حق و حقوق فرزند بعد از طلاق چیست؟

در پیمان نامه حقوق کودکان، به حق و حقوق فرزند بعد از طلاق پرداخته شده است. زیرا طلاق علاوه بر زن و مرد، زندگی فرزندان را نیز تحت‌ الشعاع قرار می‌دهد. آسیب پذیری فرزندان از نظر عاطفی، تحصیلی، کاری و سایر ابعاد اجتماعی افزایش می‌یابد و در این جریان موارد مانند حضانت فرزندان و ملاقات آنها با والدی که جدا از فرزندان زندگی می‌کند، حائز اهمیت است.

افرادی که در این شرایط قرار دارند می‌توانند با مشاوره واتساپی رایگان یا مشاوره تلفنی رایگان دادسو از راهنمایی مشاوران مجرب برخوردار شوند. در ادامه این مطلب از مجله حقوقی دادسو به حق و حقوق کودکان بعد از جدایی والدین می‌پردازیم.

حق و حقوق کودکان بعد از طلاق

اولین نهاد اجتماعی که افراد در آن قرار می‌گیرند، خانواده است. به تبع آن هر کودکی حق دارد که یک خانواده مناسب داشته باشد. اما اگر والدین مجبور به جدایی شوند، باید به حق و حقوق فرزند خود احترام نهاده و برای برآوردن آنها تلاش کنند. برای مثال تعیین حضانت فرزند پسر و دختر، تعیین محل ملاقات با فرزند و مشخص کردن همه چیز درباره نفقه فرزندان می‌تواند از آسیب پذیری فرزندان کم کنند.

این در حالی است که سلب حضانت فرزند از پدر یا در شرایطی سلب حضانت فرزند از مادر و تلاش والدین برای جلوگیری از ملاقات با فرزند می‌توانند تأثیرات منفی قابل توجهی داشته باشند. بنابراین لازم است که درباره ابعاد مختلف حق و حقوق کودکان اطلاعات داشته باشید.

نفقه فرزند

تأمین هزینه‌های فرزندان بعد از جدایی والدین موضوع مهمی به حساب می‌آید. به همین دلیل فرزندان هم مانند زن بعد از طلاق نفقه دریافت می‌کنند. قوانین حاکم همه چیز درباره نفقه فرزندان را مشخص کرده و بر اساس ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی نفقه فرزندان به عهده پدر است و پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به دادن نفقه به عهده اجداد پدری است.

نگهداری و تربیت مناسب

موضوع دیگری که درباره حق و حقوق فرزند مطرح می‌شود، تربیت آنهاست. حضانت فرزند دختر تا 7 سالگی با مادر و تا 9 سالگی با پدر است. اما حضانت فرزند پسر، تا 7 سالگی با مادر و تا 15 سالگی با پدر خواهد بود.

توجه داشته باشید که طبق ماده ۱۱۷۸ قانون مدنی پدر و مادر وظیفه دارند که حتی بعد از طلاق تربیت فرزندان خود را با توجه به شرایط در نظر داشته باشند. نادیده گرفتن اصول تربیتی باعث سلب حضانت فرزند از مادر یا پدر می‌شود.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

آموزش کودک

فرزندان پس از طلاق، فارغ از اینکه حضانتشان با کدام والد است، نباید از نظر آموزشی نادیده گرفته شوند. البته آموزش محدود به درس خواندن در دوره‌های تحصیلی مختلف نمی‌شود. فرزندان باید از نظر مهارت‌های ارتباطی و عاطفی و همچنین رشد و سلامت روانی و جسمی آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

حضانت، مهم ترین حق و حقوق فرزند

حضانت فرزند به عنوان یکی از مهم ترین حقوق اعضای خانواده در نظر گرفته می‌شود. اگر به حق زن در طلاق هم نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که حضانت فرزند در میان این حقوق قرار گرفته است.

اگر طلاق توافقی باشد، پدر و مادر به یک نظر می‌رسند که کدام یک حضانت فرزند پسر یا دختر را بر عهده بگیرد. در غیر این صورت، دادگاه خانواده تصمیم نهایی را اعلام خواهد کرد.

طبق ۱۱۶۹ قانون مدنی هنگام تعیین حضانت فرزندان، مادر تا 7 سالگی در اولویت قرار دارد. اما پس از آن این حق به پدر سپرده خواهد شد. اگرچه مصلحت فرزند در اتخاذ تصمیم نهایی مؤثر خواهد بود.

ملاقات بعد از طلاق

ارتباط فرزند با پدر و مادر بعد از طلاق بسیار مهم است. والدین بعد از جدایی هر یک سهم مشخصی را در نگهداری، تربیت و آموزش فرزندان خود نیز بازی می‌کنند. به همین دلیل ملاقات فرزند با والدی که حضانت او را بر عهده ندارد، بسیار مهم است. در حالت عادی پدر و مادر درباره زمان و مکان ملاقات با فرزند توافق می‌کنند. در غیر این صورت، دادگاه درباره ملاقات بعد از طلاق حکم صادر می‌کند.

بر اساس ماده 632 قانون مجازات اسلامی، اگر والدی که حضانت فرزند خود را بر عهده دارد، در موقع مطالبه اشخاصی که قانوناً حق مطالبه دارند، امتناع کند، به 3 تا 6 ماه حبس یا پرداخت نقدی مشخصی محکوم خواهد شد.

استفاده از مشاوره رایگان تلفنی یا واتس آپ وکلای مجموعه حقوقی دادسو این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که از تمام جزئیات و مواد قانونی مرتبط با حق و حقوق فرزند بعد از طلاق آشنا شوید. در صورت لزوم می‌توانید این فرآیند را به طور کامل به وکلای دادسو بسپارید.

جمع بندی

  • تربیت، حضانت آموزش، نفقه و ملاقات با والدین از مهم ترین حق و حقوق فرزند بعد از طلاق محسوب می‌شوند.
  • نفقه فرزندان بر عهده پدر است. بعد از فوت پدر، این وظیفه بر عهده پدربزرگ آنها خواهد بود.
  • اگر والدی که حضانت فرزند را بر عهده گرفته، مانع از ملاقات والد دیگر با فرزند شود، مجازات خواهد شد.

سوالات متداول

حق و حقوق فرزند بعد از طلاق شامل چه مواردی است؟

نگهداری و تربیت، حضانت آموزش، نفقه و ملاقات با والدین از مهم ترین حق و حقوق فرزند بعد از طلاق محسوب می‌شوند.

حضانت فرزند پسر و دختر بعد از طلاق بر عهده چه کسی است؟

حضانت دختر و پسر تا 7 سالگی به مادر سپرده می‌شود. اما پدر حضانت دختر را از 7 تا 9 سالگی و حضانت پسر را از 7 تا 15 سالگی بر عهده خواهد داشت.

نفقه فرزند بعد از طلاق مسئولیت چه کسی خواهد بود؟

پدر تا زمان فوت مسئول پرداخت نفقه است. بعد از فوت نیز پدربزرگ نفقه فرزندان را پرداخت خواهد کرد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.7/5 - (14 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *