دیه جنین و همه چیز درباره آن

دیه سقط جنین

در مواقع خاص ممکن است زوجین برای فرزند داشتن آماده نباشد یا اینکه برای جدایی اقدام کرده باشند و فرزندی نخواهند، اما جنین به صورت ناخواسته شکل گرفته باشد و زن باردار باشد. اگر در این شرایط زوجین تصمیم به سقط جنین بگیرند، این عمل آن‌ها مشمول پرداخت دیه و احکامی مانند حبس تعزیری و… خواهد بود.

در ادامه مواردی که برای دیه سقط جنین در مراحل مختلف رشد آن باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر در این باره دارید، از طریق واتساپ با مشاورین حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دیه سقط نطفه جنین یا دیه دو هفتگی جنین

در صورتی که نطفه در رحم مستقر شده باشد، یا به اصلاح نطفه جنین بسته شده باشد، برای سقط آن باید مبلغی برابر با دو صدم دیه کامل را در نظر بگیرید. در واقع دیه سقط نطفه مستقر در رحم برابر دو صدم دیه کامل یا 12 میلیون تومان در سال 1401 است.

دیه چهار هفتگی جنین

دیه علقه که در آن جنین به صورت خون بسته در می‌آید با دیه نطفه مستقر در رحم یا جنینی که کامل شده متفاوت است. در این مرحله در صورتی که جنین سقط شود، مبلغی که برای دیه سقط جنین در نظر گرفته می‌شود برابر دو صدم دیه کامل یا 34 میلیون تومان خواهد بود.

دیه چهار هفتگی جنین

دیه سقط مضغه یا هشت هفتگی جنین

اگر مراحل رشد جنین از علقه رد شده باشد و به صورت گوشت درآمده باشد، دیه‌ای که برای جنین در نظر گرفته می‌شود برابر با 6 صدم دیه کامل یا 36 میلیون تومان خواهد بود. چون در این مرحله هنوز جنسیت جنین مشخص نشده، باید مبلغ دیه‌ای که برای سقط جنین شبیه به گوشت توسط قانون مجازات اسلامی در نظر گرفته شده به طور کامل پرداخت شود.

 دیه سقط عظام یا دیه 12 هفتگی جنین

در این مرحله جنین رشد بیشتری داشته و استخوان بدن او تشکیل شده است؛ بنابراین اگر فردی در مرحله‌ای که جنین به شکل استخوان درآمده به صورت عمدی یا غیرعمدی نسبت به از بین بردن جنین اقدام کند، او موظف است مبلغی که برای سقط جنین در این مرحله در نظر گرفته شده را بپردازد.

دیه‌ای که برای سقط عظام یا جنین در 12 هفتگی و رشد استخوانی او در نظر گرفته شده برابر با 8 درصد دیه کامل یا 48 میلیون تومان است.

 دیه سقط عظام یا دیه 12 هفتگی جنین

دیه جنین کامل بدون روح یا دیه 16 هفتگی جنین

جنینی که تا 18 هفتگی رسیده باشد، بدنش تشکیل شده و استخوان‌هایش شکل گرفته و روی آن‌ها گوشت رشد کرده ؛ اما طبق قوانین شرعی در این مرحله هنوز روح در جنین دمیده نشده است. در این شرایط مبلغی که به عنوان دیه سقط جنین در نظر گرفته می‌شود برابر با یک دهم دیه کامل یا 60 میلیون تومان است.

دیه جنین پسر که در آن رو دمیده شده

بعد از 16 هفتگی جنسیت نوزاد مشخص می‌شود و زوجین و پزشک متخصص می‌تواند تشخیص دهند که فرزندی که در رحم زن در حال رشد است چه جنسیتی دارد. اگر جنسیت جنینی که سقط شده پسر باشد، مبلغی که به عنوان دیه باید پرداخت شود برابر با دیه یک انسان کامل یا 600 میلیون تومان است. این دیه برای شرایطی مشخص شده که جنین روح دارد و سالم است.

سقط جنین به زندگی یک موجود زنده پایان می‌دهد و طبق شرع برای سقط جنین عمدی باید مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته شده پرداخت شود.

دیه جنین دختر که روح در آن دمیده شده

در صورتی که مشخص شود جنین روح دارد و جنسیت آن دختر است، دیه سقط جنین برابر با نصف دیه کامل یا 300 میلیون تومان خواهد بود؛ بنابراین در شرایطی که جنینی که سقط شده دختر باشد، فردی که مرتکب این موضوع شده باید نصف دیه کامل را به عنوان دیه سقط جنین پرداخت کند.

دیه جنین شبیه مشتبه که روح در آن دمیده شده

در شرایطی که جنین 16 هفتگی را رد کرده باشد و روح در آن دمیده شده باشد، اما با وجود بررسی‌های انجام شده جنسیت جنینی مشخص نشده باشد، مبلغی که برای دیه جنین در نظر گرفته می‌شود برابر با سه چهارم دیه کامل یا 480 میلیون تومان خواهد بود.

دیه جنین شبیه مشتبه که روح در آن دمیده شده

 دیه سقط چندین جنین با هم

برای کسانی که نسبت به سقط چندین جنین اقدام می‌کنند، قانون مبلغ دیه سقط جنین را برابر با جمع مبلغی که برای سقط هر کدام از جنین‌ها تعیین شده در نظر می‌گیرد؛ یعنی اگر 2 فرزند پسر که روح در آن‌ها دمیده شده سقط شود، مبلغی که به عنوان دیه تعیین می‌شود برابر با دو برابر دیه کامل خواهد بود.

سخن پایانی

دیه سقط جنین در مراحل مختلف زندگی جنین و فرایندی که او برای تبدیل شدن به یک انسان کامل طی می‌کند متفاوت است. در این مطلب کلیت نحوه محاسبه دیه سقط جنین در مراحل مختلف را ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع دیه مانند دیه لب، دیه گوش یا دیه گردن دارید، با وکیل وصول دیه موسسه دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

دیه سقط جنین در 12 هفتگی چقدر است؟

در 12 هفتگی استخوان‌های جنین شکل گرفته و مبلغ دیه سقط جنین برابر با 8 درصد دیه کامل است.

دیه چنین که روح در آن دمیده شده چقدر است؟

اگر جنین 16 هفتگی را سپری کرده باشد و روح در آن دمیده شده باشد باید یک دیه کامل را برای سقط جنین بپردازید.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (41 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *