خانه / خانواده (طلاق) / احضاریه طلاق و مراحل ارسال آن

احضاریه طلاق و مراحل ارسال آن

برای جدا شدن و طلاق باید زن و مرد تشریفات شرعی و قانونی که برای این موضوع در نظر گرفته شده را رعایت کنند. در طلاق توافقی زوجین با هم مراحل طلاق را انجام می‌دهند و برای جدایی اقدام می‌کنند؛ اما در طلاق یک طرفه، یکی از زوجین امور مربوط به طلاق را پیگیری می‌کند و طرف مقابل توسط دادگاه با ارسال احضاریه از این موضوع مطلع خواهد شد.

در این مطلب دادسو نکاتی که درباره احضاریه طلاق و نحوه ارسال آن باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره طلاق از طرف زن یا مرد دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

احضاریه طلاق چیست؟

احضاریه طلاق نوعی آگهی و اعلام از طرف شعبه رسیدگی کننده به دادخواست طلاق است. ارسال احضاریه برای زن یا مرد نشان دهنده این است که یکی از زوجین دادخواست طلاق را تنظیم و از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت کرده. پس از آن دادگاه دادخواست طلاق را بررسی کرده و جهت اطلاع طرف مقابل برای او ابلاغیه طلاق را ارسال کرده است.

در این ابلاغیه زمان رسیدگی به دعوا توسط دادگاه درج شده و زوجین باید برای دفاع از حق خودشان در فرصت تعیین شده در شعبه دادگاه مورد نظر حضور داشته باشند. در واقع، احضاریه طلاق برای مطلع شدن زن و مرد از اقدام برای طلاق و فراهم کردن فرصت دفاع آن‌ها از حقوق قانونی‌شان ارسال می‌شود.

انواع احضاریه طلاق

احضاریه طلاق دارای نمونه‌های مختلفی است. در صورتی که احضاریه به دست خود فرد برسد و به او تحویل داده شده باشد، به عنوان ابلاغ واقعی شناخته می‌شود؛ اما در شرایطی که فرد در منزل حضور نداشته باشد و احضاریه به فردی غیر از خوانده تحویل داده شده باشد، ابلاغ از نوع قانونی خواهد بود.

در صورتی که فرد مورد نظر در سامانه ثنا ثبت‌نام کرده و شماره موبایل او در سامانه ثبت شده باشد، نسخه الکترونیکی ابلاغیه برای او از طریق سامانه ارسال می‌شود و این موضوع به وسیله پیامک به فرد اطلاع داده خواهد شد. در صورت مراجعه فرد به سامانه ثنا و مشاهده احضاریه، ابلاغ به صورت کامل انجام شده و گیرنده احضاریه نمی‌تواند دریافت آن را انکار کند.

چه مدت طول می‌کشد احضاریه طلاق بیاید؟

مدت زمان ارسال احضاریه طلاق توسط دادگاه به میزان تراکم پرونده‌های آن شعبه بستگی دارد؛ بنابراین نمی‌توان زمان دقیقی را برای ارسال احضاریه طلاق از طرف مرد یا زن در نظر گرفت. به طور معمول حدود یک تا سه ماه زمان لازم است که احضاریه برای طرفین طلاق ارسال شود.

پس از دریافت احضاریه از طریق سامانه ثنا، زوجین می‌توانند برای ادامه پرونده از یک وکیل پایه یک دادگستری مشاوره بگیرند.

جهت اطلاع زوجین از اقدام طرف مقابل برای طلاق یک طرفه، ابلاغیه یا احضاریه‌ای برای زن یا مرد ارسال می‌شود که از طریق سامانه ثنا قابل مشاهده است.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

نحوه ارسال احضاریه طلاق

در زمان گذشته احضاریه طلاق تنها به صورت فیزیکی قابل ارسال بود و فردی که دادخواست طلاق را تنظیم می‌کرد، موظف بود تا آدرس محل کار یا زندگی طرف مقابل را برای دریافت احضاریه اعلام کند.

اما در حال حاضر تمام ابلاغیه‌ها و احضاریه‌های طلاق از طریق سامانه ثنا که توسط قوه قضاییه راه‌اندازی شده برای زوجین ارسال می‌شود. زن و مرد می‌توانند از طریق این سامانه تمام مراحل انجام پرونده و روند کار را پیگیری کنند.

پس از تنظیم و آماده شدن احضاریه، فرد مورد نظر پیامکی تحت عنوان ارسال احضاریه در سامانه ثنا دریافت خواهد کرد. سپس زن یا مرد باید در این سامانه ثبت‌نام و احراز هویت کرده و احضاریه را دریافت کنند.

اقدامات بعد از ارسال احضاریه طلاق

 بعد از دریافت احضاریه طلاق چه اقداماتی باید انجام شود؟ در پاسخ این سؤال باید ابتدا در سامانه ثنا ثبت‌نام کرده و احضاریه ارسال شده را دریافت کنید. در احضاریه علت ارسال آن درج شده و مهلت و زمان حضورتان در دادگاه را نیز می‌توانید در ابلاغیه مشاهده کنید. در صورتی که نیاز به شاهد داشته باشید نیز این موضوع در احضاریه درج شده و می‌توانید از شهادت شهود نیز برای دفاع خودتان کمک بگیرید.

 مراجعه به وکیل پایه یک دادگستری در زمان صدور احضاریه طلاق ضروری است. چون در فرصت تعیین شده باید در دادگاه حاضر شوید و دفاعیات خودتان را ارائه کنید. در صورتی که موضوع مهریه، حضانت فرزند و… مطرح شده باشد، طلاق از طرف زن یا مرد با پیچیدگی‌های بیشتری همراه خواهد بود؛ بنابراین حضور وکیل کمکتان می‌کند تا بتوانید پرونده طلاق را به بهترین نحو به سرانجام برسانید.

جمع بندی

کسانی که در مراحل جدایی هستند درباره احضاریه طلاق چیست و نحوه دریافت آن سؤالات متعددی را مطرح می‌کنند. برای جواب دادن به این سؤالات باید ابتدا مواردی مانند داشتن حق طلاق، نوع طلاق و چگونگی پیش بردن پرونده‌های طلاق یک طرفه را بشناسید. سپس می‌توانید با توجه به انواع طلاق درباره ارسال احضاریه و نحوه رسیدگی به آن تصمیم‌گیری کنید. وکلای موسسه حقوقی دادسو برای ثبت دادخواست طلاق و رسیدگی به پرونده‌های طلاق در کمترین زمان می‌توانند همراهی‌تان کنند.

سؤالات متداول

مدت زمان ابلاغ احضاریه چقدر است؟

در صورت نداشتن نقص در پروند حداقل یک ماه زمان برای صدور احضاریه طلاق لازم است.

در صورت نداشتن نقص در پروند حداقل یک ماه زمان برای صدور احضاریه طلاق لازم است.

با توجه به نوع طلاق و حضور وکیل یا عدم حضور او، پروسه طلاق بین یک ماه یا یک سال می‌تواند طول بکشد.

آیا طلاق از طرف مرد در زمان کمتری انجام می‌شود؟

با توجه به اینکه زوج حق طلاق دارد، مرد می‌تواند حقوق مالی همسرش را پرداخته و بلافاصله او را به صورت قانونی طلاق دهد. البته طی کردن مراحل طلاق از طرف مرد برای جدایی زوجین ضروری خواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *