معایب دادن حق طلاق به زن

اگر به هر دلیلی قصد دادن حق طلاق به همسر خود را دارید، شاید بهتر باشد که از معایب دادن حق طلاق به زن آگاه باشید. افراد به دلایل متعددی ممکن است حق طلاق را به زن بدهند. در چنین شرایطی زوجه در هر زمانی که بخواهد می‌تواند دادخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه دهد. بر این اساس دیگر مراحل جدایی زن و مرد مانند سابق نخواهد بود و زن می‌تواند در مدت زمان کوتاه ‌تری از همسر خود جدا شود.

این نوع جدایی هیچ تأثیری در حق‌ و حقوق زوجه نخواهد داشت. اگر در این باره با پرسش‌هایی مواجه هستید، می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان از مشاورین دادسو استفاده کنید.

حق طلاق

زنان می‌توانند در دو حالت وکالت طلاق را از مرد دریافت کنند. بسیاری از آن‌ها قبل از اجرای خطبه ازدواج این حق را جزء شروط ضمن عقد قرار می‌دهند و از همسر خود وکالت طلاق را دریافت می‌کنند. برخی دیگر هم می‌توانند در طول زندگی مشترک خود این حق را از همسر خود دریافت کنند. اما آنچه در نوع دوم وکالت طلاق مهم است، ثبتی و محضری بودن آن است.

در غیر این صورت حق طلاق مرد به زن از هیچ ارزشی برخوردار نخواهد بود. گرفتن وکالت طلاق از طرف زن بعد از ازدواج می‌تواند به دلایل متعدد از جمله بخشش مهریه به مرد باشد. هرچند که به خانم‌ها پیشنهاد می‌شود تحت هیچ شرایطی تمامی مهریه را برای گرفتن حق طلاق به مرد نبخشند. البته این نکته را نیز فراموش نکنیم که این حق طلاق می‌تواند به دو شکل قابل عزل یا بلاعزل باشد.

در تعریف بلاعزل و قابل عزل باید بگوییم که وکالت در شکل اول ابدی خواهد بود و مرد هیچ دخل و تصرفی در منحل کردن آن نخواهد داشت. در مقابل اگر وکالت از نوع دوم باشد، می‌توان ضمن ارائه چند شرط در وکالت نامه، شرایط را برای منحل کردن این وکالت در زمان خاصی فراهم کرد.

معایب دادن حق طلاق به زن

از معایب دادن حق طلاق به زن با توجه به روحیات حساس خانم‌ها می‌توانیم به احساسی تصمیم گرفتن در برخی موارد اشاره کنیم که می‌تواند به راحتی بنیان خانواده را از بین ببرد.

اگرچه تمامی زنان در چنین مواقعی احساسی تصمیم نمی‌گیرند، اما طی تجربیات مختلف اثبات شده است که بسیاری از زن‌ها با بروز مشکلات نه چندان بزرگ هم از حق طلاق خود برای جدایی استفاده می‌کنند. البته از آن‌ جایی که این نظر کمی سلیقه ای است، خیلی دقیق نمی‌توان گفت که حق طلاق زن چنین معایبی دارد یا خیر.

حق طلاق برای زن خوب است یا بد؟

در مواقع دادن وکالت نامه جدایی به زن این پرسش وجود دارد که حق طلاق برای زن خوب است یا بد؟ در مقابل دیدگاه‌های منفی نسبت به معایب دادن حق طلاق به زن، بسیاری از افراد هم بر مزایای این حق برای زنان اشاره کنند. برای مثال به دلیل قوانین سخت گیرانه طلاق برای زن، گرفتن وکالت طلاق می‌تواند باعث شود که زن خود را از بند یک ازدواج اشتباه و پر از مشکل رها کند.

در واقع قوانین طلاق در کشور تنها تحت چند شرط به زن اجازه می‌دهند که برای طلاق دادخواست خود را به دادگاه ارائه دهد که حتی داشتن شروط لازم هم تأثیر زیادی در کاهش زمان طلاق نخواهد داشت. مگر اینکه زن از یک وکیل کارکشته در این زمینه کمک بگیرد. بنابراین گرفتن وکالت طلاق در مواقعی که مرد توانایی اداره درست زندگی را نداشته باشد و نتواند رضایت زن را در زندگی جلب کند، می‌تواند شرایط ایمنی را برای زن در زندگی فراهم کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

نکات مهم در زمان دادن حق طلاق به زن

قبل از تنظیم وکالت نامه طلاق شاید بهتر باشد با چند نکته مهم در این زمینه آشنا شوید:

 • وکالت نامه طلاق هم مانند سایر وکالت نامه‌ها تاریخ انقضا دارد. مگر اینکه زوجین این تاریخ را در وکالت ذکر نکنند که در این صورت به شکل ابدی خواهد بود.
 • هنگام دادن وکالت نامه طلاق به زن باید به بلاعزل یا قابل عزل بودن آن توجه کنید.
 • زن حتی با گرفتن حق طلاق از مرد می‌تواند مهریه خود را تمام و کمال دریافت کند. مگر اینکه کل مهریه یا بخشی از آن را به خاطر گرفتن حق طلاق یا به دلایل دیگر، به صورت محضری بخشیده باشد.

برای تنظیم وکالت نامه طلاق به زن بهتر است از یک وکیل حرفه ای استفاده کنید تا در آینده دچار مشکلات پیش بینی نشده نشوید.

مزایای داشتن وکیل

در زمانی که زن بتواند حق طلاق را از مرد دریافت کند و به هر دلیلی که قصد جدایی از او را داشته باشد، باید طی روند طلاق حتماً از یک وکیل طلاق در این زمینه کمک بگیرد.

در چنین نوع طلاقی زن بعد از تنظیم دادخواست خود باید از یک وکیل پایه یک دادگستری استفاده کند تا به جای مرد در مراحل مختلف طلاق حضور داشته باشد و بتواند روند جدایی را تا خواندن صیغه طلاق به پیش ببرد. به عبارت ساده تر با داشتن این وکالت زن می‌تواند به جای مرد در روند طلاق از مالکیت وکیل استفاده کند.

همانطور که مشاهده کردید معایب دادن حق طلاق به زن در شرایطی که زن به صورت احساسی تصمیم به جدایی بگیرد، آشکار خواهد شد. اما در بسیاری از مواقع دیگر این حق می‌تواند به سود زن باشد. اگر در این زمینه با پرسشی مواجه هستید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی معرفی شده از جمله واتس اپ با مشاورین دادسو ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

معایب دادن حق طلاق به زن چیست؟

معایب این شیوه تنها زمانی آشکار خواهند شد که زن بخواهد در مورد زندگی مشترک به صورت احساسی تصمیم بگیرد و با بروز کوچک ترین مشکلی برای طلاق دادخواست تنظیم کند.

مراحل طلاق در زمان دادن حق طلاق به زن چگونه است؟

در این شرایط زن می‌تواند از یک وکیل پایه یک دادگستری به جای همسر خود استفاده کند و به راحتی مراحل طلاق را تا خواندن صیغه طلاق به پیش ببرد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.8/5 - (28 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
5 پاسخ
 1. این قانون برای دونفر که همدیگر را کامل میشناسند سوال برانگیز است . ابتدای زندگی حرف طلاق باشه چه شود ادامه آن…

   1. حق برابر یعنی اینکه اگر‌تو هم درخواست طلاق بدی نصف اموالت برسه به مرد. یعنی اگر‌تو در مسیر زندگی شونه خالی کردی به مرد ضررو زیان بدی‌.
    این میشه برابر

    نه اینکه فقط خانما بخوان کسب درآمد داشته باشن.

    1. علاوه بر اینها برابری یعنی اینکه چیزی به اسم مهریه هم وجود نداشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *