خانه / خانواده (طلاق) / مهریه بهتر است یا حق طلاق؟

مهریه بهتر است یا حق طلاق؟

مهریه حق قانونی زن است که مرد در ابتدای عقد و ازدواج آن را می‌پذیرد. با این پذیرش و مزدوج شدن، مرد ملزم به پرداخت مهریه تعیین شده از سوی خانم خواهد بود. خانم می‌تواند حتی قبل از این که وارد رابطه زناشویی با همسر خود بشود، مهریه خود را طلب کند.

از طرف دیگر هم درباره طلاق، حق در این مورد از لحاظ قانونی به مرد داده شده است و خانم تحت شرایط خاصی می‌تواند تقاضای طلاق بدهد. حال می‌خواهیم در این مطلب از دادسو به بررسی این موضوع بپردازیم که برای خانم‌ها داشتن حق طلاق بهتر است یا مهریه؟

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

مهریه چیست؟

مهریه حق قانونی و شرعی زن بوده و هست و هیچ موردی وجود ندارد که زن را از این حق قانونی منع کند. مرد ملزم به پرداخت مهریه تعیین شده از سوی زن خواهد بود.

به هنگام ازدواج زن و مرد می‌توانند در پرداخت مهریه با یکدیگر به توافق برسند و یا در صورت طلاق توافقی به این نتیجه برسند که زن مهریه خود را ببخشد.

شما می توانید با مشاوران حقوقی و وکیل مهریه دادسو در این باره در ارتباط باشید.

حق طلاق چیست؟

همانطور که در ابتدا گفتیم، حق طلاق با مرد است و زن نمی‌تواند تقاضای طلاق بدهد. زن فقط در صورت شرایط خاص و نقض شروط ازدواج توسط مرد می‌تواند تقاضای طلاق دهد. اما در قانون شرایط دیگری نیز برای حق طلاق تعیین شده است. در ابتدا باید بگوییم که کلمه حق طلاق، اصطلاح عامیانه وکالت در طلاق بوده و با هم معنای یکسانی دارند.

طبق قانون در ضمن ازدواج، زن و مرد می‌توانند یکسری از شروط ازدواج را به صورت توافقی عوض کنند. یکی از این توافقاتی که می‌تواند در طول ازدواج راجع به آن بحث شود، حق طلاق است.

مرد می‌تواند به صورت توافقی از حق قانونی خود گذشته و آن را به همسر خود منتقل کند. برای این کار معمولاً زن متعهد می‌شود که بخشی از مهریه یا تمام مهریه خود را ببخشد و در عوض حق طلاق را از همسر خود بگیرد.

یا قبل از ازدواج زن و مرد با هم به این توافق می‌رسند که زن مهریه کمتری را تعیین کند و در عوض حق طلاق با زن باشد. دقت داشته باید که الزامی وجود ندارد که زن از مهریه خود بگذرد که حق طلاق داشته باشد.

همانطور که طلاق حق قانونی مرد است، مهریه نیز حق قانونی و شرعی زن است. موارد گفته شده صرفاً موارد رایج و مرسوم بین زن و شوهر بوده که آن‌ها را برای شما بیان کردیم.

ما برای شما چه کار می کنیم؟

نکاتی درباره بخشیدن حق طلاق و مهریه

اگر زن و مرد در زمانی که با یکدیگر مزدوج هستند با هم به توافق برسند که حق طلاق از مرد سلب شود و به زن داده شود و در عوض زن مهریه خود را ببخشد یا بخشی از آن را بگیرد، زن و مرد باید این موضوع را رسمی کنند.

برای این کار زن و شوهر باید به دفتر ثبت اسناد رسمی رفته و توافق خود را به ثبت برسانند به این صورت که همزمان مرد حق طلاق را به زن انتقال دهد و زن نیز بر اساس توافق تمام مهریه یا بخشی از آن را ببخشد.

در بخشیدن مهریه توسط زن باید دقت داشته باشید که مهریه بخشیده شده غیر قابل بازگشت باشد. در صورتی که مهریه در دفتر سند اسناد رسمی و به صورت کامل بخشیده شود امکان باز مطالبه مهریه وجود ندارد. البته توافق بین زن و شوهر می‌تواند متفاوت باشد

برای انتقال حق طلاق به زن باید دقت داشته باشید که وکالت داده شده بلاعزل باشد. همچنین وکالت داده شده باید فاقد حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی باشد. با این کار امکان باطل شدن حق طلاق توسط مرد وجود نخواهد داشت.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

حق طلاق بهتر است یا مهریه؟

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که مهریه حق زن بوده و الزامی برای بخشیدن آن نیست. اگر زن بخواهد حق طلاق داشته باشد الزامی وجود ندارد که او را مجبور به بخشیدن مهریه خود کند تا حق طلاق را از همسر خود بگیرد. برای گرفتن حق طلاق از همسر خود باید به توافق برسد که معمولاً این توافق با بخشیدن مهریه بین زن و شوهر به عمل می‌آید.

برای پاسخ به این سؤال که آیا بخشیدن مهریه ارزش گرفتن حق طلاق را دارد یا خیر، باید به نوع زندگی و شرایط توجه داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران حقوقی و وکیل طلاق توافقی دادسو در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا با دادن حق طلاق به زن، مرد دیگر حقی در طلاق نخواهد داشت؟

خیر، با دادن حق طلاق به زن تمام اختیارات قانونی مرد در مورد طلاق از او سلب خواهد شد. همانند مهریه، که اگر زن مهریه خود را ببخشد، دیگر نمی‌تواند ادعایی درباره آن داشته باشد.

آیا زن می‌تواند مهریه بخشیده خود را دوباره طلب کند؟

خیر، هنگامی که زن تمام یا بخشی از مهریه خود را بخشیده باشد دیگر نمی‌تواند آن را مطالبه کند. اگر بخشیدن مهریه توسط زن به صورت دست نویس و رسمی ثبت شده باشد، به هیچ وجهی زن نمی‌تواند ادعایی درباره مهریه خود داشته باشد. اما اگر ثبت نشده باشد و کلامی بین زن و شوهر رد و بدل شده باشد، زن می‌تواند انکار کرده و ادعای خود را پس بگیرد.

وکالت بلاعزل در حق طلاق چیست؟

بلاعزل همانطور که از نامش پیداست به این معناست که مرد این حق را دارد که از ادعای خود بازگردد. به این معنا که مرد نمی‌تواند ادعای خود را در دادن حق طلاق به زن انکار کند و بخواهد حق طلاق داشته باشد. این موضوع البته در وکالت عادی صدق می‌کند و هر طرف هر زمان که بخواهد می‌تواند منکر وکالت شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *