آیا خواندن صیغه طلاق بدون حکم دادگاه جرم است؟

همان‌طور که شروع زندگی مشترک توسط زن و مرد آداب خاصی دارد و زوجین با رعایت مواردی مانند خواستگاری، انجام آزمایش خون، جاری شدن صیغه نکاح و… رابطه زناشویی خودشان را شروع می‌کنند، برای طلاق هم تشریفات مخصوصی در نظر گرفته شده است؛ بنابراین زن و مرد نمی‌توانند به خاطر اینکه برای طلاق توافقی اقدام کرده‌اند یا اینکه حق طلاق دارند بدون رعایت این تشریفات برای جدایی اقدم کنند.

یکی از مواردی که به عنوان تشریفات طلاق شناخته می‌شود دریافت حکم طلاق از دادگاه و سپس مراجعه به محضر برای جاری کردن صیغه طلاق است. اگر زن و مرد قصد خواندن صیغه طلاق بدون حکم دادگاه را داشته باشند، باید پیامدهای ناشی از این موضوع را بشناسند.

در این مطلب عواقب جاری کردن صیغه طلاق بدون حکم و اجازه دادگاه را بررسی کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که برای طلاق نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا راهنمایی وکیل طلاق دارید، با مشاورین حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شرایط صحت انجام صیغه طلاق

برای اینکه حکم طلاق بدون مشکل بین زوجین جاری شود و زن و مرد بتوانند از هم جدا شوند، لازم است که شرایط جاری شدن صیغه طلاق از دو بعد بررسی شود. بعد اول جاری کردن صیغه طلاق به لحاظ شرعی است و در بعد دوم جنبه قانونی طلاق گرفتن زوجین بررسی می‌شود.

به لحاظ شرعی در صورتی که زوج قصد جدایی داشته باشند باید به دفترخانه مراجعه کنند و صاحب دفتر یا فردی که واجد شرایط است از طریق الفاظ صحیح صیغه طلاق شرعی، صیغه طلاق را بین آن‌ها جاری کند.

همچنین، برای صحیح بودن طلاق به لحاظ شرعی لازم است که صیغه طلاق در حضور دو شاهد عاقل و بالغ مرد جاری شود و مرد بدون اجبار یا اکراه و به صورت مختار برای طلاق همسرش اقدام کند. زن نیز نباید موقع طلاق در دوران عادت ماهیانه باشد.

حکم خواندن صیغه طلاق بدون حکم دادگاه

اگر زوجین تصمیم بگیرند که به خاطر طولانی بودن مراحل طلاق دادگاه را حذف کنند و خودشان برای جدایی یا طلاق از طرف مرد یا زن یا طلاق توافقی اقدام کنند، قانون آن‌ها را مجرم می‌شناسند و طبق مجازاتی که در قانون برای خواندن صیغه طلاق بدون حکم دادگاه در نظر گرفته شده، زن و مرد باید جزای نقدی این حکم را بپردازند و حبس آن را نیز تحمل کنند.

 مجازات خواندن صیغه طلاق بدون حکم دادگاه

مجازاتی که برای خواندن صیغه طلاق بدون حکم دادگاه در نظر گرفته شده برابر با هشتاد میلیون تا یکصد و هشتاد میلیون ریال وجه نقد است. این مبلغ را زوجین باید به عنوان جزای نقدی پرداخت کنند. همچنین جاری کردن صیغه طلاق بدون حکم دادگاه حبس تعزیری از 91 روز تا 6 ماه خواهد داشت.

حکم خواندن صیغه طلاق توافقی بدون حکم دادگاه

در طلاق توافقی لازم است که زوجین درخواست طلاق را با کمک وکیل طلاق توافقی تکمیل کنند. سپس در جلسات مشاوره شرکت کرده و گواهی عدم بارداری یا بکارت را دریافت کنند. پس از آن باید زوج برای دریافت گواهی عدم امکان سازش اقدام کند و زن و مرد صورتجلسه طلاق توافقی خود را امضا کرده و تسلیم دادگاه کنند.

با وجود اینکه زن و مرد برای طلاق توافقی به سازش رسیده‌اند، اما جاری کردن صیغه طلاق بدون حکم دادگاه می‌تواند در نظم اجتماعی جامعه و زندگی سایر خانواده‌ها اختلال ایجاد کند؛ بنابراین خواندن صیغه طلاق بدون داشتن حکم دادگاه در طلاق توافقی نیز جرم است و مجازات به همراه خواهد داشت.

مجازات خواندن صیغه طلاق از طرف مرد بدون حکم دادگاه

برای مطرح کردن طلاق از طرف مرد لازم است که زوج به دادگاه خانواده مراجعه کرده و گواهی عدم امکان سازش را دریافت کند. تا زمانی که این گواهی صادر نشده، زن و مرد نمی‌توانند از هم طلاق بگیرند و طلاق آن‌ها حتی اگر به لحاظ شرعی درست باشد جرم است.

به همین دلیل است که دفتردارها و محضرهای ازدواج و طلاق تنها تا سه ماه پس از صدور گواهی عدم امکان سازش صیغه طلاق را بین زوجین جاری می‌کنند و در صورت ابطال این گواهی باید زوجین مجدداً مراحل طلاق را انجام دهند.

 مجازات خواندن صیغه طلاق از طرف زن بدون حکم دادگاه

برای طلاق از طرف زن لازم است که زوجه مدارک و دلایلی مانند شرایط عسر و حرج را به دادگاه ارائه کرده و تشریفات طلاق را انجام دهد، یا اینکه زن حق طلاق داشته باشد و برای جدایی یک طرفه اقدام کند.

در صورتی که زن برای طلاق با داشتن حق طلاق اقدام کند، لازم است که ابتدا زوجه به دادگاه خانواده مراجعه کرده و درخواست طلاق دهد. با توجه به اینکه زن حق طلاق دارد یا خیر، پس از تعیین تکلیف حقوق مالی زوجه دادگاه رأی نهایی طلاق را صادر می‌کند.

 صیغه طلاق از طرف مرد

در صورتی که زوجه به خاطر عسر و حرج و… برای جدایی اقدام کند، لازم است که زن مدارک و شواهد نشان دهنده مشکل در زندگی زناشویی خودش و همسرش را به دادگاه ارائه کند. سپس دادگاه دادخواست مطرح شده توسط وکیل طلاق از طرف زن را بررسی می‌کند و با توجه به مدارک ارائه شده رأی نهایی را صادر خواهد کرد.

جمع بندی

برای جاری کردن صیغه طلاق لازم است که زوجین مدارک و دادخواست طلاق را آماده کرده و به دادگاه ارائه کنند. سپس زن یا مرد یا هر دوی آن‌ها باید تشریفات طلاق مانند شرکت در جلسات مشاوره، آزمایش عدم بارداری، تعیین تکلیف حضانت فرزندان و… را انجام داده و برای طلاق در دادگاه خانواده حاضر شوند.

پس از انجام مراحل طلاق و ارائه مدارک لازم، دادگاه حکم طلاق را برای زوجین صادر می‌کند و آن‌ها می‌توانند به لحاظ قانونی و شرعی جدا شوند. در صورتی که این مراحل انجام نشده باشد و زن یا مرد یا هر دوی آن‌ها به تنهایی برای طلاق اقدام کنند، جاری شدن صیغه طلاق بدون حکم دادگاه جرم است و برابر قانون باید مجازات آن را تحمل کنند.

سوالات متداول

خواندن صیغه طلاق در زمان پریودی درست است؟

به لحاظ شرعی موقع جاری شدن صیغه طلاق نباید زن در عادت ماهیانه باشد و پاکیزه بودن او لازم است.

آیا خواندن صیغه طلاق از طرف مرد بدون رای دادگاه درست است؟

برای خواندن صیغه طلاق لازم است که دو شاهد عاقل و بالغ مرد حضور داشته باشند و صیغه توسط دفتردار یا فردی که به قوانین و الفاظ صیغه طلاق مسلط است جاری شود.

آیا خواندن صیغه طلاق بدون حضور زوج ممکن است؟

اگر زن مراحل طلاق را انجام داده باشد و مرد برای طلاق حاضر نشود، دادگاه حکم طلاق غیابی را برای زن صادر می‌کند. پس از جاری شدن صیغه طلاق این موضوع به زوج ابلاغ خواهد شد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.8/5 - (19 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *