اصلاح حدود سند

اصلاح حدود سند

هر سند مالکیت بخش‌های مختلفی دارد که باید با شرایط ملک مطابقت داشته باشند. یکی از این مندرجات، حدود چهارگانه (جهات شمال، جنوب، غرب و شرق) ملک است. اگر این حدود با واقعیت ملک مطابقت نداشته باشد، باید اصلاح شود.

در حقیقت اصلاح حدود سند در این صورت الزامی است. در ادامه این مطلب تغییر در حدود سند را برای شرایط مختلف توضیح می‌دهیم.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات لازم از مشاوره تلفنی و واتساپی رایگان مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید.

اصلاح حدود سند چیست؟

هنگامی که ملکی را خریداری می‌کنید، باید به حدود اربعه (چهارگانه) ملک، مساحت و طول و عرض آن آگاهی داشته باشید. زیرا این موضوع پیش می‌آید که مساحت ملک کمتر یا بیشتر از حد واقعی آن باشد. در این حال اصلاح حدود ملک در سند ضرورت دارد.

اصلاح حدود سند چیست

چرا به اصلاح حدود و مساحت املاک نیاز پیدا می‌شود؟

اکنون که می‌دانید اصلاح حدود سند چیست، شاید بهتر باشد بدانید که چرا به اصلاح حدود و مساحت املاک نیاز خواهید داشت. در حقیقت علل مختلفی وجود دارند که حدود و مساحت املاک تغییر خواهند کرد. عریض کردن گذرهای معابر، کوچه‌ها و خیابان‌ها به دلیل کاهش میزان ترافیک و حوادث رانندگی انجام می‌شود.

در چنین شرایطی مالکین با کسری مساحت و عدم تطابق مساحت سند با مقدار واقعی مواجه خواهند شد. از طرفی، گاهی ملکی خریداری می‌شود که در طرح‌های مربوط به شهرداری است، در حالی که پشتوانه ملکی خاصی نیز برای آن ملک وجود ندارد.

حالت دیگری که نیاز به اصلاح حدود و مساحت املاک است، هنگامی خواهد بود که ملک در حیطه روستا قرار دارد و کاربری مشخصی برای آن تعیین نشده است. در این حالت نیز برای اینکه ملک خریداری شود یا حتی کاربری آن توسط طرح هادی روستایی و شهری تعیین گردد، باید پیگیر اصلاح سند ملک بود.

انصراف شهرداری از طرح‌های عمرانی

گاهی پیش می‌آید که املاکی در طرح شهرداری قرار دارند و شهرداری تصمیم دارد که طرح‌های عمرانی خود را در آن‌ها اجرا کند. اما بر اساس تصمیمات شهرداری، اجرای طرح‌های عمرانی لغو خواهند شد. در چنین شرایطی مالک می‌تواند تقاضای اصلاح ثبت و سند را به اداره ثبت اسناد و املاک تقدیم کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

اصلاح حدود سند رسمی مالکیت به درخواست مالکان

گاهی ملک مشاع است و مالکان تصمیم می‌گیرند برای ساخت و ساز یا بهبود وضعیت ملک، سند ملک را اصلاح کنند.

برای این منظور علاوه بر افراز ملک، باید درخواست اصلاح حدود ملک در سند رسمی به اداره ثبت اسناد داده شود. البته در چنین حالتی، پرداخت حقوق و عوارض مربوطه نیز لازم است.

نحوه ثبت تقاضا برای اصلاح حدود سند

برای اینکه بتوانید کارهای اصلاح محدوده سند را انجام دهید، باید مراحلی را دنبال کنید. این مراحل عبارتند از:

  1. ثبت درخواست برای اصلاح حدود سند

باید توجه کنید که اطلاعات دقیقی درباره حدود سند را به ثبت برسانید. در ضمن باید اطلاعات مالک به طور دقیق ذکر شود.

  • حاضر شدن نماینده شهرداری برای بررسی دقیق حدود ملک

در این شرایط نماینده شهرداری از راهنمایی و مشورت یک نقشه بردار نیز استفاده می‌کند.

  • ارائه نظر مربوط به شهرداری به مالک برای اصلاح سند
  • آماده کردن پیش نویس جدید سند با مشخصات جدید ملک

اصلاح حدود سند رسمی مالکیت در صورت اضافه مساحت

مطابق با ماده 149 قانون ثبت اسناد و املاک اگر ملکی با مساحت مشخصی معامله شود، سپس مالک جدید (ذینفع ملک) متوجه اضافه مساحت سند ‌شود، می‌تواند مبلغ اضافی را با توجه به ارزش مندرج در اولین سند، منتقل کند. علاوه بر این باید مابقی هزینه‌ها به صندوق ثبت برگردانده شوند. پس از آن مالک باید تقاضای اصلاح حدود سند را که پیش از این توضیح دادیم، به ثبت برساند و پیگیر دریافت سند جدید شود.

اصلاح حدود سند رسمی مالکیت در صورت کسر مساحت

گاهی نیز پیش می‌آید که حدود ملک در سند کمتر از مقدار معین نوشته شده است. در این حالت خریدار مبلغی بیشتر از حد واقعی پرداخت کرده است. او این امکان را دارد که با ثبت درخواست خود، طبق ماده 149 قانون ثبت اسناد و املاک به اصلاح حدود سند دست بزند.

اگر نماینده شهرداری و نقشه بردار کسری مساحت را تأیید کنند، اصلاح حدود ملک در سند و دریافت سند جدید بلامانع خواهد بود. البته باید توجه کنید ملک به عنوان وثیقه در گرو سازمان خاصی نباشد. در این حالت وکیل ملکی نقش مهمی بازی می‌کند و راهنمایی‌های او انجام کار شما را تسهیل خواهد کرد.

اصلاح حدود سند رسمی مالکیت اعیان

سند مالکیت اعیان نیز در دو حالت نیاز به اصلاح خواهد داشت. اولین مورد هنگامی است که ماده 21 قانون ثبت و پذیرش تقاضای ثبت اعیان اجرا خواهد شد. در حالت دوم اراضی موقوفه بوده و اصلاح سند پیرو ماده 104 مکرر آیین نامه قانون ثبت اسناد و املاک خواهد بود.

گاهی مالک پس از ثبت ملک در دفتر املاک، قراردادی آماده می‌کند که بنای ساخته شده در آن ملک به مالکیت طرف قرارداد مجاز به احداث اعیانی برسد. در این حالت، خلاصه سند قرارداد باید در ستون انتقالات سند مالکیت و زیر ثبت ملک ذکر شود. در این حالت مالک می‌تواند برای حدود سند رسمی اقدام کند.

اصلاح حدود سند رسمی مالکیت اعیان

اصلاح حدود سند مالکیت توسط هیأت نظارت

اگر مساحت و اضلاع ملک و همچنین شرایط آن با ماده 149 قانون ثبت اسناد و املاک و بخش 391 آن مطابقت نداشته باشد، باید درخواست اصلاح حدود و مساحت ملک در سند به هیأت نظارت ارسال شود. پس از آنکه کروکی ملک کشیده شده و درباره آن تحقیق انجام شود، اطلاعات به هیأت نظارت ارائه داده می‌شود.

نهایتاً رئیس اداره ثبت تأیید و نظر خود را به اداره ثبت منطقه اطلاع خواهد داد. در این مرحله مالک باید پیگیر دریافت سند جدید برای ملک خود باشد.

وکیل برای اصلاح حدود سند

وقتی مالکان برای اصلاح حدود ملک در سند خود اقدام می‌کنند، باید مدارکی را جمع آوری کرده و مراحل حقوقی مشخصی را پیروی کنند. هر ملک با توجه به شرایطی که دارد، چالش‌هایی را پیش روی مالک قرار می‌دهد. برای این که ثبت تقاضای اصلاح سند و محدوده ملک در سند جدید با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود، وکیل ملکی نقش مهمی ایفا می‌کند.

شما نیز اگر ملکی دارید و تصمیم به اصلاح حدود و مساحت ملک در سند دارید، می‌توانید از راهنمایی وکلای مجرب و کاربلد فعال در مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید.

سؤالات متداول

اصلاح حدود سند در چه شرایطی انجام خواهد شد؟

اگر حدود ملک بیشتر یا کمتر از حد ذکر شده در سند باشد، ملکی در اختیار شهرداری باشد و شهرداری از اجرای طرح‌های عمومی منصرف شده باشد و یا مالکان ملک مشاع تصمیم به بهبود ملک خود داشته باشند، می‌توان برای اصلاح محدوده سند اقدام کرد.

کدام سازمان برای ثبت درخواست اصلاح محدوده سند فعالیت دارد؟

اداره ثبت اسناد و املاک برای پیگیری درخواست اصلاح حدود و مساحت ملک در سند فعالیت دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (6 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *