آیا نداشتن رابطه زناشویی منجر به طلاق می‌ شود؟

با توجه به اینکه زوجین به چه دلیلی برای طلاق اقدام می‌کنند، مدارک و مراحلی که باید برای طلاق در نظر داشته باشند متفاوت خواهد بود. سوالی که برای بسیاری از زوجین پیش می‌آید این است که آیا نداشتن رابطه زناشویی منجر به طلاق می‌شود؟

در این مطلب دادسو شرایط طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی را بررسی کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

موارد طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

اجتناب از برقراری رابطه جنسی ممکن است به خاطر مشکلاتی باشد که زن یا مرد دارد؛ بنابراین در صورتی  یکی از زوجین از ارتباط زناشویی اجتناب کنند، امکان دارد که طلاق از طرف زن یا مرد مطرح شود. در ادامه مواردی که می‌تواند موجب فسخ نکاح یا طلاق به خاطر نداشتن رابطه جنسی شود را ارائه کرده‌ایم.

طلاق به خاطر رابطه جنسی غیر متعارف

یکی از مواردی که موجب مطرح کردن درخواست طلاق از طرف زن می‌شود نیاز به رابطه جنسی غیرمتعارف از سمت مرد است. اگر زوجه میل جنسی شدیدی داشته باشد و دائم از زن رابطه جنسی بخواهد تا حدی که زن دچار عسر و حرج در زندگی مشترک شود، امکان دارد که زن برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

عدم برقراری رابطه جنسی از طرف مرد به صورت عمدی

گاهی مواقع ممکن است بین زن و مرد اختلاف وجود داشته باشد و مرد به خاطر قهر یا دلخوری از همسرش مدت طولانی با او ارتباط نداشته باشد.

اگر زن بتواند این موضوع را در دادگاه ثابت کند و وکیل طلاق از طرف زن مدارک لازم نشان دهنده این موضوع را ارائه دهد، دادگاه امکان طلاق یک طرفه را به زوجه می‌دهد.

طلاق رابطه جنسی غیر متعارف

طلاق به دلیل رابطه جنسی مقعدی

یکی از مواردی که موقع طلاق از طرف مرد مطرح می‌شود عدم قبول درخواست زوجه برای برقراری رابطه‌های جنسی با پوزیشنهای متفاوت است. اگر مرد درخواست رابطه جنسی مقعدی داشته باشد، زن می‌تواند به خاطر عسر و حرج برای جدایی اقدام کند.

طلاق به دلیل سرد مزاجی مرد

در صورتی که مرد به صورت ژنتیکی، بیماری و… دچار مشکل سردمزاجی شده باشد و میل و رغبتی برای برقراری رابطه جنسی با زن نداشته باشد، زوجه می‌تواند از طریق طلاق توافقی یا به صورت یک طرفه برای جدایی اقدام کند.

در این پرونده‌ها دادگاه مدارک ارائه شده را بررسی می‌کند و سپس حکم طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد صادر خواهد شد.

طلاق به دلیل زود انزالی مرد

از دیگر مشکلات آقایان که باعث اقدام زوجین برای طلاق می‌شود می‌توان به زود انزالی مرد اشاره کرد. اگر مرد دچار مشکل زود انزالی شده باشد و برای درمان آن اقدام نکند، یا اینکه با وجود اقدامات درمانی زوج نتواند مشکل زود انزالی خودش را برطرف کند، زن می‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

طلاق به خاطر عنن بودن مرد

اگر مرد عنن باشد و توانایی نعوظ نداشته باشد نیز زوجه می‌تواند برای نداشتن رابطه جنسی و طلاق اقدام کند. در صورتی که مرد قبل از ازدواج این مشکل را داشته باشد و آن را از همسرش پنهان کند، پس از جاری شدن صیغه عقد نیازی به طلاق نیست و زن می‌تواند درخواست فسخ نکاح را ارائه دهد.

اما در شرایطی که زن به این موضوع آگاه باشد و با شناخت شرایط با همسرش ازدواج کرده باشد، تنها در صورت صدور حکم طلاق می‌تواند از همسرش جدا شود.

طلاق به خاطر خِصاء یا اختگی مرد

خِصاء یا اختگی مرد این امکان را برای زن ایجاد می‌کند که برای فسخ نکاح اقدام کند. در واقع در صورت اختگی زوج چه مشکل رابطه جنسی برای زن و مرد وجود داشته باشد و چه زن و مرد بتوانند رابطه برقرار کنند، زوجه محدودیتی برای فسخ نکاح ندارد. در واقع در هر دو حالت امکان برقراری رابطه یا عدم امکان آن زن می‌تواند برای جدایی اقدام کند.

مقطوع بودن آلت تناسلی مرد

اگر آلت تناسلی مرد مقطوع باشد و زن بعد از ازدواج از این موضوع آگاه شود، دادگاه و قانون این امکان را برای زوجه در نظر گرفته که زوجه برای فسخ نکاح اقدام کند. در صورتی که این مشکل پس از ازدواج رخ داده باشد، یا زن با علم به این موضوع با همسرش ازدواج کرده باشد، زن می‌تواند به خاطر نداشتن رابطه زناشویی از همسرش طلاق بگیرد.

فسخ نکاح از طرف مرد به خاطر نداشتن رابطه جنسی

اگر زن مشکل قرن داشته باشد و استخوان زائدی که در ناحیه تناسلی او وجود دارد مانع از دخول یا سختی آن شود، زوج می‌تواند برای فسخ نکاح اقدام کند. همچنین، در شرایطی که زن دچار افضاء شده باشد نیز مرد می‌تواند درخواست فسخ نکاح را به دادگاه ارائه کند.

جمع بندی

گاهی مواقع اختلافات به دلیل اقلیت‌های مذهبی یا نداشتن رابطه جنسی یا درخواست رابطه جنسی نامتعارف زمینه‌ساز جدایی زوجین می‌شود. اگر زن و مرد به خاطر نداشتن رابطه جنسی برای طلاق اقدام کنند، لازم است که شرایط وجود مشکل زناشویی بررسی شود. سپس زوجین می‌توانند برای فسخ نکاح یا طلاق اقدام کنند و از هم جدا شوند.

سوالات متداول

آیا تقاضای طلاق زن به دلیل عسر و حرج ممکن است؟

در صورتی که زن به خاطر نداشتن رابطه جنسی یا درخواست‌های غیرمتعارف همسرش دچار عسر و حرج شده باشد می‌تواند درخواست طلاق دهد.

حکم مردی که با زنش همبستر نمی‌شود چیست؟

در صورتی که مرد از برقراری رابطه جنسی با همسرش اجتناب کند، زن می‌تواند یک طرفه برای طلاق اقدام کرده و از مرد جدا شود.

آیا باطل شدن عقد در صورت نداشتن رابطه ممکن است؟

اگر مرد اخته باشد، مشکل نعوظ داشته باشد یا دچار زود انزالی باشد و این موضوع را از همسرش پنهان کرده باشد زن می‌تواند برای فسخ نکاح اقدام کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.9/5 - (26 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
4 پاسخ
 1. آیا مرد رابطه برقرارنکند و زن طبق قانون طلاق بگیره مهریه کامل هست و باکره باشه

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که رابطه برقرار نشده باشد مهریه نصف می شود.

 2. سلام وقت بخیر من برج ۱ امسال ازدواج کردم و متوجه شدم مشکلی شلی الت در حین رابطه دارم و یه مقداری عدم نعوظ که درمان کردم و خانمم درخواست طلاق داده آیا میتونید طلاق بگیرید و ایشون دوشیزه هستن و بنده برگه سلامت از پزشک معالج خود دارم ممنون میشیم راهنمایی کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که مشکل شما در رابطه را نتوانند اثبات کنند خیر دلیل قانع کننده برای طلاق نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *