آیا زن بعد از طلاق می تواند صیغه شود؟

اگر زن قصد داشته باشد که پس از طلاق با فرد جدیدی صیغه شود، باید شرایطی که برای صیغه پس از طلاق در نظر گرفته شده را رعایت کند.

در این مطلب نکاتی که برای صیغه شدن زوجه پس از انواع طلاق مانند طلاق توافقی باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید، می‌توانید با مشاورین حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

صیغه شدن پس از طلاق

آیا زن بعد از طلاق می‌تواند صیغه شود؟ اغلب زن‌هایی که به دلایلی از همسرش جدا شده‌اند و حالا قصد دارند که با فرد جدیدی وارد زندگی مشترک شوند این سؤال را مطرح می‌کنند.

صیغه یا عقد موقت به عنوان یکی از انواع نکاح در قانون مدنی شناخته می‌شود؛ بنابراین زن و مرد بعد از جدایی محدودیتی برای جاری کردن صیغه موقت با فرد دیگری نخواهند داشت.

اما برای عقد موقت یا صیغه باید زوجین پ اهلیت عقد و جاری شدن نکاح را داشته باشند و مواردی مانند شرایط پرداخت مهریه، گذراندن مدت عده قبل از نکاح و تعیین مدت نکاح را مشخص کنند.

شرایط صیغه پس از طلاق

برای صیغه یا عقد موقت پس از نکاح باید زوجین شرایطی که در ادامه ارائه شده را رعایت کنند.

  • مشخص کردن طول مدت صیغه و تعیین تاریخ ابتدا و انتهای آن
  • اجازه پدر یا جد پدری در صورتی که زوجه باکره باشد.
  • بالغ و عاقل بودن طرفین نکاح موقع صیغه
  • تمام شدن عده زن پس از جدایی قبلی او
  • تعیین مهریه مشخص و پرداخت آن توسط زوج
  • نداشتن رابطه نامشروع زن و مرد قبل جاری شدن صیغه

برای دریافت اطلاعات درباره نقش وکیل طلاق یا وکیل خانواده در پرونده‌های طلاق وبلاگ دادسو را مطالعه کنید.

 زمان مناسب برای صیغه بعد از طلاق

برای جاری شدن صیغه نکاح در عقد موقت باید ابتدا شرایط زوجه مشخص شود. اگر زن باکره است، برای ازدواج نیازی به نگه داشتن عده ندارد و بلافاصله بعد از جدایی می‌تواند با فرد جدیدی وارد زندگی مشترک شود. در صورت یائسه بودن زوجه نیز نیازی به نگه داشتن عده توسط زن برای صیغه شدن نیست!

 اما در صورتی که زن و مرد رابطه زناشویی داشته‌اند، زوجه باید پس از طلاق عده نگه دارد، سپس می‌تواند برای صیغه اقدام کند. مدت عده پس از طلاق سه طهر یا حدود 100 روز است. اگر زن باردار باشد، این بازه زمانی تا پایان وضع حمل او ادامه خواهد داشت. در طول این مدت زن نمی‌تواند با فرد دیگری ازدواج کند؛ بنابراین برای صیغه موقت زن باید مدت عده را رعایت کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

شرایط صیغه پس از طلاق

ازدواج یکی از سنت‌های پسندیده اسلامی برای تشکیل خانواده است. اگر زن و مرد به هر دلیلی در ازدواج دائم دچار مشکل شده باشند و برای طلاق اقدام کنند، قانون این امکان را برای آن‌ها در نظر گرفته که برای برآورده کردن نیازهای عاطفی، جنسی و… خودشان با فرد دیگری وارد رابطه شوند.

این رابطه می‌تواند ازدواج دائم مجدد یا نکاح موقت باشد. برای نکاح موقت بعد طلاق، زوجه باید عاقل و بالغ باشد، در دوران عده نباشد و طبق زمان‌بندی مشخص شده و مهریه معلوم با فردی که انتخاب کرده ازدواج کند.

سوالات متداول

شرایط ازدواج مجدد بعد از طلاق برای زنان چیست؟

زوجه نباید موانع نکاح داشته باشد، اهلیت داشتن زن و مرد برای ازدواج و اجازه پدر یا جد پدری برای نکاح زوجه باکره نیز الزامی است.

آیا در ازدواج موقت بعد از طلاق به زن مهریه تعلق می‌گیرد؟

در نکاح موقت نیز زن واجد شرایط دریافت مهریه خواهد بود و مبلغ آن با توجه به توافقات بین زوجین مشخص می‌شود.

بهترین زمان برای ازدواج مجدد بعد از طلاق چه وقت است؟

برای ازدواج مجدد یا صیغه شدن زن بعد از طلاق، باید زوجه به لحاظ روحی و روانی آمادگی داشته باشد و مدت عده او به پایان رسیده باشد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.7/5 - (36 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *