خانه / پزشکی و دیه / دیه ستون فقرات

دیه ستون فقرات

دیه ستون فقرات

گاهی آسیب وارد شده به ستون فقرات خفیف است و درمان می‌شود؛ اما در شرایط حاد که ضربه وارد به ستون فقرات شدید باشد، زندگی فردی که آسیب‌دیده دچار تغییر خواهد شد. اگر این حادثه به عمد یا به طور سهوی توسط فرد دیگری رخ داده باشد و ستون فقرات آسیب‌دیده باشد، باید دیه ستون فقرات پرداخت شود.

در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو، دیه شکستگی ستون فقرات با توجه به صدمات مختلفی که به این ناحیه وارد می‌شود و شدت آسیب وارده بررسی کرده‌ایم. در صورتی که برای گرفتن دیه به وکیل متخصص دیه نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دیه شکستن ستون فقرات در صورت عدم درمان

قانون‌گذار با توجه به شدت صدمات و جراحاتی که ممکن است در اثر تصادف، درگیری و… به فرد دیگری وارد شود، مبلغی را به عنوان دیه در نظر گرفته است. در واقع دیه مبلغی است که برای جبران خسارت وارده به فرد آسیب‌دیده پرداخت می‌شود.

اگر عضوی که آسیب‌دیده و ضربه به آن وارد شده ستون فقرات باشد و شکستگی کمر یا آسیب ستون فقرات قابل درمان نباشد، یا بعد از درمان بدن فرد به حالت خمیده دربیاید، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با دیه کامل است. دیه کامل در سال 1401 برابر با 600 میلیون تومان در نظر گرفته شده و فردی که باعث این صدمه شده باید این مبلغ را به کسی که صدمه دیده بپردازد.

اگر شکستگی یا صدمه وارده به ستون فقرات آسیب‌های دیگری مانند از رفتن قدرت راه رفتن، از دست دادن قدرت کنترل ادرار یا سخت شدن توانایی راه رفتن و … را در پی داشته باشد، مبلغ دیه ستون فقرات برابر با یک دیه کامل به اضافه مبلغ ارش تعیین شده توسط قاضی خواهد بود.

دیه شکستن ستون فقرات

دیه شکستن ستون فقرات در صورت درمان

اگر شکستگی ستون فقرات به نحوی باشد که پزشک بتواند آن را بدون عیب درمان کند، مبلغی که به عنوان دیه باید پرداخت شود برابر با یک دهم دیه کامل یا 60 میلیون تومان در سال 1401 خواهد بود. اگر آسیبی که به ستون فقرات یا مهره‌های کمر وارد شده بدون عیب درمان شود، اما به خاطر آسیب وارده به این قسمت، فردی که صدمه دیده دچار مشکل در نشستن، راه رفتن یا کنترل ادرار شود، لازم است که دیه کامل یا 600 میلیون تومان پرداخت شود.

دیه شکستن ستون فقرات منجر به فلج شدن پاها

پاها نقش مهمی در عملکرد بدن دارند و برای راه رفتن، نشستن، دویدن و… به کمک انسان می‌آیند. اگر آسیب وارد شده به کمر موجب شکستن ستون فقرات شود و این شکستگی فلج شدن پاها را نیز به همراه داشته باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود با دیه شکستن ستون فقرات به تنهایی متفاوت خواهد بود.

قانون‌گذار مبلغی که به عنوان دیه شکستن ستون فقرات همراه با فلج شدن پاها یا بی‌حس شدن پاها تعیین کرده برابر با یک دیه کامل به اضافه دو سوم دیه کامل به دلیل فلج شدن پاها است. در واقع در صورت وقوع این آسیب، فردی که مرتکب جرم شده باید 600 میلیون تومان به عنوان دیه ستون فقرات به اضافه‌ی 400 میلیون دیه فلج شدن پاها را به فرد آسیب‌دیده بپردازد.

دیه خمیده شدن پشت بدون شکستن ستون فقرات

اگر به خاطر آسیب وارد شده به ناحیه ستون فقرات پشت فرد خم شده باشد و این خمیدگی با وجود عدم شکستن ستون فقرات قابل درمان نباشد، مبلغی که به عنوان دیه خمیدگی پشت در نظر گرفته می‌شود برابر با یک دیه کامل خواهد بود.

در صورتی که آسیب وارده به ستون فقرات موجب خمیدگی پشت شده قابل درمان باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با یک دهم دیه کامل است. در واقع، در صورتی که ستون فقرات در اثر ضربه از پشت نشکسته باشد و خمیدگی ایجاد شده در ناحیه کمر قابل درمان باشد، فردی که صدمه دیده تنها مشمول دریافت یک دهم دیه کامل خواهد بود.

دیه شکستن ستون فقرات بر اساس ماده 647 قانون مجازات اسلامی محاسبه می‌شود و بر اساس میزان آسیب وارد شده به بدن مصدوم در اثر حادثه عمدی یا غیرعمدی مبلغ دیه مشخص خواهد شد.

دیه شکستن استخوان دنبالچه ستون فقرات

گاهی مواقع صدمه وارد شده به ستون فقرات موجب آسیب وارد شدن به استخوان دنبالچه می‌شود. این مشکل می‌تواند آسیب‌های زیادی مانند عدم کنترل مدفوع یا  عدم کنترل باد معده به همراه داشته باشد. اگر شکستن استخوان دنبالچه بدون مشکل درمان شود و پیامدهای خاصی در پی نداشته باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با حد ارش تعیین شده توسط قاضی است.

در صورتی که آسیب وارده به استخوان دنبالچه علاوه بر شکستگی این عضو موجب از دست رفتن قدرت کنترل مدفوع برای فرد شده باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با دیه کامل یا 600 میلیون تومان در سال 1401 خواهد بود.

اگر شکستگی استخوان دنبالچه ترمیم شود ولی فرد کنترل باد معده را از دست داده باشد، مبلغ دیه بر اساس حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص خواهد شد. در صورتی که ضربه به حدفاصل بیضه‌ها و مقعد وارد شود و به خاطر این ضربه فرد دیگر نتواند ادرار، مدفوع یا هر دو آن‌ها را کنترل کند، فردی که موجب این صدمه شده باید دیه کامل را به فرد آسیب‌دیده بپردازد.

دیه استخوان دنبالچه

 دیه قطع نخاع

ستون فقرات وظیفه محافظت از نخاع را بر عهده دارد. اگر شکستگی ستون فقرات باعث قطع نخاع شود، مبلغی که باید به عنوان دیه قطع نخاع به فرد آسیب‌دیده پرداخت شود برابر با یک دیه کامل خواهد بود. اگر جزئی از نخاع به خاطر صدمه وارده آسیب ببیند و قطع شود، مبلغ دیه به نسبت مساحت عرض مشخص خواهد شد.

اگر قطع نخاع همراه با آسیبی به یکی دیگر از اعضای بدن فرد باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با دیه قطع نخاع به همراه دیه ارش تعیین شده برای عضو آسیب‌دیده خواهد بود.

 دیه نشیمنگاه

دیه نشیمنگاه نیز مانند دیه سایر اعضای بدن با توجه به شدت آسیب و صدمه وارده به آن ناحیه مشخص می‌شود. اگر جراحتی که به بدن فرد مورد نظر وارد شده به اندازه‌ای باشد که موجب از بین رفتن هر دو کپل شود و به استخوان برسد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با نصف دیه کامل یا 300 میلیون تومان خواهد بود.

اما در صورتی که شدت جراحت کمتر باشد و به خاطر صدمه عمدی یا غیرعمدی وارده به بدن فرد تنها بخشی از یک کپل از بین برود، دیه به همان نسبت طبق قانون مجازات اسلامی محاسبه خواهد شد.

جمع بندی

صدماتی که به قسمت ستون فقرات وارد می‌شود گاهی مواقع می‌تواند زندگی فرد صدمه دیده را به طور کامل تغییر دهد و او دیگر نتواند راه برود، بایستد یا اینکه کنترل مدفوع و ادرار خودش را از دست بدهد.

با توجه به اینکه شدن آسیب وارد شده به ستون فقرات، ناحیه نخاع و نشیمنگاه چه حد بوده و چه آسیب‌هایی را به همراه داشته، دیه ستون فقرات و… مشخص خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دیه چیست و دیه سایر اعضای بدن چقدر است می‌توانید از وکیل پزشکی حقوقی دادسو کمک بگیرید.

سوالات متداول

میزان دیه شکستن ستون فقرات چقدر است؟

با توجه به قابل درمان بودن یا نبودن شکستگی ستون فقرات و فلج شدن پاها به خاطر این صدمه، مبلغ دیه ستون فقرات متغییر خواهد بود.

دیه قطع نخاع ستون فقرات چقدر است؟

اگر آسیب عمدی یا غیرعمدی موجب قطع شدن نخاع یک فرد شده باشد، مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود برابر با یک دیه کامل خواهد بود.

دیه شکستن مهره کمر در تصادف چطور محاسبه می‌شود؟

جهت تعیین دیه شکستن کمر در اثر تصادف باید قابلیت درمان آسیب و شدت آن مشخص شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

یک پاسخ
  1. سلام من سه ماه پیش تصادف کردم و مهره کمرم شکسته که عمل نکردم گفتن چهار ماه تکمیل شد برو پزشکی قانونی و بعد بیا دادسرا بنظرتون بعد از دادگاه کی دیه پرداخت میشه
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *