مصادیق عسر و حرج در قانون مدنی

مصادیق عسر و حرج در قانون

در کشور ما حق طلاق با مرد است و همین موضوع باعث شده که شرایط طلاق از طرف زن پیچیده و سخت باشد. چون زوجه تنها در صورتی می‌تواند از همسرش جدا شود که یکی از شروط ۱۲ گانه عقدنامه برقرار باشد، یا اینکه زن دلیل قانع‌کننده‌ای را برای جدایی به دادگاه ارائه کند.

مصادیق عسر و حرج در قانون یکی از مواردی است که برای طلاق یک طرفه زن بدون نیاز به رضایت مرد قابل پذیرش است. در این مطلب نحوه طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج را ارائه کرده‌ایم. اگر برای طلاق یک طرفه زن نیاز به راهنمایی بیشتر دارید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

عسر و حرج چیست؟

عسر و حرج در لغت به سختی، مشقت، شدت و تنگنا معنی است؛ یعنی شرایطی که فرد در آن دچار سختی می‌شود و ادامه آن شرایط می‌تواند برای فرد مورد نظر مشقت‌بار باشد.

طبق قانون مدنی، در شرایطی که دوام زوجیت، موجب عسر و حرج زن باشد، زوجه می‌تواند به حاکم شرع مراجعه کرده و تقاضای طلاق کند. سپس در صورتی که عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق کند. در شرایطی که اجبار مرد ممکن نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع یا قاضی طلاق داده می‌شود.

بنابراین برای طلاق به دلیل عسر و حرج لازم است که حتماً مصادیق عسر و حرج در قانون ثابت شود، در غیر این صورت همچنان شرایط طلاق از طرف مرد برقرار خواهد بود و اجازه و رضایت زوج برای جدایی لازم است.

عسر و حرج چیست

 مصادیق عسر و حرج

همه مشکلاتی که زوجین ممکن است در طول زندگی مشترک با آن‌ها مواجه شوند موجب عسر و حرج زن نمی‌شود. بلکه تنها برخی از موارد می‌تواند به عنوان مصادیق عسر و حرج در نظر گرفته شود و زن می‌تواند طبق آن‌ها برای طلاق اقدام کند. در ادامه این موارد را برای شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 ترک زندگی خانوادگی توسط مرد

اگر مرد برای طلاق توافقی راضی نشود و زندگی مشترک را به مدت ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب ترک کرده باشد، زن می‌تواند به خاطر مصادیق عسر و حرج در قانون برای طلاق اقدام کرده و از همسرش یک طرفه جدا شود.

 اعتیاد مرد به مواد مخدر

اعتیاد مرد به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلای او به مشروبات الکلی که به ‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند نیز موجب عسر و حرج زوجه است؛ یعنی در صورتی که مرد به این موارد اعتیاد داشته باشد و علی‌رغم تلاش زوجه و مراجعه مداوم به مراکز ترک اعتیاد موفق به ترک مواد یا الکل نشده باشد، زن دارای حق طلاق خواهد بود و می‌تواند از همسرش جدا شود.

بر اساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، شرایط عسر و حرج مانند اعتیاد مرد که به دوام زوجیت آسیب می‌رساند می‌تواند یکی از مصادیق عسر و حرج برای جدایی زوجه باشد.

محکومیت قطعی به حبس بیشتر از پنج سال

با توجه به اینکه محکومیت قطعی مرد به حبس بیشتر از پنج سال موجب اختلال در زندگی زناشویی زوجین شده و شرایط زندگی را برای زن سخت و مشقت‌بار می‌کند، زوجه می‌تواند به خاطر مصادیق عسر و حرج در قانون از همسرش جدا شود.

ضرب و شتم یا هر نوع بد رفتاری مرد

ضرب و شتم و هرگونه سوء‌ رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه ‌قابل تحمل نباشد موجب عسر و حرج می‌شود؛ یعنی در صورتی که مرد مدام همسرش را کتک بزند و جان زن در خطر باشد می‌تواند به خاطر عسر و حرج از همسرش جدا شود.

 بیماری صعب العلاج یا مسری مرد

ابتلای زوج به بیماری‌های صعب ‌العلاج روانی یا جسمانی مانند ایدز که مسری بوده و زندگی زناشویی را برای زوجه سخت می‌کند نیز موجب عسر و حرج زن می‌شود. در صورت وجود این شرایط نیز زوجه حق طلاق یا وکالت در طلاق خواهد داشت.

 بیماری صعب العلاج یا مسری مرد

وکیل طلاق برای طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن شرایط سخت و پیچیده‌ای دارد و پرونده‌هایی که برای طلاق یک طرفه زن مطرح می‌شوند معمولاً زمان بیشتری برای به نتیجه رسیدن لازم دارند. گاهی مواقع این بازه زمانی ممکن است حتی یک سال یا بیشتر شود.

با کمک وکیل طلاق از طرف زن می‌توانید پرونده طلاق یک طرفه زوجه را در بازه زمانی کمتر و بهتر به نتیجه برسانید. چون وکلای این حوزه با قوانین و مقررات طلاق یک طرفه زن آشنایی کامل دارند و پرونده طلاق را سریع‌تر به نتیجه می‌رسانند.

جمع بندی

در صورتی که مرد به طور ناگهانی زندگی مشترک را ترک کند و ۶ ماه یا بیشتر از او خبری نباشد، یا اینکه زوج به بیشتر از ۵ سال حبس محکوم شده باشد، زن می‌تواند طبق مصادیق عسر و حرج در قانون درخواست طلاق دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه مطرح کرده طلاق از طرف زن به خاطر عسر و حرج با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا اثبات عسر و حرج با شاهد امکان‌پذیر است؟

زوجه می‌تواند جهت اثبات سوء رفتار همسرش از شهادت شهود نیز کمک بگیرد.

چهار مورد از مصادیق عسر و حرج کدامند؟

اعتیاد زیان آور مرد، ترک زندگی مشترک بدون عذر موجه به مدت ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب، ضرب و شتم زوجه و ازدواج دوم مرد بدون اذن همسر اول از جمله موارد عسر و حرج زن هستند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۵/۵ - (۶ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

1 دیدگاه برای “مصادیق عسر و حرج در قانون مدنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید