طلاق به دلیل بیماری همسر

مرد برای طلاق دادن همسرش نیاز به ارائه دلیل خاصی ندارد؛ اما بیمار بودن زن می‌تواند به عنوان یکی از دلایل عرفی طلاق از طرف مرد در نظر گرفته شود. چون  بر اساس عرف، زوج می‌تواند در صورت بیماری همسرش از او جدا شده و با فرد جدیدی وارد زندگی مشترک شود.

زن نیز در صورت داشتن حق طلاق نیازی به اثبات بیماری همسرش برای جدایی نخواهد داشت؛ اما در صورتی که زوجه وکالت در طلاق نداشته باشد، زن باید بیماری همسرش را برای طلاق ثابت کند.

در این مطلب شرایط و نحوه طلاق به دلیل بیماری همسر را بررسی کرده‌ایم. در صورتی که برای انواع طلاق نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شرایط طلاق به دلیل بیماری همسر

مردان حق طلاق دارند و در صورتی که همسرشان بیمار یا سالم باشد محدودیتی برای جدایی از او نخواهند داشت؛ اما زن برای جدایی از همسرش باید وکالت در طلاق داشته باشد، یا اینکه یکی از دلایل قابل قبول طلاق از طرف زن مانند عسر و حرج به خاطر بیماری همسر یا ضرب و شتم مرد یا غیبت طولانی‌مدت زوج را ارائه کند.

طبق مفاد 12 گانه عقدنامه، در صورتی که مرد به بیماری صعب‌العلاج مبتلا شده باشد، زوجه می‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند. همچنین در بند 5 ماده 1130 قانون مدنی ذکر شده است که ابتلای مرد به بیماری‌های خاص روانی و جسمانی به عنوان موارد قابل قبول برای عسر و حرج زن و جدایی او شناخته می‌شوند.

نحوه طلاق به دلیل بیماری همسر

برای طلاق به دلیل بیماری از سمت زوجه، لازم است که زن دادخواست طلاق را تنظیم کرده و آن را از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت کند. اسناد و مدارکی که نشان دهنده بیماری مرد هستند نیز باید ضمیمه این دادخواست شده باشند. پس از ارسال مدارک و ثبت دادخواست، دادگاه شرایط مرد را بررسی می‌کند و با تأیید بیماری زوج توسط پزشکی قانونی، حکم طلاق صادر خواهد شد.

برای طلاق از طرف مرد نیز لازم است که زوج دادخواست طلاق را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه دهد. سپس زوجین باید در جلسات مشاوره شرکت کرده و گواهی عدم سازش را دریافت کنند. شرایطی که برای طلاق توافقی در نظر گرفته شده نیز مراحلی مشابه طلاق از طرف مرد دارد؛ اما در این روش باید زن و مرد سازش‌نامه خودشان را نیز به دادگاه ارائه کنند، تا وضعیت حقوق مالی زوجه و حضانت فرزند و… مشخص شود.

اگر زن یا مرد قبل از ازدواج بیمار بوده و این موضوع را پنهان کرده باشند، زوج یا زوجه می‌تواند برای فسخ نکاح از طریق دادگاه اقدام کند. شرایط فسخ نکاح به دلیل بیماری همسر متفاوت است، به همین دلیل توصیه می‌کنیم با یک وکیل پایه یک دادگستری برای درک بهتر قوانین این حوزه مشورت کنید.

آثار طلاق به دلیل بیماری همسر

طلاق یک طرفه زوجین به خاطر بیماری طرف مقابل دارای آثار و پیامدهایی نیز هست. در ادامه برخی از این موارد را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 • پرداخت حقوق مالی زن به طور کامل پس از رابطه زناشویی
 • پرداخت نیمی از مهریه زوجه در طلاق زن باکره
 • تعیین تکلیف وضعیت حضانت فرزندان
 • نگه داشتن عده توسط زن پس از طلاق در صورت یائسه یا باکره نبودن
 • عدم تعلق مهریه به زوجه در صورت فسخ نکاح در دوران باکرگی
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

لیست بیماری‌های صعب‌العلاج برای طلاق و فسخ نکاح

تمام بیماری‌هایی که زن یا مرد به آن‌ها مبتلا می‌شوند نمی‌تواند برای طلاق از طرف مرد یا زن در نظر گرفته شود. بلکه تنها در صورتی که بیماری‌ صعب‌العلاج بوده و برای طرف مقابل عسر و حرج را در پی داشته باشد می‌تواند موجب طلاق شود. در ادامه برخی از این بیماری‌ها را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 • ایدز و سایر بیماری‌های مقاربتی
 • انواع سرطان
 • هپاتیت
 • بیماری‌های روانی حاد مانند جنون
 • جذام
 • برص
 • قرن
 • افضا
 • زمین‌گیر بودن
 • نابینا بودن هر دو چشم

طلاق به دلیل بیماری همسر و مهریه

زن پس از جاری شدن نکاح مالک مهریه می‌شود و مرد نمی‌تواند به خاطر بیماری و … این حق را از او سلب کند؛ بنابراین، در صورت طلاق به دلیل بیماری همسر از طرف زن یا مرد، همچنان مرد موظف است که مهریه همسرش را بپردازد.

اگر بیماری زن از پیش وجود داشته و زوجه آن را از همسرش پنهان کرده، با فسخ نکاح حقوق مالی زن مانند مهریه هم از بین می‌رود؛ یعنی زن مالک مهریه‌اش نخواهد شد؛ اما در شرایطی که فسخ نکاح به دلیل مواردی مانند عنن بودن مرد مطرح شده باشد، مرد موظف است مهریه زن را طبق قانون بپردازد. مهریه زوجه باکره نصف بوده و بعد از برقراری رابطه زناشویی مهریه زن کامل خواهد بود.

طلاق به علت بیماری ‌ام اس

طلاق به دلیل بیماری ‌ام اس امکان پذیر خواهد بود یا خیر؟ این موضوع یکی از موارد مبهم در طلاق به دلیل بیماری همسر است. در صورتی که مرد به این بیماری مبتلا شده باشد، زن می‌تواند به خاطر آن برای طلاق یک طرفه اقدام کند. در صورتی که زوجه به این بیماری مبتلا شده باشد نیز همسرش می‌تواند با وجود حق طلاقی که دارد برای جدایی از همسرش اقدام کند.

سخن پایانی

برای طلاق یک طرفه زن لازم است که زوجه از یک وکیل طلاق متبحر مانند وکلای موسسه حقوقی دادسو کمک بگیرد. چون طلاق از طرف زن نیاز به ارائه دلایل قابل قبولی مانند اثبات بیماری صعب‌العلاج مرد دارد. در این مطلب شرایط طلاق به خاطر بیماری همسر را به طور کلی بررسی کردیم. در صورتی که نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر درباره انواع طلاق دارید، با وکلای پایه یک دادگستری دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

طلاق به خاطر بیماری مرد چگونه است؟

برای طلاق به خاطر بیماری مرد باید زوجه مدارک و شواهد لازم را آماده کرده و به دادگاه ارائه کند.

طلاق به خاطر بیماری زن چگونه است؟

به خاطر اینکه مرد حق طلاق دارد، در صورتی که همسرش بیمار باشد شرایط طلاق برای او با سایر مواقع یکسان خواهد بود و می‌تواند یک طرفه زن را طلاق دهد.

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

تنها در صورت فسخ نکاح زن باکره به او مهریه تعلق نخواهد گرفت. در سایر موارد مهریه حق زن است و باید پرداخت شود.

آیا نازایی زن و طلاق یک طرفه مرد درست است؟

مرد حق طلاق دارد و می‌تواند در صورت نازایی همسرش یا حتی سالم بودن او به راحتی از همسرش جدا شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.2/5 - (19 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *