مهریه تا چند سکه قابل اجراست؟

مهریه تا چند سکه قابل اجراست؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که مهریه تا چند سکه قابل اجراست؟ در حقیقت دعوای مطالبه مهریه یکی از موضوعات رایج در دادگاه‌ها به حساب می‌آید. مهریه همیشه یکی از علل زندان افتادن آقایان بوده است. اما با اصلاح قانون حمایت خانواده، پرداخت مهریه تغییراتی را به همراه داشت که برای بعضی از افراد ابهام آمیز بود.

به همین دلیل، در ادامه به طور شفاف شرایط پرداخت مهریه 110 سکه و مقادیر بیشتر از آن را توضیح خواهیم داد. شما می‌توانید برای امور مربوط به مطالبه مهریه، توقیف اموال برای مهریه و یا رفع توقیف اموال بابت مهریه با وکیل مهریه دادسو در ارتباط باشید.

اگر به وکیل متخصص مهریه نیاز دارید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آنچه در این مطلب می خوانید نمایش

آیا سقف مطالبه مهریه 110 سکه است؟

مهریه یکی از مهم ترین حقوق مادی زنان به حساب می‌آید و از طرفی به دو صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه پرداخت می‌شود. زن و مرد می‌توانند هنگام ازدواج، هر تعداد سکه را به عنوان رقم مهریه در نظر بگیرند.

اما بر اساس قانون مهریه 110 سکه یا همان ماده 22 قانون حمایت خانواده، اگر مهریه 110 سکه باشد، پرداخت آن طبق ماده 2 قانون محکومیت‌های مالی و برای زوج اجباری است.

اما اگر تعداد سکه‌ها بیش از 110 عدد باشد، پرداخت باقی سکه‌ها بر اساس تمکن مالی زوج صورت می‌گیرد. به همین دلیل افراد می‌توانند برای مطالبه مهریه ای بیش از 110 سکه اقدام کنند. اما باید توجه کنند که پرداخت آن تا 110 سکه قابل اجراست و تصمیم گیری دادگاه درباره باقی به شرایط مالی زوج بستگی دارد.

آیا سقف مطالبه مهریه 110 سکه است؟

وضعیت مهریه بالای 110 سکه

با توجه به ماده 22 قانون حمایت از خانواده باید توجه داشت که مهریه اگرچه هدیه ای است که هنگام عقد به همسر داده می‌شود، اما مرد نمی‌تواند به هیچ طریقی از پرداخت آن اجتناب کند. البته گاهی زن با بخشش مهریه، مرد را از وصول مهریه مبرا می‌کند.

اگر زن مهریه خود را نبخشد، تعداد سکه‌های بالای 110 عدد نیز با توجه به تمکن مالی مرد باید پرداخت شود. در واقع قانون 110 سکه حرفی از پرداخت نشدن باقی سکه‌ها در صورتی که تعداد آنها بالای 110 عدد باشد، نزده است.

در توضیح دقیق تر باید بگوییم که اگر زن بتواند تمکن مالی همسر خود را به دادگاه ثابت کند، دادگاه می‌تواند حکم پرداخت مهریه بالای 110 سکه را صادر کند. در غیر این صورت، زن نمی‌تواند حکم جلب همسر خود را از دادگاه بگیرد و مهریه بالای 110 سکه ضمانت اجرای کیفری ندارد.

دریافت مهریه بالای 110 سکه

یکی از نکات مهمی که هنگام دعوای مطالبه مهریه وجود دارد، اثبات کردن توانایی مالی مرد در پرداخت مهریه است. برای این منظور زن باید از طریق اجرای ثبت یا اجرای دادگاه، به توقیف اموال برای مهریه اقدام کند

به این واسطه دادگاه با مدارک اداره ثبت به فهرست اموال مرد پی برده و علاوه بر الزام به پرداخت 110 سکه، برای وصول باقی سکه‌ها نیز تصمیم گیری می‌کند.

نکات مهم درباره دعوای مطالبه مهریه

هنگامی که زوجه دادخواست خود را برای مطالبه مهریه آماده می‌کند، باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشد:

گردآوری مدارک

مدارک ضروری را برای مطالبه مهریه ارائه دهد. این مدارک شامل شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج و موارد ضروری دیگر می‌‌شوند.

توصیف دقیق مهریه

توصیف دقیق مهریه لازم است. باید مهریه به طور شفاف و کامل توضیح داده شود. مقدار و نوع آن باید ذکر شود.

ارائه مدارکی مبنی بر عدم پرداخت مهریه

باید مدارکی دال بر عدم پرداخت مهریه از سوی زوج ارائه شود. برای اینکه زن همسر خود را به عدم پرداخت مهریه متهم کند، باید مدارک و مستندات لازم را ارائه دهد. توقیف اموال برای مهریه در این گام انجام می‌شود.

ارائه مدارکی مبنی بر عدم پرداخت مهریه

ارائه علل مطالبه مهریه

علل مطالبه مهریه باید از سوی زوجه اعلام شود. زن باید دلایل خود را برای دریافت قانونی مهریه توضیح دهد.

اعتراض کردن به دادخواست مطالبه مهریه

زوج می‌تواند اعتراضات خود را درباره دعوای مطالبه مهریه اعلام کند. مرد می‌تواند اعتراضات خود را درباره دادخواست همسر بابت مطالبه مهریه به دادگاه ارائه دهد تا بررسی شوند.

اثبات توانایی زوج در پرداخت

زوجه باید توانایی زوج را در پرداخت مهریه اثبات کند. برای اینکه دادگاه پرداخت مهریه را از سوی مرد اجباری تلقی کند، زن باید با مدارکی از جمله فهرست اموال ثبت شده همسر، توانایی مالی مرد را در دادگاه ثابت کند.

تقاضای اعسار

با وجود اجرای قانون مهریه 110 سکه، زوج می‌تواند تقاضای اعسار کند. اگر مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد، می‌تواند تقاضای اعسار کرده و مستندات لازم را برای قبول پذیرش تقاضای خود به دادگاه ارائه دهد. در چنین حالتی امکان قسطی کردن مهریه وجود دارد.

پرداخت اقساطی مهریه بالای 110 سکه

تا کنون درباره ماده 22 قانون حمایت از خانواده، مطالبه و دریافت مهریه بالای 110 سکه توضیحاتی را ارائه دادیم. علاوه بر این نکاتی را در خصوص دعوای مطالبه مهریه ذکر کردیم. اما سؤال اینجاست که پرداخت اقساطی مهریه بالای 110 سکه چگونه خواهد بود؟

در پاسخ باید بگوییم که اگر به دادگاه اثبات شود که مرد توانایی مالی لازم را برای پرداخت 110 سکه ندارد، برای او پرداخت اقساطی مهریه تعیین تکلیف می‌شود. مرد با تقاضای اعسار و ارائه مدارک مالی لازم می‌تواند سکه‌ها را به صورت قسطی پرداخت کند.

مبلغ و موعد پرداخت هر قسط مشخص می‌شود. پس از 30 روز از ارائه حکم، مرد باید پرداخت مهریه را آغاز کند. وکیل مهریه در این زمینه می‌تواند راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

وکیل مهریه با دادسو

وکیل پایه یک دادگستری مجرب در حوزه امور خانواده می‌تواند مرد و زن را در زمینه ثبت دادخواست مطالبه مهریه و وصول آن یا راه‌های مختلف برای پرداخت مهریه، راهنمایی‌های لازم را ارائه دهد.

مؤسسه حقوقی دادسو متشکل از وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین حقوقی است که در زمینه امور خانواده مانند طلاق و مهریه راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهد.

افرادی که وکالتنامه خود را با وکیل منتخب در مؤسسه حقوقی دادسو تنظیم کرده اند، می‌توانند امور مختلف یا حتی تمام صفر تا صد فرآیند مطالبه یا وصول مهریه را به وکیل خود بسپارند.

وکیل مهریه با دادسو

جمع بندی

در این مطلب به این موضوع پرداختیم که مردان نمی‌توانند از پرداخت مهریه سر باز زنند. پرداخت 110 سکه الزامی است و مقادیر بالاتر از آن با توجه به تمکن مالی مرد پرداخت خواهند شد.

شما با استفاده از خدمات مؤسسه حقوقی دادسو، می‌توانید صفر تا صد امور مطالبه، دریافت و وصول مهریه را به وکلای این مؤسسه بسپارید.

سوالات متداول

آیا امکان مطالبه تعداد بالای 110 سکه وجود دارد؟

بله. پرداخت 110 سکه الزامی است، اما دادگاه برای پرداخت آن با توجه به تمکن مالی زوج تصمیم گیری خواهد کرد.

آیا امکان پرداخت اقساطی سکه‌ها وجود دارد؟

بله. اگر مرد تقاضای اعسار کرده و مدارک لازم را ارائه دهد، دادگاه در صورت پذیرش تقاضای اعسار، مبلغ و موعد پرداخت اقساط مهریه را مشخص خواهد کرد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.3/5 - (6 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *