راه‌های اثبات طلاق صوری

طلاق صوری نوع از طلاق است که با توافق زوجین و با هدف غیر از جدایی انجام می‌شود. در این روش از طلاق زن و مرد برای رسیدن به هدفی مانند دریافت حقوق مستمری پدر دختر یا معافیت فرزندشان از خدمات سربازی برای طلاق اقدام می‌کنند؛ اما علی‌رغم جدایی همچنان با هم در ارتباط هستند و زوجیت خودشان را ادامه می‌دهند.

اثبات طلاق صوری دلایل مختلفی دارد و ممکن است اعضای خانواده فرد یا ارگان‌های دولتی که در این موضوع دخیل هستند برای اثبات این موضوع اقدام کنند. در این مطلب دادسو راه‌های اثبات طلاق صوری را ارائه کرده‌ایم.

دلایل اثبات طلاق صوری

پس از انجام طلاق صوری زن مشمول دریافت حق بیمه پدرش خواهد شد و می‌تواند مستمری او را دریافت کند. در صورتی که مادر و خواهر او نیز مشمول دریافت مستمری باشند، با طلاق زن سهم آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه اعضای خانواده زوجه برای پیشگیری از این موضوع صوری بودن طلاق را به مراجع قانونی اطلاع می‌دهند.

همچنین، سازمان‌هایی مانند تأمین اجتماعی که حقوق مستمری پرداخت می‌کنند نیز برای پیشگیری از سوء استفاده‌های احتمالی سعی می‌کنند که طلاق‌های صوری را شناسایی و مستمری فرد را قطع کنند.

روش‌های اثبات طلاق صوری

برای اثبات طلاق صوری روش‌های مختلفی وجود دارد که سه مورد از آن‌ها نسبت به سایر گزینه‌ها متداول‌تر هستند. در ادامه این روش‌ها را جهت شناخت بیشتر معرفی کرده‌ایم.

انجام بازرسی توسط سازمان تأمین اجتماعی

در صورتی که پدر دختر فوت شده باشد و زن پس از طلاق شاغل نباشد، این امکان برای او در نظر گرفته شده که از حقوق مستمری پدرش استفاده کند. در صورتی که زن مطلقه برای دریافت این حقوق اقدام کرده باشد، تأمین اجتماعی با انجام بازرسی واقعی یا صوری بودن طلاق را صحت سنجی می‌کند.

در صورتی که زن واقعاً از همسرش جدا شده باشد، طبق قانون مستمری پدرش به او پرداخت خواهد شد. در غیر این صورت، اگر ثابت شود که طلاق زوجین صوری بوده، حقوق مستمری قطع شده و زوجه موظف به بازپرداخت مبالغ دریافت شده خواهد بود.

ارائه استشهادیه محلی

یکی دیگر از روش‌های اطلاع از صوری بودن طلاق جمع‌آوری استشهاد محلی و امضای آن توسط افرادی که با زن و مرد در ارتباط هستند خواهد بود. در صورتی که با جمع‌آوری استشهاد محلی مشخص شود طلاق زوجین صوری بوده، کلیه امتیازاتی که به واسطه این موضوع دریافت کرده‌اند را از دست خواهند داد.

ارائه اسناد معتبر

بعضی مواقع کسانی که از بستگان زن هستند ممکن است به خاطر صوری بودن طلاق دچار مشکل شوند و حق آن‌ها برای دریافت مستمری ضایع شود، یا کسانی وجود داشته باشند که جدایی زن و مرد برای آن‌ها مشکل‌آفرین باشد.

این افراد معمولاً با ارائه مدارک و اسناد معتبر سعی می‌کنند که صوری بودن طلاق زوجین را به دادگاه ثابت کنند. در صورتی که دادگاه مدارک ارائه شده را بررسی کرده و از صوری بودن طلاق مطمئن شود می‌تواند زوجین را محکوم کند.

مدارک اثبات طلاق صوری

از جمله مدارکی که برای اثبات صوری بودن طلاق ارائه می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • شهادت شهود
  • اسناد نشان دهنده زندگی مشترک زوجین بعد از طلاق
  • گواهی صیغه بعد از طلاق زوجین

جمع بندی

طلاق صوری به لحاظ قانونی خلاف است و زن و مرد نمی‌توانند با هدف برآورده کردن منافعی که دارند به صورت نمایش و غیرواقعی از هم جدا شوند؛ بنابراین در صورتی که با ارائه مدارک و شواهد صوری بودن طلاق ثابت شود، دادگاه تمام مزایایی که زوجه یا فرزند زوجین از آن‌ها برخوردار شده‌اند را لغو می‌کند.

در حالت کلی، مجازات طلاق صوری قطع شدن مستمری پدر زوجه بعد از اثبات این موضوع و باطل شدن معافیت فرزند زوجین و اعزام او به خدمت سربازی خواهد بود.

سوالات متداول

در صورتی که محرز شود طلاق انجام شده صوری بوده کدام یک از زوجین مجازات خواهد شد؟

هر دو زوجین پس از طلاق صوری مجازات می‌شوند و با توجه به هدفی که از طلاق داشته‌اند مجازات آن‌ها مشخص خواهد شد.

معنای طلاق صوری چیست؟

طلاق صوری به نوعی از طلاق گفته می‌شود که غیرواقعی است و زوجین با هدف برآورده کردن خواسته مشخصی از هم جدا شده‌اند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4/5 - (23 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
یک پاسخ
  1. حالا با این وضعیت خراب اقتصادی اگه کسی برا حقوق پدر انجام دهد چه اشکالی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *