برای طلاق توافقی چند شاهد لازم است؟

مراحل طلاق همیشه برای طرفین با چالش‌های زیادی همراه است. در راستای پیشبرد بهتر پروسه‌های قضایی بهتر است که افراد با یک وکیل خانواده مشورت کنند. یکی از پرسش‌های مهمی که افراد طی مراحل طلاق می‌پرسند مربوط به لزوم شاهد در طلاق توافقی است.

برای طلاق توافقی چند شاهد لازم است؟ در این راهنما از دادسو قصد داریم پاسخ این سؤال را به طور کامل شرح دهیم. اگر قصد دارید اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در ضمن، شما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پرسش‌های خود می‌توانید از مشاوره واتساپی رایگان دادسو بهره مند شوید.

شاهد طلاق کیست؟

طبق ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی: «طلاق باید به صیغه طلاق و در حضور دو شاهد طلاق (لااقل دو نفر مرد عادل) که طلاق را بشنوند واقع گردد.»

برای انجام طلاق همانطور که خواندید به حضور دو شاهد نیاز است. بدون حضور دو نفر به عنوان شاهد، طلاق باطل بوده و به رسمیت شناخته نمی‌شود. لازم به ذکر است که نوع طلاق در قانون حضور دو شاهد تفاوتی ایجاد نمی‌کند. بنابراین در راستای پرسش برای طلاق توافقی چند شاهد لازم است؟ باید بگوییم که همانند طلاقی که به صورت توافقی انجام نمی‌شود، برای ثبت طلاق به دو شاهد مرد نیاز است.

نوع طلاق در قانون حضور دو شاهد مرد و واجد شرایط تفاوتی ایجاد نمی‌کند. بنابراین برای طلاق توافقی به دو شاهد مرد نیاز است.

شرایط طلاق توافقی و تعداد شاهد

طلاق توافقی همانطور که از نام مشخص است، نوعی از طلاق است که زن و شوهر بر سر هر موضوعی به توافق رسیده و تصمیم به جدایی گرفته‌ اند. اما شرایط طلاق توافقی به چه صورت است؟

شرایط توافقی طلاق را زوج و زوجه مشخص می‌کنند. این توافقات شامل مهریه، نفقه زوجه، حضانت فرزند یا فرزندان، جهیزیه و اجرت المثل دوران زوجیت است.

بنابراین باید درباره تمام موارد گفته شده که چالش‌های زیادی برای توافق دارند، از طرف زوجین توافق کامل صورت گرفته باشد. در این حالت دادگاه نیز توافق طرفین را پذیرفته و رأی به طلاق می‌دهد. برای جاری شدن خطبه طلاق توافقی نیز به دو نفر شاهد مرد نیاز است. شرایط شاهدین در طلاق توافقی و غیر توافقی تفاوتی ندارد.

ویژگی‌های شاهد طلاق چیست؟

شاهدین طلاق باید دارای برخی ویژگی‌ها و شرایط باشند تا بتوانند به عنوان شاهد در مراسم طلاق حضور یابند. در ادامه به شرح ویژگی‌های لازم برای شاهد طلاق می‌پردازیم.

  • شاهد مرد باشد: از مهم ترین ویژگی‌های شاهد طلاق می‌توان به مرد بودن شاهدین اشاره کرد. توجه داشته باشید که فرد باید بیشتر از 18 سال سن داشته باشد.
  • شاهد عاقل باشد: عاقل بودن شاهد به این معنی است که فرد بداند برای جاری شدن خطبه طلاق آنجاست و سلامت عقل داشته باشد.
  • شاهد عادل باشد: عادل بودن شاهد یکی دیگر از خصوصیات مورد قبول قانون به عنوان شاهد طلاق است.
  • شاهد زن و شوهر را بشناسد: مشخصاً شاهدین باید با زن و شوهر به خوبی آشنا باشند.
  • شاهد اهل گناه نباشد: یعنی مرتکب گناه کبیره نشود و بر گناه صغیره اصرار نداشته باشد.

جمع بندی

در این مطلب به سؤال برای طلاق توافقی چند شاهد لازم است پاسخ دادیم. برای اجرای صیغه طلاق باید 2 نفر شاهد مرد وجود داشته باشد، شرایط لازم مانند داشتن عدالت، بلوغ، عقل و ایمان را داشته باشند.

بنابراین اجرای صیغه طلاق بدون شاهد امکان پذیر نیست. برای طلاق توافقی نیز به همین صورت است. برای اطلاعات بیشتر و گرفتن پاسخ پرسش‌های خود می‌توانید از مشاوره رایگان دادسو بهره مند شوید.

سوالات متداول

آیا پسر می‌تواند شاهد طلاق والدین باشد؟

بله. البته به شرطی آن که پسر بالغ و عادل باشد می‌تواند به عنوان شاهد در طلاق والدین خود حضور یابد.

برای طلاق توافقی چند شاهد لازم است؟

برای طلاق توافقی دو نفر شاهد مرد با شرایط ویژه (عاقل، بالغ، دور از گناه و سایر موارد) لازم است. بدون وجود شاهد خطبه طلاق باطل خواهد بود.

علت وجود دو شاهد برای طلاق چیست؟

وجود شهود در روند طلاق علاوه بر اینکه یک تشریفات سخت گیرانه در راستای کند شدن مراحل طلاق بوده، به علت عدم تصمیم عجولانه زوجین و راه برگشت به زندگی مشترک است.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.5/5 - (10 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *