حاضر نشدن مرد در دادگاه مهریه

حاضر نشدن مرد در دادگاه مهریه

برای جدایی و طلاق تشریفاتی در نظر گرفته شده که یکی از آن‌ها پرداخت مهریه توسط زوج است. برای تعیین شرایط پرداخت مهریه باید زوجین درخواست طلاق را از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت کنند، تا وقت دادگاه برای آن‌ها مشخص شود.

یکی از سوالاتی که در این مواقع رخ می‌دهد حاضر نشدن مرد در دادگاه مهریه و عواقب آن است. در این مطلب دادسو با شرایط و عواقب عدم حضور زوج در دادگاه مهریه آشنا خواهید شد. اگر درباره اجرا گذاشتن مهریه و… نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، از طریق واتساپ با مشاورین حقوقی موسسه دادسو در ارتباط باشید.

آیا زوج می‌تواند در دادگاه مهریه حاضر نشود؟

بعد از اینکه زوجین برای طلاق درخواست خودشان را از طریق سامانه ثنا ثبت می‌کنند، دادگاه وقت رسیدگی به درخواست را برای آن‌ها مشخص می‌کند. در زمان تعیین شده لازم است که زوجین یا وکلای آن‌ها در دادگاه حاضر شوند و به سؤالات مطرح شده توسط قاضی پاسخ دهند.

البته در صورتی که در برگه اخطاریه حضور شخص خواهان یا خوانده ذکر شده باشد، باید زن و مرد خودشان در دادگاه حضور داشته باشند و حضور آن‌ها اجباری خواهد بود. در صورت عدم حضور زوج صورت ممکن است مشکلاتی مانند توقیف اموال مرد برای مهریه توسط زوجه مطرح شده و دادگاه آن را تأیید کند.

آیا زوج می‌تواند در دادگاه مهریه حاضر نشود

 شرایط عدم حضور مرد در دادگاه مهریه

برای اینکه حقوق زن در خانواده رعایت شود و زوجین بتوانند بدون مشکل از هم جدا شوند، لازم است که شرایط عدم حضور مرد در دادگاه مهریه را بشناسید. در ادامه این موارد جهت شناخت بیشتر ارائه شده‌اند.

  • در صورت ارسال لایحه دفاعیه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی از طرف زوج
  • وکالت‌نامه دادن به وکیل دادگستری جهت حضور در جلسات دادگاه به نیابت از طرف مرد
  • ·          در صورت فوت یکی از بستگان سببی یا نسبی تا درجه دوم مرد
  • در شرایطی که مرد به بیماری مبتلا شود که امکان حرکت برایش وجود نداشته باشد، یا تحرک باعث تشدید آسیب بیماری شود.
  • در صورت رخ دادن حوادث خارج از اختیار زوج مانند سیل و زلزله یا گروگان گرفتن فرد

طبق ماده 93 و 94 قانون آیین دادرسی مدنی طرفین یا اصحاب دعوا باید خودشان در جلسات دادرسی حاضر شوند یا لایحه دفاعیه خودشان را ارسال کنند.

عواقب عدم حضور مرد در دادگاه مهریه،

اگر زوج به هر دلیلی در دادگاه حاضر نشود و لایحه دفاعیه ارائه نده یا وکیل مهریه را انتخاب نکرده باشد، مرد باید عواقبی که عدم حضور او در دادگاه داشته را بپذیرد. در ادامه برخی از این موارد جهت شناخت بیشتر ارائه شده است.

  • از دست دادن فرصت دفاع مرد از خودش
  • دریافت حکم پرداخت مهریه به ناحق و پرداخت دوباره آن
  • دریافت حکم توقیف اموال زوج توسط زوجه

 وکیل مهریه

وکیل مهریه با تمام شرایطی که برای پرداخت مهریه، درخواست اعسار از طرف مرد و… وجود دار آشنا است و به زوجین کمک می‌کند تا با کمترین کشمکش و مشکل از هم جدا شوند. برای اینکه بتوانید پرونده طلاق توافقی یا طلاق یک طرفه را به نتیجه برسانید، پیشنهاد می‌کنیم که از وکیل خانواده کمک بگیرید و امور مالی مربوط به حقوق زن را در کمترین زمان به نتیجه برسانید.

سخن پایانی

مهریه حق زن است و مرد نمی‌تواند آن را پرداخت نکند، مگر اینکه شرایطی مانند فسخ نکاح یا بخشیدن مهریه توسط زوجه مطرح شده باشد؛ بنابراین حاضر نشدن مرد در دادگاه مهریه این دین را از زوجه برنمی‌دارد و مرد حتی در صورت عدم حضور در دادگاه باید حقوق زن را به طور کامل بپردازد.

سوالات متداول

حاضر نشدن مرد در دادگاه مهریه در چه صورتی پذیرفتنی است؟

در صورت ارائه لایحه دفاعیه، انتخاب وکیل یا بروز مشکلاتی مانند سیل و زلزله یا بیماری‌های خاص عدم حضور زوج در دادگاه پذیرفته می‌شود.

حاضر نشدن مرد در دادگاه مهریه چه عواقبی دارد؟

در صورت عدم حضور در دادگاه مرد فرصت دفاع از خودش را از دست می‌دهد و همه چیز به نفع زوجه تمام خواهد شد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.7/5 - (10 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *