خانه / مهریه / تکلیف مهریه بعد از ازدواج مجدد مرد

تکلیف مهریه بعد از ازدواج مجدد مرد

مهریه بعد از ازدواج مجدد مرد

قانون‌گذار برای حفظ سلامت اجتماعی جامعه شرایط خاصی را برای ازدواج مجدد مرد در نظر گرفته است. از جمله این موارد می‌توان به عدم تمکین زن از همسرش، ابتلای زوجه به امراض و بیماری‌های آسیب‌زننده یا غیاب و مفقودالاثر شدن زن اشاره کرد.

در صورتی که مرد ازدواج دوم کرده باشد لازم است که تکلیف مهریه بعد از ازدواج مجدد مرد مشخص شود. در این مطلب شرایط پرداخت مهریه پس از ازواج مجدد زن یا مرد را بررسی کرده‌ایم. در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

در صورت ازدواج مجدد مرد مهریه چگونه است؟

اگر مرد به خاطر ناشزه بودن همسرش و عدم تمکین او یا مواردی که قانون‌گذار تعیین کرده ازدواج مجدد کرده باشد، زوج موظف است همچنان مهریه همسر اولش را تا زمان تسویه کامل این بدهی مالی بپردازد؛ بنابراین ازدواج مجدد مرد موجب از بین رفتن حقوق مالی همسرش نخواهد شد و مهریه زن باید حتی در صورت ازدواج مجدد همسرش پرداخت شود.

گرفتن مهریه بعد از ازدواج مجدد مرد

بعد از درخواست گرفتن مهریه توسط زوجه، مرد موظف است این بدهی را بپردازد. در صورت عدم دارا بودن تمکن مالی کافی برای پرداخت مهریه به صورت نقدی، زوج می‌تواند درخواست اعسار را به دادگاه ارائه کند. با ارائه این درخواست مهریه زن قسطی می‌شود و مرد می‌تواند آن را به صورت اقساط بپردازد.

در صورتی که در احوال مرد تغییری ایجاد شده باشد این امکان برای زوج در نظر گرفته شده که درخواست تعدیل مجدد مهریه را به دادگاه ارائه کند. یکی از موارد تغییر اوضاع مالی مرد، ازدواج مجدد او خواهد بود؛ بنابراین در صورت ازدواج مجدد، زوج می‌تواند درخواست تعدیل مهریه را به دادگاه ارائه کند، تا اقساطی که برای مهریه در نظر گرفته شده تعدیل شود.

گرفتن مهریه بعد از ازدواج مجدد مرد

مهریه بعد از ازدواج مجدد زن

با توجه به اینکه زن مالک مهریه است و مرد باید آن را بپردازد، موقع طلاق وضعیت مهریه زوجه تعیین تکلیف خواهد شد. در صورت تقسیط بدهی مرد موظف است که بدهی زن را طبق زمان‌بندی مشخص شده بپردازد و ازدواج مجدد زوجه مانع از پرداخت این بدهی مالی نخواهد شد.

بنابراین در صورت ازدواج مجدد زن بعد از طلاق نیز مرد موظف است مهریه همسر سابقش را بپردازد و ازدواج مجدد زن باعث معافیت زوج از پرداخت این بدهی نخواهد شد.

سخن پایانی

 مهریه یکی از حقوق مالی زن است و مهریه بعد از ازدواج مجدد زن، در صورت ناشزه بودن یا عدم تمکین زوجه یا ازدواج مجدد زن یا مرد همچنان برای زوجه همچنان محفوظ خواهد بود.

برای اجرا گذاشتن مهریه در دوران عقد و بعد از آن می‌توانید از  وکیل مهریه کمک بگیرید. مشاورین حقوقی دادسو با تمام قوانین این حوزه آشنا هستند و به زوج و زوجه کمک می‌کنند تا پرونده طلاق و تعیین تکلیف مهریه و… را سریع‌تر به سرانجام برسانند.

سوالات متداول

تکلیف مهریه زن مطلقه در ازدواج مجدد چیست؟

هیچ مانعی برای دریافت مهریه توسط زن مطلقه در صورت ازدواج مجدد وجود نخواهد داشت، مگر اینکه زن مهریه خودش را به همسرش بخشیده باشد.

شرایط معافیت مرد از پرداخت مهریه چیست؟

اگر یکی از زوجین قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی بمیرد، زن مستحق هیچ‌گونه مهری نخواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *