خانه / خانواده (طلاق) / طلاق قبل از نزدیکی و دخول

طلاق قبل از نزدیکی و دخول

زن و مرد ممکن است قبل از ازدواج و در دوران عقد با هم دچار مشکل شوند و برای جدایی اقدام کنند. شرایط و مهریه و عده طلاق قبل از نزدیکی و رابطه جنسی با طلاق بعد از دوران زناشویی متفاوت است؛ بنابراین، در صورتی که زوجین در دوران عقد نامزدی یا قبل از رابطه جنسی قصد جدایی داشته باشد لازم است این موارد را در نظر بگیرند.

در این مطلب دادسو نکاتی که درباره طلاق در دوران عقد باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر برای انواع طلاق مانند طلاق در دوران باکرگی نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق قبل از نزدیکی و رابطه جنسی از چه نوعی است؟

طلاق قبل از نزدیکی و رابطه جنسی تحت عنوان طلاق بائن غیر مدخوله شناخته می‌شود؛ بنابراین حتی در صورتی که زوجین در دوران باکرگی با طلاق توافقی از هم جدا شده باشند، امکان رجوع مرد به همسرش در دوران عده وجود ندارد. زیرا دختر باکره عده پس از طلاق نخواهد داشت.

مهریه زن در طلاق قبل از رابطه جنسی

شرایط دریافت مهریه دختر باکره با زنی که ازدواج کرده و با همسرش رابطه زناشویی دارد متفاوت است. طبق قانون به محض اینکه که زن به عقد دائم همسرش در آمد، مرد موظف است تا مهریه او را به طور کامل بپردازد. مگر شرایط استثنایی مانند زمانی که طلاق قبل از دخول رخ داده باشد.

 در صورت طلاق در دوران نامزدی و عقد، مهریه‌ای که به زوجه تعلق می‌گیرد برابر با نصف مهریه کامل او خواهد بود و مرد موظف است که نیمی از مهریه تعیین شده برای همسرش را برای جدایی در دوران عقد بپردازد. در صورتی که قبل از جدایی زن مهریه‌اش را به طور کامل از همسرش گرفته باشد، لازم است که زوجه باکره نیمی از مبلغ دریافتی را به مرد عودت کند.

شرایط عده زوجه در طلاق پیش از دخول و نزدیکی

یکی دیگر از مواردی که در طلاق دختر باکره مطرح می‌شود تعیین تکلیف شرایط عده است. طلاق بائن غیر مدخوله عده ندارد؛ یعنی در صورتی که زوجه در این دوران از همسرش جدا شده باشد نیازی به نگه داشتن عده نخواهد داشت. بنابراین در صورتی که زن باکره باشد می‌تواند بلافاصله پس از جدایی از همسرش ازدواج کند و نیازی نیست که مدت زمانی که برای عده تعیین شده مجرد بماند.

بر اساس قانون مدنی، طلاق به دو نوع بائن و رجعی تقسیم می‌شود و در طلاق بائن زوج نمی‌تواند پس از جدایی به همسرش رجوع کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

آثار طلاق قبل از دخول و نزدیکی

اگر از وکیل طلاق توافقی برای جدایی کمک گرفته‌اید تمام آثار و نکاتی که برای طلاق غیر مدخوله یا طلاق در دوران نامزدی وجود دارد را در اختیارتان قرار می‌دهد؛ اما در شرایطی که خودتان قصد دارید پرونده طلاق را به سرانجام برسانید باید این موارد را برای طلاق در نظر داشته باشید.

  • عدم نیاز به نگه داشتن عده توسط زن پس از جدایی
  • نصف شدن مهریه زوجه
  • عدم امکان رجوع مرد به همسرش پس از طلاق
  • امکان حذف نام زوج و زوجه از شناسنامه با ارائه گواهی طلاق

سخن پایانی

جدایی زوجین ممکن است قبل از شروع زندگی مشترک رخ دهد و زن و مرد پس از جاری شدن صیغه عقد متوجه شوند که نمی‌توانند با هم زیر یک سقف زندگی کنند. اگر زوجه باکره باشد و زن و مرد از هم جدا شوند، زن نفقه و اجرت‌المثل و… ندارد و تنها نیمی از مهریه به زوجه تعلق می‌گیرد. همچنین طلاق زن باکره از نوع طلاق غیر مدخوله است و زوجه نیازی به نگه داشتن عده نخواهد داشت.

برای طلاق بائن یا رجعی لازم است که با یک وکیل پایه یک دادگستری که با قوانین و مقررات این حوزه آشنا است مشورت کنید. وکلای موسسه حقوقی دادسو نکات لازم در این باره را به خوبی می‌شناسند و به زوجین کمک می‌کنند تا در زمان کمتری بتوانند پرونده طلاق را به نتیجه برسانند.

سوالات متداول

عده طلاق قبل از دخول و نزدیکی چقدر است؟

طلاق در دوران باکرگی از نوع طلاق بائن غیر مدخوله است و عده ندارد.

مهریه زنی که قبل از نزدیکی طلاق گرفته چقدر است؟

اگر زن در دوران باکرگی از همسرش جدا شده باشد، مهریه‌ای که به او تعلق می‌گیرد برابر با نصف مهریه تعیین شده خواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *