حکم جلب مهریه چگونه است؟

حکم جلب مهریه
مهریه، دین زن بر گردن مرد است و به محض جاری شدن صیغه عقد زن می‌تواند درخواست مهریه خودش را مطرح کند. اگر مرد به هر دلیلی از پرداخت مهریه خودداری کند، زن می‌تواند با گرفتن قرار جلب به طور قانونی برای دریافت مهریه اقدام کند. با توجه به اینکه پرداخت نکردن مهریه جزء امور حقوقی است نه امور کیفری، مجازات فردی که از پرداخت مهریه خودداری کرده توسط قانون‌گذار به طور مستقیم تعیین نمی‌شود. البته با توجه به اینکه مهریه جزء بدهی‌های مالی مرد به زن محسوب می‌شود، زن می‌تواند از طریق اجرا گذاشتن مهریه خودش حکم جلب مرد را بگیرد و او را تا زمان پرداخت مهریه قانونی حبس کند. برای دریافت راهنمایی درباره توقیف اموال مرد برای مهریه و نحوه دریافت قرار جلب مهریه، با وکلای موسسه دادسو از طریق واتساپ در تماس باشید.

حکم جلب مهریه چگونه است؟

با توجه به اینکه مهریه جزء بدهی‌های مالی است و احکام حقوقی برای آن اجرا می‌شود، زن باید جهت مطالبه مهریه از مرد شکایت کند. پس از آن لازم است که زوجه مالی را از مرد به عنوان مهریه معرفی کند. اگر صورت مالی مرد مشخص نباشد یا اینکه اموالی برای معرفی و توقیف به عنوان مهریه نداشته باشد، زن حکم جلب مهریه را برای مرد دریافت می‌کند. برای قرار جلب مهریه باید به این نکته توجه داشته باشید که، تنها در صورتی که حکم قطعی جلب صادر شده باشد زن می‌تواند همسرش را به خاطر عدم پرداخت مهریه جلب کند؛ و در صورت اثبات محکومیت زوج برای عدم پرداخت مهریه، زن می‌تواند حکم جلب سیار را  هم برای زوج دریافت کند. همچنین، با دریافت حکم جلب کیفری، زن می‌تواند همسرش را ممنوع‌الخروج کند؛ و مرد تا زمانی که بدهی مالی خودش را نپردازد نمی‌تواند از کشور خارج شود.

قانون جدید جلب برای مهریه

طبق قانون جدید حقوق زن و مهریه، امکان صدور حکم جلب مهریه تا 110 سکه یا معادل آن وجود دارد، و برای مبلغ بیشتر از این زن نمی‌تواند ضمانت اجرای کیفری یا قرار جلب مهریه را دریافت کند. البته در شرایطی که مرد استطاعت مالی پرداخت کل مبلغ تعیین شده برای مهریه را داشته باشد، باید کل مبلغی که برای مهریه زن تعیین شده را بپردازد. اگر مرد شرایط مالی مناسبی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد می‌تواند درخواست اعسار را به دادگاه ارائه کند. در صورتی که درخواست اعسار به موقع توسط مرد به دادگاه ارائه شود، مهریه زن توسط قانون قسط‌بندی می‌شود و زن نمی‌تواند حکم جلب مرد را برای عدم پرداخت مهریه دریافت کند. قانون جدید جلب برای مهریه

شرایط حکم جلب مهریه

برای ارائه درخواست قرار جلب مرد به خاطر عدم پرداخت مهریه شرایط خاصی در نظر گرفته شده است.  این شرایط به طور کلی عبارتند از:
 • ارائه دادخواست مطالبه مهریه توسط زوجه یا وکیل او به دلیل امتناع زوج از پرداخت مهریه
 • اثبات تمکن مالی مرد برای پرداخت مهریه عندالستطاعه
 • دریافت حکم جلب مرد یک ماه پس از ارائه درخواست مطالبه مهریه در صورت عدم اعلام اعسار توسط زوج
 • دریافت حکم جلب مهریه در صورت عدم پرداخت مهریه در قسط‌های مشخص شده توسط دادگاه
 • مشخص بودن مقدار و مبلغ مهریه جهت دریافت عین مال یا معادل آن توسط زن

حکم جلب مهریه چقدر اعتبار دارد؟

برای اجرای قرار جلب مهریه باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:
 • قرار جلب مهریه فقط در حوزه قضایی صادر شده اعتبار دارد و برای ماموران کلانتری آن منطقه لازم‌الاجرا است؛ و در صورتی که زوج خارج از آن محدوده باشد زوجه نمی‌تواند ضابطان آن منطقه را مجبور به جلب زوج کند.
 • ارائه حکم جلب باید توسط زوجه یا وکیل قانونی او و با ارائه کارت ملی انجام شود. در غیر این صورت قرار جلب توسط ماموران قانون اجرا نخواهد شد.
 • در صورتی که در برگه جلب ساعت و زمان‌بندی خاصی درج نشده باشد، زوجه تنها از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب همان روز می‌تواند برای جلب زوج اقدام کند.
 • فقط با اصل حکم امکان جلب زوج وجود دارد و کپی حکم جلب فاقد اعتبار است.
 • اگر در حکم جلب درباره ورود به مخفیگاه یا محل زندگی زوج موضوعی ذکر نشده باشد، ماموران نمی‌توانند به درخواست زوجه وارد حریم خصوصی زوج شده و او را جلب کنند.
 • ماموران کلانتری امکان حصول جلب زوج یا عدم امکان آن را به دادگاه گزارش می‌دهند و مقام قضایی درباره اقدامات متعاقب این موضوع تصمیم‌گیری می‌کند.
 • تاریخ اجرای حکم جلب مهریه در آن ذکر می‌شود و در صورت اتمام تاریخ مشخص شده، باید زوجه یا وکیل او برای تمدید حکم جلب اقدام کنند.
پس از صدور حکم جلب مهریه توسط دادگاه، مرد تنها ۳۰ روز فرصت دارد که دادخواست اعسار بدهد، در غیر این صورت مرد بازداشت خواهد شد.

مدت زمان زندان برای مهریه چقدر است؟

پس از مطالبه مهریه توسط زن، مرد تا 10 روز فرصت دارد که مهریه را بپردازد. در غیر این صورت تا 30 روز یا یک ماه به مرد فرصت داده می‌شود تا درخواست اعسار یا قسط بندی مهریه را به دادگاه ارائه کند. در صورتی که در مدت زمان تعیین شده مرد هیچ واکنشی برای پرداخت مهریه یا اعسار از آن ارائه نکند، زن می‌تواند درخواست جلب مرد برای خودداری از پرداخت مهریه را به دادگاه ارائه کند. در صورت صدور حکم قطعی قرار جلب، زن می‌تواند مرد را جلب و حبس کند، تا زمانی که مرد کل مهریه را بپردازد، یا اینکه دادگاه پرداخت مهریه را برای مرد قسط بندی کند. هر زمانی که مرد مهریه زن را به طور کامل بپردازد از زندان آزاد خواهد شد. همچنین در صورت قبول درخواست اعسار مرد، زوج می‌تواند به صورت قسطی مهریه را بپردازد و حکم حبس برای او اجرا نخواهد شد. پس از پرداخت کامل مهریه یا پرداخت اقساط آن، در صورت توقیف اموال مرد رفع توقیف اموال آقا برای مهریه هم طبق قانون قابل اجرا خواهد بود. مدت زمان زندان برای مهریه چقدر است

اهمیت حضور وکیل مهریه برای دریافت حقوق زن

با توجه به اینکه دریافت حکم جلب مرد برای دریافت مهریه جزء احکام کیفری است، باید قوانینی که در این رابطه وجود دارند را بشناسید و طبق قانون قرار جلب را پیش ببرید، تا بتوانید حق و حقوقتان را به طور کامل دریافت کنید. وکلای حقوقی موسسه دادسو تا به حال پرونده‌های طلاق زیادی را به سرانجام رسانده‌اند و با راه و روش دریافت مهریه یا دریافت حکم جلب مهریه آشنایی کافی دارند؛ بنابراین برای پیشبرد سریع‌تر پرونده طلاق و دریافت حق و حقوقتان به صورت قانونی می‌توانید از وکیل مهریه موسسه حقوقی دادسو کمک بگیرید.

سوالات متداول

 1. آیا با مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت امکان جلب زوج وجود دارد؟
با مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت تنها می‌توانید اموال زوج را توقیف کنید و برای دریافت حکم جلب مرد نیاز به رای دادگاه وجود دارد.
 1. آیا مردی که توان پرداخت مهریه ندارد حبس می‌شود؟
اگر مرد عدم توانایی مالی خودش را از طریق ارائه اعسار ثابت کند، مهریه برای او قسط بندی می‌شود و حبس نخواهد شد.
 1. مدت زمان زندان برای عدم پرداخت مهریه چقدر است؟
مدت زمان مشخصی برای حبس مهریه تعیین نشده است و در صورت عدم پرداخت مهریه یا اقساط آن زن می‌تواند حکم جلب مرد را بگیرد و او را حبس کند.
4/5 - (129 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
9 پاسخ
 1. من که نابود شدم
  توعقد مهریه و اجرا گذاشت و سفت وسخت دنبال وصول همشه
  خدا از قانونگذارش نگذره

 2. متشکریم ازکساییکه قانون مهریه وزندگیرو اینطورتصویب کردند ک باتشکر ازگرانی موجود وشرمندگی مردان برای خانواده زندگیهاروب فنا دادن نهایت تشکروقدردانیرو از زحمتکشان داریم

 3. من خودم یه خانمم ولی تو این دوره زمونه واقعا مهریه بالا اشتباه اصلا همه خوب… به هردلیلی شاید دونفر نتونن باهم زندگی کنن یا طرف باید بره زندان یا تمام مالشو تسلیم خانم بکنه…متاسفم برای این قانون…اصلا نباید به محضرها اجازه عقدبیشتراز۱۰سکه روبدن…

 4. بنظرم ازدواج اشتباه هست اللخصوص با دخترای امروزی که هیچ حساب کتابی بهشون نیست چهار قرون به بدبختی مرد جمع کنه بعد راحت زن بکشه بالا بره قانونم پشت زن باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *