عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق

آیا وکیل می‌تواند جای زن و مرد در جلسات مشاوره شرکت کند و طلاق انجام شود؟ این سوالی است که اغلب زوج‌های در آستانه جدایی مطرح می‌کنند. اگر نمی‌خواهید در جلسات مشاوره حاضر شوید، یا شرایط شرکت در جلسات مشاوره طلاق را ندارید، وکلای موسسه دادسو می‌توانند در تمام مراحل طلاق به جای زن یا مرد حاضر شوند و در مدت زمان کمتر از یک ماه پرونده طلاق را به نتیجه برسانند.

در این مطلب دادسو شرایط شرکت در جلسات مشاوره و چگونگی عدم حضور زوجین در جلسات مشاوره طلاق توافقی را بررسی کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

علت شرکت در جلسه مشاوره طلاق

علت شرکت در مشاوره طلاق برقراری سازش بین زوجین و انصراف آن‌ها از ادامه مراحل طلاق و جدایی است. در واقع مشاور در 5 جلسه‌ای که برای مشاوره خانواده در نظر گرفته از زوجین می‌خواهد که مشکلات خودشان را مطرح کنند.

سپس راه‌حل‌هایی که می‌تواند برای برطرف کردن این اختلافات کارساز باشد را به آن‌ها ارائه می‌کند و با برقراری صلح و سازش بین زوجین تلاش می‌کند که خانواده آن‌ها را حفظ کند.

به زودی برای اخذ نوبت جلسات مشاوره باید از طریق سامانه نوبت دهی مسیر اقدام کنید.

آیا حضور در مشاوره طلاق تنها برای طلاق توافقی الزامی است؟

به طور معمول در طلاق یک طرفه نیازی به مراجعه زوجین به جلسات مشاوره نیست، مگر اینکه قاضی صلاح بداند و حکم مراجعه به جلسات مشاوره را صادر کند؛ اما در طلاق توافقی لازم است که حتماً زن و مرد در جلسات مشاوره شرکت کنند.

اگر زن و مرد برای جدایی و طلاق به سازش رسیده باشند، لازم است که زوجین ابتدا به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه کرده و درخواست خودشان را برای طلاق ثبت کنند.

سپس دادگاه زوجین را برای جلسات مشاوره می‌فرستد. اگر یکی از زوجین در این جلسات حاضر نشود، امکان جاری شدن صیغه طلاق توسط طرف مقابل وجود نخواهد داشت.

البته در صورتی که آقا و خانم برای طلاق توافقی وکیل داشته باشند نیازی نیست در هیچ یک از مراحل جلسات مشاوره شرکت کنند و بدون نیاز به حضور آن‌ها، وکیل پایه یک دادگستری مراحل طلاق توافقی را طی می‌کند.

شرایط عدم حضور زوجین در جلسات مشاوره طلاق

اگر یکی از زوجین مشکلی داشته باشد یا اینکه فرد در دسترس نباشد، امکان صدور گواهی عدم سازش وجود ندارد؛ اما جلسات مشاوره می‌تواند به حضور یکی از طرفین ادامه پیدا کند و پس از اتمام مشاوره زوج یا زوجه گواهی عدم انصراف از طلاق را برای انجام طلاق توافقی دریافت کند.

برای کسانی که در دسترس نیستند یا خارج از کشور هستند و قصد دارند برای طلاق توافقی اقدام کنند، این شرایط در نظر گرفته شده که به وکیل طلاق توافقی برای حضور در جلسات مشاوره وکالت دهند و با این روش پرونده خودشان را به نتیجه برسانند.

وکلای دادسو در تمام روند طلاق توافقی در دادگاه حاضر می‌شوند، از حقوق زن یا مرد دفاع می‌کنند و زوجین بدون اینکه درگیر تشریفات طلاق شوند می‌توانند در زمان کوتاهی از هم جدا شوند.

شرایط عدم حضور زوجین در جلسات مشاوره طلاق

 عواقب عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق

دادگاه و قاضی پرونده طلاق توافقی را با این پیش فرض بررسی می‌کنند که زن و مرد برای جدایی به سازش رسیده‌اند و حالا می‌خواهند مراحل قانونی طلاق را انجام دهند. اگر یکی از زوجین از طلاق منصرف شود و در جلسات مشاوره حاضر نشود، طلاق از نوع یک طرفه مطرح می‌شود.

اگر مرد یا وکیل وی در جلسات مشاوره حضور نداشته باشد این پیام را در بر دارد که زوج برای طلاق توافقی راضی نیست. در نتیجه زن تنها در صورتی که دلیل طلاق یا حق طلاق داشته باشد می‌تواند از همسرش جدا شود.

عدم مراجعه زن یا وکیل او نیز به منزله عدم پرداخت حقوق مالی او، تعیین تکلیف حضانت فرزند و … در نظر گرفته می‌شود.

البته داشتن حق طلاق باعث نمی‌شود که زوجه از حضور در جلسات مشاوره انصراف دهد. بلکه با وجود این حق هم حضور زن و مرد در جلسات مشاوره الزامی خواهد بود.

پس از تمام شدن جلسات مشاوره، زوجین می‌توانند با داشتن حق برابر برای طلاق اقدام کنند؛ یعنی اگر مرد در میانه راه از طلاق زن منصرف شود، زوجه می‌تواند با داشتن حق طلاق و گواهی عدم انصراف از طلاق ادامه مراحل طلاق توافقی را به سرانجام برساند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

حضور وکیل به جای زوجین در جلسات مشاوره طلاق

با وجود اینکه حضور زن و مرد در جلسات مشاوره اجباری است و بدون حضور یکی از طرفین دریافت گواهی عدم سازش و اقدام برای طلاق ممکن نیست، اما در شرایط خاصی ممکن است یکی از زوجین به خاطر عدم حضور در کشور و… نتواند در جلسات مشاوره شرکت کند.

وکلای موسسه حقوقی دادسو در بازه زمانی کوتاهی می‌توانند پرونده انواع طلاق  مانند طلاق توافقی را به نتیجه برسانند.  وکیل طلاق این موسسه در تمام مراحل دادگاه شرکت کرده و مدارک و دفاعیات لازم را ارائه می‌کند، بنابراین زوجین بدون نیاز در جلسات مشاوره می‌توانند برای طلاق اقدام کنند و بدون پیچیدگی پرونده طلاق از هم جدا شوند.

جمع بندی

 مشاوره پیش از طلاق برای برقراری سازش بین زوجین و حل اختلافاتی که دارند در نظر گرفته می‌شود. اگر زن یا مرد در این جلسات حضور نداشته باشد و وکلای آن‌ها نیز به جای زوجین در جلسات مشاوره حاضر نشوند، فرایند طلاق توافقی دچار مشکل خواهد شد و زمانی که برای این نوع طلاق در نظر گرفته شده نسبت به شرایط عادی طولانی‌تر خواهد بود.

در صورتی که نمی‌خواهید در هیچ یک از مراحل اقدام برای طلاق توافقی حضور داشته باشید می‌توانید با وکلای حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا شرکت در جلسات مشاوره برای طلاق اجباری است؟

برای طلاق یک طرفه جلسات مشاوره در حال حاضر اجباری نیست، اما برای طلاق توافقی لازم است که زوجین یا وکلای آن‌ها در جلسات مشاوره طلاق شرکت کنند.

آیا عدم حضور زوجه در دادگاه طلاق توافقی مانع جدایی زوجین می‌شود؟

اگر زن در جلسات مشاوره حضور نداشته باشد دادگاه این موضوع را در نظر می‌گیرد که زوجه برای جدایی راضی نیست و پرونده طلاق با وقفه مواجه خواهد شد.

عدم حضور مرد در دادگاه طلاق توافقی چه پیامدهایی دارد؟

اگر زوج در جلسات مشاوره شرکت نکند، زوجه می‌تواند جلسات مشاوره را به پایان برساند و گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت کند. سپس زوجه در صورت داشتن حق طلاق می‌تواند یک طرفه از همسرش جدا شود. در صورت نداشتن این حق برابری در طلاق نیز زن می‌تواند مراحل طلاق یک طرفه را برای جدایی انجام دهد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
2 پاسخ
    1. سلام، وقت بخیر
      در صورتی که وکیل داشته باشید وکیل به جای شما می تواند حضور داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *