انواع خیارات در معامله ملکی

انواع خیارات در معامله ملکی

در معاملات ملکی طرفین معامله موظف هستند که به تعهداتشان نسبت به یکدیگر عمل کنند. یکی از تعهداتی که برای هر کدام از طرفین در نظر گرفته می‌شود شناخت انواع خیارات در معامله ملکی و عمل به آن‌ها خواهد بود. چون در صورتی که فرد بخواهد معامله ملکی را فسخ کرده یا در تعهداتش تغییراتی ایجاد کند، استفاده از قوانینی مانند خیارات فسخ ضروری خواهد بود.

در این مطلب دادسو نکاتی که درباره خیارات در معامله ملکی باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید با وکیل ملکی یا مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

انواع خیارات در معامله ملک

در قانون مدنی، عقود به دو نوع لازم و جایز تقسیم می‌شود. عقود لازم به مواردی گفته می‌شود که طرفین معامله حق فسخ آن‌ها را مگر در موارد معین شده ندارند. یکی از مواردی که می‌تواند برای فسخ یا بر هم زدن معاملات ملکی در نظر گرفته شود، انواع خیارات است.

بر اساس ماده 396 قانون مدنی خیارات به ده دسته خیار مجلس، خیار حیوان، خیار شرط، خیار تأخیر ثمن، خیار روئیت و تخلف وصف، خیار غبن، خیار عیب، خیار تدلیس، خیار تبعض صفقه تقسیم می‌شوند. همه این خیارات به جز خیار حیوان را می‌توانید در معاملات ملکی استفاده کنید.

انواع خیارات در معامله ملک

به عنوان مثال، در صورتی که بعد از انجام معامله ملک مشخص شده باشد که ملک معیوب بوده است، خریدار می‌تواند معامله را طبق خیار عیب موجود در ماده 422 قانون مدنی فسخ کند. ماده 438 و خیار تدلیس نیز امکان بر هم زدن معامله در صورت فریب در معامله را برای طرفین معامله ملکی فراهم می‌کند.

اگر کسی ملکی را ندیده و با توصیف ملک آن را بخرد، اما و بعد از دیدن ملک متوجه شود که ملک دارای اوصاف مذکور نبوده است، این اختیار را خواهد داشت که بنا بر ماده 410 قانون مدنی، معامله بیع ملک را فسخ کرده یا به همان نحو که هست قبول کند.

شرایط اعمال خیارات در معامله ملک

برای اعمال خیارات در معاملات ملکی لازم است که شرایط انجام آن‌ها را نیز بشناسید. چون تنها در چهارچوب شرایط و ضوابط تعیین شده در قانون فرد می‌تواند معاملات ملکی را فسخ کرده یا به هم بزند. در ادامه شرایط اعمال خیارات در معاملات ملکی را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

  • اعمال خیار مجلس در معامله ملک تا زمانی امکان‌پذیر است که طرفین در مجلس عقد حضور دارند و متفرق نشده‌اند.
  • اعمال خیار شرط تنها در مدت قید شده و تنها برای همان شخصی که این خیار به وی اعطا شده امکان‌پذیر خواهد بود.
  • برای تأدیه ثمن یا تسلیم مبیع بین متعاملین اجلی معین نشده باشد.
  • سه روز از تاریخ‌ بیع باید گذشته باشد تا بتوان خیارات را در معامله اعمال کرد.
  • نه بایع مبیع را تسلیم مشتری کرده باشد و نه مشتری تمام ثمن را به بایع بدهد.
  • غبن فاحش بوده و عرفا قابل مسامحه نباشد.
  • مغبون در حین معامله عالم به قیمت عادله نبوده باشد.

اگر ملک توصیف درستی برای فروش نداشته باشد و مشتری فریب داده شود، یا مواردی مانند معیوب بودن ملک رخ دهد می‌توانید با کمک خیارات ملک معامله را فسخ کنید.

مراحل و نحوه اعمال خیارات در معامله ملک

مراحل و نحوه اعمال خیارات در معامله ملک یکسان است و باید در قدم اول فردی که قصد استفاده از این شرایط را دارد با ارسال اظهارنامه قضایی خواستار فسخ معامله توسط طرف مقابل شود.

در صورتی که طرف دیگر قرارداد از فسخ معامله امتناع کند، باید متضرر معامله دادخواست خودش را بر اساس خیار مربوطه تکمیل کرده و از طریق دفاتر خدمات قضایی به دادگاه ارسال کند.

البته برای ارسال دادخواست خیارات ملک از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی، فرد باید حتماً در سامانه ثنا ثبت‌نام کند و احراز هویت شود.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

اسقاط کافه خیارات در معامله ملک

با وجود اینکه فرد در معاملات ملکی می‌تواند از خیارات معامله استفاده کرده و معامله ملکی را فسخ کند، اما گاهی مواقع ممکن است طرفین معامله این حق را از خودشان سلب کرده باشند. این موضوع به عنوان به شکل اسقاط کافه خیارات شناخته می‌شود و در صورت وجود این بند، فرد نمی‌تواند معامله را بر هم زده یا فسخ کند.

اسقاط کافه خیارات در معامله ملک

بعضی از وکلای پایه یک دادگستری معتقد هستند که خیاراتی مانند تدلیس، تفلیس و تعذر تسلیم قابل اسقاط نیستند؛ یعنی در صورتی که فرد اسقاط کافه خیارات را امضا کرده باشد، باز هم امکان استفاده از این بند را خواهد داشت.

سخن پایانی

معاملات ملکی با پیچیدگی‌های خاصی همراه هستند و فردی که این معاملات را انجام می‌دهد باید با تمام قوانین و مقرراتی که در این حوزه وجود دارد آشنا باشد. در صورتی که قصد دارید از بند خیارات در معاملات ملکی استفاده کنید، با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید و معاملات ملکی را با شاخت کامل قوانین انجام دهید.

سؤالات متداول

اسقاط کافه خیارات چیست؟

اسقاط به معنی از بین بردن و کافه به معنای تمام است. بنابراین، اسقاط کافه خیارات به معنی از بین بردن تمام خیاراتی که به موجب آن‌ها می‌توان قرارداد را به صورت یک جانبه لغو کرد شناخته می‌شود.

آیا فسخ قرارداد خرید ملک ممکن است؟

با خیارات معاملات ملکی می‌توانید در چهارچوب قانون معامله‌ای که انجام داده‌اید را به هم زده و فسخ کنید.

مدت زمان فسخ معامله ملک چقدر است؟

طبق عرف مدت زمان فسخ معامله ملک 72 ساعت است. برای شناخت بعد قانونی این موضوع از وکیل ملکی کمک بگیرید.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.3/5 - (15 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
یک پاسخ
  1. کافه خیارات واقعا موضوع خنده داری هستش. البته در شوخی. وگرنه در قراداد بسیار مهمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *