معایب طلاق توافقی چیست؟

عموم افراد وقتی درباره طلاق توافقی حرف می‌زنند، از مزایای آن می‌گویند. اما باید پیش از تصمیم به طلاق توافقی به پاسخ سؤالات مختلفی فکر کرد. برای مثال معایب طلاق توافقی چه مواردی هستند؟ آیا مضرات این نوع طلاق بر زندگی زوجین پس از جاری شدن صیغه طلاق قابل چشم پوشی خواهند بود؟ طلاق توافقی چه اثرات جبران ناپذیری بر فرزندان و آینده آنها خواهد داشت؟

در این مقاله از مجله حقوقی دادسو شما را با مضرات و معایب طلاق توافقی آشنا می‌کنیم. البته شما می‌توانید با تماس تلفنی رایگان یا تماس واتس اپی از مشاوره رایگان وکیل طلاق بهره مند شوید.

طلاق توافقی چیست؟

قانون مدنی به نحوی تنظیم شده است که طلاق توافقی از طرف مرد بدون نیاز به دلیل خاصی و توافق زن ثبت و پیگیری می‌شود. اما اگر زن بخواهد درخواست طلاق بدهد باید دلایل قانع کننده داشته باشد. همین موضوع باعث شده که زن و مرد برای اینکه به راحتی این امر را پیگیری کنند، با هم درباره امور مادی مانند مهریه، نفقه و اجرت المثل یا حقوق معنوی مانند حضانت فرزند به توافق برسند.

در این حالت کافی است که در سامانه درخواست طلاق را به ثبت رسانده و پس از جلسات مشاوره و جلسات دادگاه، نامه عدم امکان سازش برای جاری شدن صیغه طلاق صادر می‌شود. اگرچه نمی‌توان زمان دقیقی برای مراحل طلاق توافقی اعلام کرد، اما مدت زمان کمتری را در مقایسه با وقتی که طلاق به درخواست زن است، به خود اختصاص خواهد داد. هرچند اگر از راهنمایی وکیل طلاق استفاده شود، مراحل آسان تر و سریع تر پیش می‌روند.

طلاق توافقی چه معایبی دارد؟

با وجود مزایای مختلف طلاق توافقی، نمی‌توان انکار کرد که این نوع از طلاق مانند سایر روش‌های قانونی جدا شدن برای زوجین مضراتی دارد. این مضرات گاهی در سطحی وسیع تر از خانواده تأثیرگذار هستند و آسیب‌های اجتماعی وارده بر زن و مرد و فرزندان گاهی اثرات جبران ناپذیری بر جای خواهند گذاشت.

پشیمانی بعد از طلاق توافقی

در نگاه اول، سرعت عمل در پیگیری طلاق توافقی یک مزیت به حساب می‌آید. اما همین امر را می‌توان به عنوان یکی از معایب طلاق توافقی معرفی کرد. زیرا ممکن است تصمیم نهایی اشتباه باشد و مشکلات با راهکارهای مختلف یا سازش حل شوند. اما وقتی کارها سریع پیش روند، زوجین وقتی به تصمیم اشتباه خود پی می‌برند که کار از کار گذشته است.

البته نباید این نکته را نادیده گرفت که جلسات مشاوره خانواده که در مراحل طلاق از طرف مرد نیز وجود دارند، این امکان را به وجود می‌آورد که در صورت امکان زن و مرد با حل مشکلات با هم سازش کنند.

افزایش آمار طلاق از معایب طلاق توافقی

یکی از مضرات طلاق توافقی افزایش آمار طلاق است. اگرچه برای اجرای حکم طلاق توافقی باید زن و مرد شرایط لازم را داشته باشند. برای مثال نامه عدم بارداری زن الزامی است یا اگر زن باکره باشد باید نامه ای در این خصوص در مدارک قرار دهد. اما سرعت بیشتر انجام فرآیندهای طلاق به دلیل توافقی بودن باعث شده است که آمار طلاق به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کند.

این نکته به سست شدن بنیان خانواده به عنوان کوچک ترین و اصلی ترین نهاد اجتماعی در جامعه اشاره دارد و آسیب‌های اجتماعی مختلفی به همراه خواهد داشت.

تصمیم گیری از روی احساس

زن و مردی که در ابعاد مختلف زندگی از روی احساس و هیجان تصمیم می‌گیرند، برای جدا شدن به صورت توافقی نیز از تصمیمی دقیق و منطقی پیروی نکنند. در این حالت پس از اینکه دادگاه نامه عدم امکان سازش را صادر کرد و صیغه طلاق جاری شد، احتمال این وجود دارد که از روی احساس برنامه دیگری برای زندگی خود بچینند. در واقع ممکن است وقتی متوجه توافق اشتباه خود شده باشند که دیر شده باشد.

نکات مهم

هنگامی که زوجین تصمیم می‌گیرند از طریق طلاق توافقی جدا شوند، باید علاوه بر مزایا، از معایب طلاق توافقی نیز آگاهی کاملی داشته باشند. فکر کردن به شرایط زندگی بعد از طلاق، آینده فرزندان و آسیب‌های اجتماعی احتمالی برای اتخاذ تصمیم نهایی الزامی است. زیرا تصمیم احساسی و عجولانه گاهی مانند شکستن تمام پل‌های پشت سر است. در این حالت راه بازگشتی وجود ندارد و پشیمانی بی فایده است.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

وکیل طلاق توافقی

وکیل طلاق همانند زمانی که شرایط طلاق از طرف مرد یا زن را بررسی می‌کند، تمام جوانب، مزایا و معایب طلاق توافقی را در نظر می‌گیرد و زوجین را درباره آنها آگاه می‌سازد. در صورت توافق نهایی نیز مانند زمان گردآوری مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد یا زن، در جمع آوری مدارک طلاق توافقی راهنمایی‌های لازم را به زن و مرد ارائه می‌دهد.

به این ترتیب تصمیم نهایی درباره نفقه، مهریه، حضانت فرزندان و سایر حقوق مادی و معنوی با مشورت وکیل طلاق توافقی به راحتی گرفته می‌شود. وکلای حقوقی مؤسسه حقوقی دادسو در این زمینه خدمات لازم را به مراجعین ارائه می‌دهند.

سوالات متداول

آیا طلاق توافقی مضراتی برای زوجین دارد؟

بله. گاهی زوجین با حل مشکلات و سازش می‌توانند به زندگی مشترک با هم ادامه دهند. اما سرعت عمل در طلاق توافقی این امکان را از آنها صلب می‌کند. افزایش آمار طلاق در جامعه با آسیب‌های اجتماعی مختلفی همراه است. اگر تصمیم زوجین از روی احساس بوده باشد، شاید به پشیمانی هر دو طرف ختم شود که سودی ندارد.

آیا روشی برای کاهش معایب طلاق توافقی وجود دارد؟

وکیل طلاق توافقی به عنوان فردی آگاه که از جوانب حقوقی و غیر حقوقی طلاق توافقی آگاه است، مزایا و معایب این شیوه از جدا شدن را به زوجین اطلاع می‌دهد. به این ترتیب، زن و مرد با آگاهی کامل به این امر می‌پردازند. علاوه بر این، جلسات مشاوره خانواده کمک قابل توجهی به حل مشکلات زوجین و تجربه نکردن مضرات طلاق توافقی می‌کند.

3.9/5 - (16 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *