ولی اون همش اصرار داره واسه درخواست طلاق توافقی اول من برم و درخواست بدم

    1. سلام وقت بخیر
     در خصوص طلاق توافقی خانم و آقا باید در خصوص مهریه، نفقه و سایر حقوق مالی خانم و حضانت فرزند مشترک شان به توافق برسند و صرف درخواست طلاق توافقی به معنی بخشش مهریه نیست.

 3. سلام خوبین
  من وهمسر اولم در ۲۴ مهر ۹۷ جدا شدیم
  طلاق توافق بوده ماهیانه ۱/۵ میلیون
  بنده الان متاهل هستم
  خانم اولم قرار بود وسایل مانند دوربین مبل طلاها و‌غیررو بهم بده نداده و میگه در مدارک نیومده
  منم تا الان چهار تا قسط ندادم اما پشت سر هم نبوده
  میخوام بدونم با توجه به اینکه من ازدواج کردم و ایشون هم
  میشه مبلغ ماهیانه رو نصف کرد ؟

 4. سلام من و همسر سابقم توافقی جدا شدیم و ایشون در همون دفتر خانه یه قبض قضایی امضا کردن که مهریه را یکجا ۴ ماه بعد پرداخت میکنن الان ۴ ساله موفق به دریافت نشدم دادکاه هم همکاری لازم رو نمیکنه مثلا حکم جلب نمیده و اصلا پرونده ی منو باز نمیکنن ببینم قضیه ما چیه ؟ ایشون قبض امضا کرده که یکجا پرداخت کنه …. نه قسطی یا به شکله دیگه

  1. سلام
   در صورتی که مهریه خود را نبخشیده اید می توانید نسبت به عدم وصول مهریه شکایت فرمایید. پیشنهاد می کنیم از یک وکیل متخصص مهریه مشاوره بگیرید

 5. سلام یعنی پرونده ای جدید در دادسرا باز کنم یا در ادامه ی همون پرونده که در اجرای احکام باز هست اقدام کنم ؟
  دادسرا در اسلامشهره اگر وکیل از دادسو بخوام اونجا هم تشریف میارن ؟

 6. سلام
  وقتتون خیر
  سوال من اینه که اگه من بخواهم در مقابل مهریه سند منزل به نامم بزنه قابل اجراست؟؟

  1. سلام.
   در حالتی این اتفاق می تواند بیفتد که سند منزل موجود باشد و در اصطلاح سند تک برگی به نام آقا باشد

 7. سلام
  خانومی که در طلاق توافقی مهریه رو بخشیده و الان دچار عسر حرج شده و از عهده تامین مخارج زندگیش بر نمیاد آیا می تونه مجددا شکایت کنه و مهریه اش رو‌طلب کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید