شکایت از انتقال دهنده چک صیادی

شکایت از انتقال دهنده چک صیادی

در گذشته برای انتقال چک به فرد دیگری، لازم بود که صادرکننده چک پشت چک را ظهر نویسی می‌کرد و دو امضا در پشت چک می‌زد. این روش نقل و انتقال چک با مشکلات مختلفی مانند اشتباه در ظهر نویسی چک، مفقود شدن چک و … مواجه بود. با ایجاد سامانه صیاد، روش انتقال چک به فرد دیگر نیز تغییر کرد و این روزها برای اینکه فرد دیگری به جز گیرنده اول چک را دریافت کند، امکان انتقال چک توسط این سامانه برای افرادی که از چک صیادی استفاده می‌کنند وجود دارد.

در این مطلب دادسو شرایط انتقال چک صیادی و نحوه شکایت از انتقال دهنده چک صیادی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در صورتی که برای دریافت حکم جلب چک صیادی و شکایت از چک برگشتی یا انتقال دهنده چک نیاز به راهنمایی دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

نحوه انتقال چک از طریق سامانه صیاد

برای انتقال چک از طریق سامانه صیادی لازم است که ابتدا وارد برنامه‌ای که به این منظور طراحی شده شوید. سپس باید شماره کارت و اطلاعات مربوط به صادرکننده چک را جهت بررسی اعتبار حساب او، عدم وجود چک برگشتی و… در بخش‌های مشخص شده وارد کنید. پس از تأیید این اطلاعات، قسمت بعدی که مربوط به تأیید بانک صادرکننده چک است برایتان نمایش داده می‌شود.

در این مرحله باید نام صادرکننده چک و شناسه 16 رقمی چک را وارد کنید. پس از تأیید این مرحله، اطلاعات کلی چک صیادی به صورت یکجا برایتان نمایش داده می‌شود. با تأیید این مرحله، وارد بخش انتقال چک خواهید شد.

در این بخش از فرد خواسته شده که شخص حقیقی یا حقوقی بودن گیرنده چک را مشخص کرده و کد ملی او را در بخش خواسته شده وارد کند. پس از آن، در مرحله بعدی مشخصات چک و مشخصات دریافت‌کنندگان چک نمایش داده می‌شود. در صورتی که موارد نشان داده شده صحیح هستند، دکمه انتقال را برای تکمیل مراحل انتقال چک صیادی بزنید.

نحوه انتقال چک از طریق سامانه صیاد

نحوه شکایت از انتقال دهنده چک صیادی

در صورتی که فردی قصد شکایت از انتقال دهنده چک صیادی را داشته باشد، باید دارنده چک به وکیل یا دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و درخواست صدور مستقیم اجراییه کند. سپس دادگاه با بررسی شرایط چک مطابقت آن با قانون، اجراییه علیه صادرکننده و صاحب حساب را صادر خواهد کرد و دارنده باید ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ مبلغ چک را پرداخت کند.

در صورت انتقال چک صیادی امکان شکایت از فرد منتقل‌کننده چک وجود دارد و می‌توانید از طریق دادسرا از منتقل‌کننده آن شکایت کنید.

نکات مهم انتقال چک صیادی

برای انتقال چک صیادی باید نکات و مراحلی که برای این کار وجود دار را بشناسید، تا با مشکلاتی مانند شکایت از انتقال دهنده چک و… مواجه نشوید. برخی از موارد مهمی که در این رابطه وجود دارند را در ادامه ارائه کرده‌ایم. جهت شناخت بهتر قوانینی که در این رابطه وجود دارد پیشنهاد می‌کنیم با وکیل چک مشورت کنید.

  • امکان انتقال چک صیادی در وجه حامل وجود ندارد.
  • در صورت وجود بیش از یک ذینفع برای چک صیادی، باید درخواست انتقال از سوی تمامی ذینفعان ثبت شود.
  • ·        در صورتی که دارنده چک شخصیت حقوقی باشد، باید مراحل انتقال مورد تأیید تمامی افرادی که حق امضا در شرکت را دارند باشد.
  • هزینه هر استعلام موفق (بررسی اعتبار سنجی مشتریان) از سامانه صیاد برابر با 3500 ریال است.

سخن پایانی

نقل و انتقال چک توسط کسانی که در سامانه صیادی عضو هستند تنها با کمک اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی که این امکان را دارند ممکن خواهد بود. در صورتی که قصد دارید از انتقال دهنده چک صیادی شکایت کنید، لازم است که قوانین تنظیم شکایت در این شرایط را بشناسید. وکیل چک برگشتی با قوانین و شرایط این حوزه آشنا است و به متقاضیان کمک می‌کند تا حکم جلب چک صیادی را برای صادرکننده یا انتقال دهنده آن دریافت کنید.

سؤالات متداول

انتقال چک صیادی به شخص ثالث چطور ممکن است؟

اگر قصد دارید چکی که دریافت کرده‌اید را به شخص دیگری واگذار کنید، باید چک را در سامانه صیاد جهت انتقال ثبت کنید.

اگر چک صیادی ثبت نشود چه مشکلاتی رخ خواهد داد؟

در صورتی که چک صیادی ثبت‌نشده باشد، مشکلاتی مانند اجتناب بانک از قبول و صدور گواهی عدم پرداخت چک و عدم امکان پیگیری قضایی آن برای گیرنده چک وجود خواهد داشت.

شرایط استعلام چک صیادی چیست؟

جهت استعلام چک صیادی باید از بخش خدمات صادرکننده چک، گزینه «ثبت چک» را انتخاب کرده و شماره کارت‌بانکی متعلق به مالک شماره تلفن همراه را جهت احراز هویت وارد کنید. سپس جهت دریافت اطلاعات چک، شماره صیادی برگه چک را وارد کرده و دکمه تأیید را بزنید.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (5 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *