خانه / ملکی / انتقال سرقفلی به فرزند

انتقال سرقفلی به فرزند

انتقال سرقفلی به فرزند

سرقفلی یکی از حقوق مستأجر است که در صورت توافق با مالک اصلی ملک به مستأجر تعلق می‌گیرد. مستأجر در ازای پرداخت مبلغی به مؤجر می‌تواند مالک سرقفلی شود.

اما در صورت فوت مالک سرقفلی، این حق معنوی به ورثه او منتقل خواهد شد. در مطلب حاضر شما را با ابعاد مختلف انتقال سرقفلی به فرزند آشنا خواهیم کرد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع می‌توانید از مشاوره تلفنی و واتساپی رایگان مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید.

سرقفلی و انتقال آن

هنگامی که صاحبان کسب و کارها، تجارت خود را در ملکی اجاره ‌ای آغاز می‌کنند، می‌توانند با پرداخت هزینه ای مالک سرقفلی شوند. اهمیت وجود سرقفلی روی ملک تجاری به اندازه ای است که بسیاری «خرید مغازه سرقفلی دار» را هرچند با هزینه ای بیشتر انجام می‌دهند.

مستأجر مالک سرقفلی می‌تواند با قراردادی رسمی این حق را به افراد دیگر انتقال دهد. البته اختیارات مالک سرقفلی مشخص است و همین موضوع مالک اصلی را از تخلیه ملک اجاره ای بعد از پایان قرارداد اجاره ملک منع می‌کند. البته اگر مستأجر مفاد ثبت شده در قرارداد اجاره ملک را رعایت نکند، حق توقیف سرقفلی مغازه برای مالک وجود دارد.

با وجود اختیاراتی که مستأجر با پرداخت هزینه به دست می‌آورد، امکان انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک برای او وجود ندارد. با این وضعیت آیا انتقال سرقفلی به فرزندان انجام خواهد شد؟

سرقفلی و انتقال آن

انحصار وراثت برای سرقفلی

همانطور که گفتیم سرقفلی حقی معنوی است که به مستأجر تعلق دارد. در صورت فوت این فرد انحصار وراثت سرقفلی انجام خواهد شد. در واقع سرقفلی حقی است که امکان انتقال آن به فرزند وجود دارد. روش‌های مختلفی در این راستا وجود دارند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

روش‌های انتقال سرقفلی به فرزند

انتقال سرقفلی به فرزندان به سه شکل مختلف انتقال قهری، انتقال اختیاری و انتقال قضایی انجام می‌شود.

انتقال قهری

انتقال قهری هنگامی انجام می‌شود که مالک سرقفلی فوت می‌کند. سپس وکیل انحصار وراثت حق سرقفلی را نیز به فرزندان منتقل خواهد کرد.

انتقال اختیاری

گاهی نیز مالک سرقفلی زنده است و به اختیار خود، طی قرارداد و به صورت رسمی، حق سرقفلی را به فرزندان خود منتقل خواهد کرد، که این انتقال از نوع اختیاری خواهد بود. البته همانطور که پیش از این اشاره کردیم، انتقال حق سرقفلی بدون اجازه مالک وجود ندارد و مستأجر با داشتن حق انتقال سرقفلی به غیر، آن را به فرزندش منتقل کند. در این فرآیند وکیل سرقفلی می‌تواند راهنمایی‌های لازم را به مالکین سرقفلی مغازه‌ها ارائه دهد.

انتقال قضایی

سومین روش انتقال سرقفلی به فرزندان، قضایی است. این روش هنگامی اهمیت دارد که مالک سرقفلی با داشتن اختیار انتقال یا بدون آن، نتواند چنین کاری را انجام دهد. مالک اصلی هم حق سرقفلی را نخرد. در این حالت شکایتی ثبت می‌شود.

دادگاه نیز بعد از بررسی مدارک و دادخواست خواهان، ممکن است که حکم قضایی مبنی بر انتقال سرقفلی به غیر را صادر کند. باید به این نکته توجه کنید که حتی اگر مؤجر در دسترس نباشد، مستأجر می‌تواند با اعلام مجهول‌المکان بودن مؤجر، حق سرقفلی را به غیر که ممکن است فرزندش باشد، انتقال دهد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

عاقبت انتقال سرقفلی بدون داشتن حق انتقال

اگرچه مستأجر می‌تواند از حدود اختیارات سرقفلی خود استفاده کرده و سرقفلی را به فرزند خود یا شخص دیگری منتقل کند، اگر بدون اجازه مالک باشد، عواقبی دارد. برای مثال مالک اصلی حق دارد که درخواست خود را برای تخلیه ملک به دادگاه ارائه کند. جالب است بدانید که این تخلف به نحوی است که مؤجر فقط باید نصف حق سرقفلی را پرداخت کند.

انتقال سرقفلی به فرزند، چه در زمان حیات مالک سرقفلی و چه بعد از فوت او، بدون اجازه مالک اصلی ملک امکان‌ پذیر است. زیرا عموماً این نوع از انتقال، انتقال به غیر محسوب نمی‌شود. اگرچه برای این نقل و انتقالات باید مالیات پرداخت شود.

با توجه به اینکه گروهی انتقال سرقفلی به فرزند را انتقال به غیر محسوب می‌کنند و عده ای نه، بهتر است با وکیل متخصص سرقفلی مشورت شود تا تصمیم درستی را برای انجام آن اتخاذ کرد.

عاقبت انتقال سرقفلی بدون داشتن حق انتقال

چند نکته مهم در انتقال سرقفلی به فرزند

  • هنگامی که مالک سرقفلی فوت می‌کند، حق سرقفلی مبلغی است که باید میان وراث تقسیم شود.
  • برای اینکه انحصار وراثت سرقفلی انجام شود، باید ارزش سرقفلی کارشناسی شود. سپس میان وراثی که از سوی دادگاه تأیید شده اند، مبلغ آن تقسیم شود.
  • هنگامی که انتقال قفلی بعد از فوت مالک آن انجام می‌شود، مالیات از آن کم می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که در زمان حیات مالک سرقفلی، روش انتقال اختیاری یا حتی قضایی انتخاب شود.
  • مالک سرقفلی نمی‌تواند حق استفاده کلی یا جزئی منافع ملک اجاره ای را به فرزند خود منتقل کند، مگر آنکه به صورت کتبی یا شفاهی در حدود اختیارات او ذکر شده باشد که مجاز به انجام چنین انتقالی است.
  • باید توجه داشت که اگر انتقال سرقفلی به فرزندان، انتقال به غیر باشد، بدون اجازه مالک اصلی صورت نمی‌گیرد. در این حالت مؤجر می‌تواند درخواست توقیف و تخلیه ملک را به دادگاه بدهد. در نتیجه باید با مشورت وکیل ملکی کار انتقال سرقفلی را انجام داد.
  • اگر صاحب سرقفلی اجازه انتقال این حق را نداشته باشد و مالک اصلی هم راضی نباشد، می‌تواند با پیگیری از طریق ثبت درخواست در دادگاه، این حق قانونی را به دست آورد. بنابراین انتقال به سهولت انجام خواهد شد.

نقش وکیل ملکی در انتقال سرقفلی به فرزند

هنگامی که مستأجر تصمیم می‌گیرد حق سرقفلی را به فرزندان خود انتقال دهد، باید از حدود اختیارات خود آگاه باشد تا مسیر را به گونه ای پیش نبرد که دادگاه این حق را از او سلب کند. در این فرآیند وکیل ملکی یا وکیل سرقفلی می‌تواند او را راهنمایی کند. حتی انجام این کار را بر عهده خواهد گرفت. رعایت کامل و بدون چون و چرای نکات ذکر شده در بخش قبلی با مشورت وکیل به سهولت انجام خواهد شد.

شما نیز در این مطلب با روش‌ها و نکات انتقال سرقفلی به فرزند آشنا شدید. اگر بخواهید اطلاعات بیشتری به دست آورید یا به پاسخ سؤالات خود دست یابید، مشاوره تلفنی یا واتساپی مؤسسه حقوقی دادسو را پیشنهاد می‌کنیم.

سؤالات متداول

روش‌های انتقال سرقفلی به فرزند کدامند؟

انتقال قهری، انتقال قضایی و انتقال اختیاری، سه روش انتقال سرقفلی به فرزندان محسوب می‌شوند.

آیا انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک اصلی امکان پذیر است؟

اگر مالک سرقفلی حق انتقال سرقفلی به غیر را داشته باشد، بدون کسب رضایت مالک می‌تواند این کار را انجام دهد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *