دیه پارگی پرده گوش چقدر است؟

دیه پاره شدن پرده گوش

مبلغی که به عنوان دیه اعضای بدن در نظر گرفته شده برای هر عضو و شدت آسیب وارد شده به آن متفاوت است. به عنوان مثال اگر صدمه وارد شده به یک فرد موجب پاره شدن پرده گوش او شود، کسی که مرتکب این جرم شده باید دیه پاره شدن پرده گوش را بپردازد.

در این مطلب دادسو درباره محاسبه و دریافت دیه پارگی پرده گوش اطلاعات لازم را ارائه کرده‌ایم. برای شناخت همه چیز درباره دیه مانند دیه گوش از طریق واتساپ با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دیه پارگی پرده گوش

پرده گوش همان لایه نازکی است که باعث جدایی گوش میانی و گوش بیرونی می‌شود. زمانی که امواج صوتی مانند صحبت کردن افراد مختلف به گوش می‌رسند، پرده گوش به ارتعاش در می‌آید؛ و امواج از این طریق به گوش داخلی می‌رسند و شنیده می‌شوند.

با توجه به حساسیتی که پرده گوش دارد، پاره شدن پرده گوش می‌تواند منجر به کم شنوایی یا ناشنوایی فرد شود؛ بنابراین اگر آسیبی که به گوش وارد شده موجب صدمه دیدن پرده و پارگی آن شود، لازم است که قاضی دیه پارگی پرده گوش را طبق قانون محاسبه کند. سپس فردی که مرتکب این جرم شده موظف است دیه پرده گوش را به طور کامل بپردازد.

مطابق ماده 605 قانون مدنی، در صورتی که به گوش ضربه وارد شود و پرده گوش دچار پارگی شده باشد، مبلغ دیه‌ای که برای این حادثه در نظر گرفته می‌شود بر اساس حد ارش تعیین شده توسط قاضی محاسبه خواهد شد.

دیه پارگی پرده گوش

در شرایطی که پاره شدن پرده گوش موجب از بین رفتن حس شنوایی شده باشد، یا شنوایی فرد در اثر ضربه وارده نقص پیدا کرده باشد، مبلغ دیه شنوایی نیز به دیه پارگی پرده گوش اضافه خواهد شد، و فردی که مرتکب این حادثه شده باید هر دو دیه را با هم بپردازد.

دیه پارگی پرده گوش و از بین رفتن شنوایی

بر اساس ماده 682 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که صدمه وارد شده به پرده گوش موجب از بین رفتن شنوایی هر دو گوش فرد شده باشد، مبلغی که به عنوان دیه باید پرداخت شود برابر با دیه کامل یا 600 میلیون تومان در سال 1401 است.

اگر صدمه وارده متوجه یک گوش شده باشد و پرده یک گوش به خاطر این آسیب از بین رفته باشد، مبلغی که به عنوان دیه از بین رفتن شنوایی در نظر گرفته می‌شود برابر با نصف دیه کامل یا 300 میلیون تومان است.

اگر به خاطر پارگی گوش شنوایی فرد ناقص شود یا به طور کامل از بین برد، مبلغ دیه طبق حد ارش و دیه از بین رفتن شنوایی مشخص می‌شود.

دیه لاله گوش

 در مواقعی که صدمات ناشی از حادثه یا تصادف شدیدتر باشد و لاله گوش فرد نیز از بین رفته باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با دیه شنوایی و دیه لاله گوش خواهد بود. دیه از بین رفتن هر دو لاله گوش برابر یک دیه کامل است. برای از بین رفتن هر لاله گوش باید دیه گوش را برابر با نصف دیه کامل یا 300 میلیون تومان در نظر داشته باشید.

مبلغی که برای فلج کردن لاله گوش در نظر گرفته می‌شود برابر با دو سوم دیه کامل یا 200 میلیون تومان است. اگر در اثر آسیب وارده شده گوش کبود نیز شده باشد، لازم است که یک و نیم هزارم دیه کامل یا 900 هزار تومان نیز به عنوان دیه کبودی گوش به کل مبلغ دیه اضافه شود.

دیه لاله گوش

جمع بندی

هر آسیبی که به بدن وارد شود می‌تواند خسارت‌های سنگین یا سبکی را به همراه داشته باشد. گوش یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است و صدماتی که گوش وارد می‌شود می‌تواند شنوایی و زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. برای صدمات وارد به گوش باید دیه پارگی گوش و دیه شنوایی و… به صورت جداگانه محاسبه شود. سپس مبلغ جامعی که شامل کل دیه‌ها است به فردی که صدمه دیده پرداخت خواهد شد.

سؤالات متداول

دیه پاره کردن پرده گوش چقدر است؟

با توجه اینکه پاره شدن پرده گوش باعث صدمه به شنوایی شده یا خیر، مبلغ دیه پارگی گوش تعیین خواهد شد.

دیه پاره شدن پرده گوش بدون از دست دادن شنوایی چقدر است؟

مبلغ این دیه در سال 1401 طبق حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص می‌شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (30 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *