خانه / خانواده (طلاق) / مدت غیبت شوهر برای طلاق چقدر است؟

مدت غیبت شوهر برای طلاق چقدر است؟

در صورتی که مرد زندگی مشترک را ترک کرده باشد، زن دچار عسر و حرج می‌شود و می‌تواند درخواست طلاق غیابی را مطرح کند.

در این مطلب مدت غیبت مرد برای طلاق را بررسی کرده‌ایم. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که مدت غیبت شوهر برای طلاق چقدر است تا پایان این مقاله با ما همراه و یا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مدت غیبت شوهر برای طلاق

بر اساس ماده ۱۰۲۳ قانون مدنی، در صورتی که مرد زندگی مشترکش را ترک کرده و رفته باشد، زن می‌تواند به خاطر غیبت همسرش درخواست طلاق دهد. در این شرایط نحوه انجام طلاق به مدت زمان غیب مرد و نحوه غیبت او بستگی خواهد داشت.

اگر زوج به مدت 4 سال متوالی یا بیشتر غایب باشد و زوجه و خانواده و بستگان او هیچ اطلاعی از او نداشته باشند، مرد به لحاظ قانونی یک فرد فوت شده در نظر گرفته می‌شود و زن می‌تواند یک طرفه برای طلاق از زوج غایب مفقودالاثر اقدام کند. پس از طلاق، زوجه باید عده وفات نگه دارد و نمی‌تواند بلافاصله به عقد فرد دیگری در بیاید.

شروط ضمن عقد مربوط به غیبت شوهر

در صورتی که زوجه بخش غیبت همسر را در عقدنامه امضا کرده باشد، نیازی نیست که زن 4 سال تا پیدا شدن مرد منتظر بماند. در این شرایط، اگر مرد به مدت 6 ماه متوالی یا 9 ماه متناوب غایب باشد، زوجه می‌تواند دادخواست طلاق از طرف زن را آماده کرده و آن را به دادگاه ارائه کند.

تشریفات طلاق در صورت غیبت شوهر

برای طلاق از مردی که 4 سال غیاب بوده لازم است که زوجه سه بار مشخصات و اطلاعات زوج را در روزنامه‌های کثیر الانشار منتشر کند. در صورتی که تا یک سال پس از انتشار اولین آگهی هیچ اطلاعاتی درباره مرد به دست نیامد، دادگاه حکم طلاق غیابی را برای زن صادر خواهد کرد.

اگر مرد پس از این مدت و جاری شدن صیغه طلاق و تمام شدن عده برگردد، دیگر زوج حقی نسبت به همسرش نخواهد داشت؛ اما در صورتی که در طول مدت عده یعنی 4 ماه و 10 روز پس از طلاق زوج مراجعه کند، امکان رجوع از طلاق برای مرد وجود خواهد داشت.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

نمونه دادخواست طلاق به دلیل غیبت زوج

برای تنظیم دادخواست طلاق به دلیل غیبت مرد لازم است که نمونه دادخواست‌های طرح شده در این زمینه را بررسی کنید. سپس با کمک وکیل پایه یک دادگستری دادخواست مد نظرتان را برای طلاق غیابی آماده کنید. در ادامه یک نمونه دادخواست طلاق غیابی زن را جهت شناخت بهتر در ادامه ارائه کرده‌ایم.

ریاست محترم دادگاه خانواده

 با سلام

احتراماً به استحضار می‌رساند این‌جانب … به موجب سند ازدواج شماره …؛ که تصویر آن پیوست دادخواست تقدیم شده است در تاریخ…. با خوانده ازدواج دائم کرده‌ام و متأسفانه بعد از گذشت مدت کوتاهی از زندگی مشترکمان، خوانده مرا ترک و به محل نامعلومی عزیمت کرده است.

علی‌رغم سپری شدن مدت ……… سال، این‌جانب و سایر بستگان هیچ‌گونه اطلاعی از حیات و ممات و همچنین محل زندگی ایشان به دست نیاورده‌ایم. لذا با تقدیم این دادخواست تقاضای صدور حکم طلاق غیابی از محضر دادگاه محترم مورد استدعاست.

سخن پایانی

تعهدات در ازدواج دوطرفه است و زوج و زوجه موظف هستند که وظایفی که در زندگی مشترک بر عهده آن‌ها قرار داده شده را انجام دهند. اگر زوج به هر دلیلی همسرش را ترک کرده باشد و دیگر به منزل باز نگردد، زن می‌تواند برای طلاق غیابی به خاطر عسر و حرج اقدام کند.

با توجه به اینکه شرایط طلاق غیابی با توجه به شرایط زوج و زوجه متفاوت است، پیشنهاد می‌کنیم از وکلای دادسو که در زمینه انجام پرونده‌های وکیل طلاق از طرف زن متخصص هستند کمک بگیرید.

سوالات متداول

آیا طلاق به درخواست زوجه به دلیل غیبت مرد امکان‌پذیر است؟

طبق شرایط عقدنامه در صورتی که مرد 6 ماه مداوم یا 9 ماه متناوب غایب باشد زوجه می‌تواند برای طلاق غیابی اقدام کند.

شرط طلاق در غیاب شوهر چیست؟

برای طلاق غیابی زن به خاطر غیبت مرد لازم است که زوجه سه بار آگهی شامل اطلاعات فرد را در روزنامه‌های کثیرالانتشار چاپ کند.

اگر پس از طلاق زن به علت غیبت مرد بازگردد تکلیف چیست؟

پس از عده زن و مرد دیگر زن و شوهر نیستند و در صورت بازگشت مرد بعد از عده، زوجین برای ادامه زندگی مشترک باید مجدداً تشریفات ازدواج را انجام دهند.

چه مدت زمان لازم است که زن بتواند به علت غیبت مرد طلاق بگیرد؟

بعد از 4 سال غیبت مرد، زن می‌تواند برای طلاق اقدام کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *