مهریه همسر دوم

مهریه همسر دوم

اگر مرد به هر دلیلی در طول زندگی خودش بیشتر از یک بار ازدواج کرده باشد، تعیین تکلیف مهریه زن دوم ممکن است با ابهام مواجه شود. در این مطلب دادسو شرایط پرداخت مهریه همسر دوم را مورد بررسی قرار داده‌ایم. برای گرفتن مهریه و شناخت قوانین این حوزه می‌توانید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

آیا به زن دوم مهریه تعلق می‌گیرد؟

طبق عرف، قانون و شرع، مرد موظف است موقع عقد دائم یا موقت مبلغی را به عنوان مهریه تعیین کند. همچنین، بر اساس ماده 1082 قانون مدنی، به محض جاری شدن نکاح، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند در آن دخل و تصرف کند؛ بنابراین تفاوتی ندارد که زوجه همسر اول مرد است یا همسر دوم او، در هر صورت مرد موظف است مبلغی که به عنوان مهریه تعیین شده را بپردازد.

در عقد موقت نیز باید حتماً مبلغی به عنوان مهریه تعیین شود تا نکاح جایز باشد؛ بنابراین پس از عقد موقت همسر دوم یا سوم نیز زن مالک مهریه تعیین شده خواهد بود و می‌تواند این مبلغ را از همسرش مطالبه کند؛ بنابراین طبق قانون مهریه همسر دوم نیز باید مانند همسر اول پرداخت شود.

آیا به زن دوم مهریه تعلق می‌گیرد

 شرایط مطالبه مهریه زن دوم

در صورت بخشیدن مهریه مرد دینی بابت پرداخت این بدهی به همسرش نخواهد داشت، اما در صورتی که زوجه مهریه‌اش را به همسرش نبخشیده باشد، لازم است که شرایط مطالبه مهریه را بشناسند. شرایطی که برای مطالبه مهریه زن دوم در نظر گرفته شده با مطالبه مهریه زن اول هیچ تفاوتی ندارند.

یعنی در صورتی که زن بتواند زوجیت خودش را با ارائه سند رسمی ازدواج، صیغه نامه یا شهادت شهود ثابت کند، مهریه به او تعلق می‌گیرد و مرد موظف است مهریه همسرش را به طور کامل بپردازد. زن دوم در صورتی که باکره باشد تنها می‌تواند نیمی از مهریه تعیین شده را از همسرش دریافت کند؛ اما در صورتی که زن و مرد رابطه زناشویی برقرار کرده باشند، زوجه مالک کل مهریه خواهد بود.

نحوه مطالبه مهریه توسط همسر دوم

برای مطالبه مهریه باید زن ابتدا به دفترخانه‌ای که عقد ازدواج او در آنجا به ثبت رسیده است مراجعه کرده و درخواست توقیف اموال همسرش را ارائه دهد. پس از آن سردفتر برگه اجراییه را به اداره ثبت ارسال کرده و مرد را از این موضوع مطلع می‌کند. بعد از ابلاغ این موضوع به مرد، زوج 10 روز فرصت دارد که مهریه همسر دومش را تعیین تکلیف کند، در غیر این صورت تمام اموال و حساب‌های بانکی او به جز مستثنایت دین توقیف می‌شود.

اگر زن نتوانست با مراجعه به اداره ثبت اموالی از مرد را بابت مهریه توقیف کند، گواهی به او ارائه می‌شود تا بتواند از طریق دادگاه برای اجرا گذاشتن مهریه خودش اقدام کند. اگر مبلغ مهریه زن دوم کمتر از 20 میلیون تومان باشد، دادگاه زن را جهت اجرای مهریه به شورای حل اختلاف ارجاع خواهد داد. در غیر این صورت مراحل دریافت مهریه زن دوم از طریق دادگاه انجام می‌شود.

جهت دریافت مهریه از طریق دادگاه، لازم است که به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی امکان‌پذیر مراجعه کرده و درخواستتان را ثبت کنید، تا دادگاه به پرونده مهریه رسیدگی کند.

مهریه زن دوم بعد از فوت شوهر

اگر مرد فوت کرده باشد مهریه همسر اول و دومش همچنان بر عهده زوج خواهد بود و باید آن‌ها را بپردازد. این بدهی به عنوان دین ممتاز در نظر گرفته می‌شود و ابتدا از اموال ماترک متوفی پرداخت خواهد شد. اگر مهریه زن از اموال متوفی بیشتر باشد تنها به اندازه مالی که فرد داشته مهریه زن اول و دوم پرداخته می‌شود و بازماندگان الزامی به پرداخت مهریه به صور کامل نخواهند داشت.

برای دریافت مهریه از مرد اولویت با فردی است که زودتر مهریه خودش را اجرا گذاشته باشد؛ یعنی در صورتی که زن اول سریع‌تر مهریه خودش را اجرا گذاشته باشد اولویت پرداخت بدهی با او خواهد بود؛ اما در شرایطی که زن دوم برای دریافت مهریه اقدام کند، اولویت بالاتری برای او وجود خواهد داشت.

مهریه زن دوم بعد از طلاق

اگر زن دوم و مرد پس از ازدواج دچار اختلاف شده و از هم جدا شوند، مهریه‌ای که برای زن دوم در نظر گرفته شده باید به طور کامل پرداخت شود؛ یعنی جدایی زوجین از هم یا بذل مدت صیغه در عقد موقت از جانب مرد موجب رفع تکلیف پرداخت مهریه همسر دوم نخواهد شد و زوج باید مبلغ تعیین شده قبل از جاری شدن نکاح را طبق عقدنامه یا صیغه نامه به همسرش بپردازد.

مهریه زن دوم بعد از طلاق

جمع بندی

مهریه حق زن است و مرد نمی‌تواند با وجود ازدواج مجدد، طلاق همسرش یا تمام شدن مدت صیغه این حق را نپردازد. در صورتی که قصد بخشش مهریه یا اجرا گذاشتن مهریه را دارید، لازم است که از وکیل مهریه که در این زمینه تخصص و تجربه بالایی دارد کمک بگیرید.

مشاورین موسسه حقوقی دادسو آمادگی ارائه خدمات مشاوره در زمینه مهریه و طلاق را به زوجین دارند و با کمک راهکارهای کاربردی پرونده‌های مطرح شده در این زمینه را به سرانجام می‌رسانند.

سؤالات متداول

آیا پرداخت مهریه همسر اول بر مهریه همسر دوم اولویت دارد؟

پرداخت مهریه برای فردی اولویت دارد که آن را زوتر به اجرا گذاشته، بنابراین همسر اول یا دوم بودن فرد در دریافت مهریه تأثیرگذار نخواهد بود.

آیا مرد می‌تواند بدون اجازه زن اول زن بگیرد؟

زوج می‌تواند بدون رضایت همسر اول نکاح دائم یا موقت دوم را انجام دهد، امکان ثبت آن‌ها را به صورت محضری نخواهد داشت. همچنین، با ازدواج مرد بدون رضایت همسر اولش، وکالت حق طلاق هم جهت زن حاصل خواهد شد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.7/5 - (13 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *