خانه / ملکی / خرید مغازه سرقفلی دار

خرید مغازه سرقفلی دار

خرید مغازه سرقفلی دار

در قانون کسب و کار موضوعی به عنوان حق سرقفلی پیش بینی شده است. این حق ابتدا برای مالک ملک تجاری در نظر گرفته شده و در صورت اجاره مغازه، مستاجر می‌تواند به صورت موقف مالک حق سرقفلی شده و در محل مورد نظر مشغول کسب و کار شود. البته مالک مغازه می‌تواند طبق اختیارات مالک سرقفلی نسبت به فروش حق سرقفلی میز اقدام کند.

در این مطلب دادسو شرایط خرید مغازه سرقفلی دار را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در صورتی که درباره نحوه انتقال سرقفلی یا واگذاری آن نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

حق سرقفلی چیست؟

طبق قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1376، حقوقی تحت عنوان حق سرقفلی مغازه برای املاک تجاری در نظر گرفته شده است. این حق جزء حقوق مالی بوده و مستاجر موقع عقد قرارداد اجاره ملک، مبلغی را به مالک مغازه می‌پردازد، تا بتواند از حق سرقفلی استفاده کند. در پایان قرارداد و مهلت اجاره، مالک ملک تجاری این مبلغ را به مستاجر برمی‌گرداند و حق سرقفلی اجاره داده شده را از او پس می‌گیرد.

حق سرقفلی چیست

قوانین سرقفلی مغازه

در صورتی که مستاجر ملک تجاری در ابتدای اجاره مبلغ سرقفلی ملک تجاری را به مالک پرداخته باشد، موجر حتی از پایان قرارداد نمی‌تواند درخواست تخلیه آن را از مستاجر داشته باشد، مگر اینکه دلایل موجهی برای تخلیه ملک  وجود داشته باشد و حق سرقفلی را به صورت به روز شده به مالک آن بپردازد.

تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه

بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر 1356، حق کسب و پیشه با توجه به فعالیت مستاجر در ملک تجاری و به صورت تدریجی و در طول مدت اجاره ایجاد شده می‌شد. این حق مربوط به حسن شهرتی بود که مستاجر برای ملک ایجاد کرده بود و مانعی برای دریافت حکم تخلیه ملک توسط مالک محسوب می‌شد. در این شرایط باید مالک مبلغی  را به عنوان حق پیشه به مستاجر پرداخت کرده و سپس درخواست تخلیه ملک را می‌کرد.

اما در حق سرقفلی مغازه، حسن شهرت ایجاد شده توسط مستاجر ربطی به فعالیت او نداشته و وابسته به خود مغازه است. طبق این قانون، برای دریافت سرقفلی مغازه، مستاجر مبلغی را به مالک می‌پردازد که حق سرقفلی نام دارد و حتی تحت شرایط خاصی این حق و حقوق می‌تواند به فرد دیگری انتقال پیدا کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

شرایط خرید سرقفلی مغازه

جهت انحصار وراثت سرقفلی یا خرید و فروش سرقفلی شرایط خاصی در قانون تعیین شده است. از جمله مواردی که برای انتقال یا خرید این حق کسب و کار باید بدانید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ●        سرقفلی مغازه یک حق مالی غیرمنقول بوده و تمامی آثار حقوق مالی برای قابل اعمال است؛ یعنی ورثه می‌توانند پس از فوت مالک نسبت به تقسیم آن طبق قانون انحصار وراثت اقدام کنند.
 • ضمانت از حق سرقفلی مغازه و یا کردن آن به عنوان یک حق مالی امکان‌پذیر و قانونی خواهد بود.
 • در ابتدای قراردادهای اجاره، امکان تعیین مبالغی به عنوان سرقفلی و اجاره ماهیانه وجود دارد. طبق این شرایط، پس از پرداخت حق سرقفلی موجر موظف به تمدید قرارداد اجاره خواهد بود؛ مگر شرایط خاصی وجود داشته باشد.

نحوه خرید سرقفلی مغازه

خرید سرقفلی مغازه بدون اشکال است، به شرطی که مواردی مانند مبلغ سرقفلی، قابلیت انتقال یا عدم انتقال آن به دیگری، مدت زمان آن و… مشخص باشد.

یعنی در صورتی که ملک تجاری در اجاره مستاجر باشد؛ اما مالک آن را به دیگری بفروشد، قرارداد اجاره همچنان معتبر خواهد بود و تنها عین ملک مورد نظر با حفظ قرارداد اجاره به شخص دیگری منتقل می‌شود. در این شرایط، شخص منتقل الیه یعنی همان خریدار ملک، نسبت به حق سرقفلی قائم مقام یا جانشین مالک قبلی یا همان فروشنده خواهد شد.

 بنابراین برای خرید و فروش سرقفلی مغازه حتماً باید بین دو طرف معامله قرارداد کتبی با توافق طرفین منعقد شده باشد. در صورت تخلف از این قرارداد متعهد له می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و رسیدگی به حقوق قانونی خود در خصوص مواردی مانند توقیف سرقفلی مغازه را درخواست کند.

طبق قانون کسب و کار، مالک مغازه می‌تواند بدون واگذاری عین مال تنها سرقفلی مغازه را به دیگری واگذار کند. در این شرایط، خریدار سرقفلی مغازه می‌تواند از منافع آن بهره‌مند شوند.

شرایط خرید سرقفلی مغازه

برای خرید مغازه سرقفلی دار یا سرقفلی یک ملک تجاری باید شرایط خرید سرقفلی مغازه را بدانید، تا با مسائل حقوقی مانند انتقال سرقفلی بدون اجازه مالک مواجه نشوید. برای خرید سرقفلی مغازه می‌توانید سند رسمی در دفترخانه اسناد رسمی یا سند عادی را تنظیم کنید. این سند توسط ملک یا مستاجری که سرقفلی ملک را خریده و قصد فروش آن را دارد تنظیم خواهد شد، تا از کلاه‌برداری و مشکلات پیرامون آن پیشگیری شود.

مدارک لازم برای خرید سرقفلی مغازه

برای انجام هر معامله‌ای لازم است که حتماً مدارک ضروری را تهیه کرده و ارائه کنید. از جمله مدارکی که برای خرید و فروش سرقفلی مغازه به آن‌ها نیاز دارید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شناسنامه و کارت ملی طرفین معامله
 • اصل سند مالکیت
 • ارائه گواهی مالیات و عدم بدهی و عوارض ملک

مزایای خرید سرقفلی مغازه

برای اینکه بتوانید از مزایای خرید مغازه سرقفلی دار یا سرقفلی مغازه بهره‌مند شوید، لازم است که حتماً با یک وکیل متخصص سرقفلی مشورت کنید. در ادامه برخی از مزایایی که این معامله برای خریدار دارد را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 • خرید مغازه دارای اعتبار برای راه‌اندازی کسب و کار جدید
 • کسب درآمد بدون نیاز به تبلیغات به دلیل شناخته شدن ملک در اثر فعالیت مستاجر قبلی
 • امکان انتقال سرقفلی به فرد دیگر و فروش آن

 معایب خرید سرقفلی مغازه

با وجود اینکه خرید سرقفلی مغازه و ملک تجاری دارای مزایای متعددی است؛ اما نباید مشکلات و معایبی که ممکن است این معامله‌ها برای افراد مختلف دارد را نیز نادیده بگیرید. از جمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بالا بودن قیمت سرقفلی مغازه به دلیل شهرت آن در اثر فعالیت کسب و کارهای پیشین
 • بروز مشکلات حقوقی در انتقال مالکیت سرقفلی
 • ●        احتمال کلاه‌برداری توسط مالکان یا واسطه‌های فروش سرقفلی

آثار و عواقب خرید سرقفلی مغازه

قبل از اینکه به عنوان خریدار سرقفلی مغازه وارد این معامله شوید، حتماً باید آثار و عواقبی که این معاملات برای طرفین معامله دار را بشناسید. از جمله آثاری که خرید سرقفلی مغازه به همراه دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خریدار سرقفلی مغازه نمی‌تواند بدون اجازه و یا رضایت مالک نسبت به ایجاد تغییرات کلی در کسب و کار اقدام کرده و کاربری مغازه را تغییر دهد.
 • خریدار سرقفلی نمی‌تواند بدون رضایت و اجازه مالک مغازه تغییری در مغازه ایجاد کرده و ساختار اصلی مغازه را تغییر دهد.
 • خریدار سرقفلی مغازه نمی‌تواند بدون رضایت و اجازه فروشنده سرقفلی را به شخص ثالث منتقل کند.
 • آثار حقوقی خرید و فروش سرقفلی برای خریدار و فروشنده حق سرقفلی قابل تغییر هستند و حتماً باید درباره آن‌ها اطلاع داشته باشید.
آثار و عواقب خرید سرقفلی مغازه

مشاوره حقوقی برای خرید مغازه سرقفلی دار

رسیدگی به دعاوی حقوقی که در زمینه خرید و فروش یا انتقال سرقفلی مطرح می‌شوند، نیاز به تخصص کافی در این زمینه دارد. برای اینکه بتوانید از حقوق خودتان در این معاملات دفاع کنید، لازم است که از وکیل متخصص سرقفلی کمک بگیرید. وکیل سرقفلی درباره شرایطی که برای این معاملات باید رعایت شود شناخت کافی دارد؛ بنابراین جهت انجام این معاملات یا رسیدگی به دعاوی مطرح شده در این زمینه می‌تواند به افرادی که نیاز دارند کمک کند.

سخن پایانی

کسانی که دارای ملک تجاری هستند می‌توانند در چارچوب قانون مواردی مانند انتقال سرقفلی به فرزندشان را انجام دهند. جهت انتقال سرقفلی به فرزند یا فروش سرقفلی لازم است که از وکیل ملکی کمک بگیرید. وکلای موسسه دادسو شرایط فروش و انتقال سرقفلی و اطلاعات لازم درباره انجام این معاملات را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند، تا بتوانند بدون وجود مشکل این امور را انجام داده، یا دعاوی مطرح شده در این زمینه را به نتیجه برساند.

سؤالات متداول

قوانین سرقفلی مغازه چیست؟

برای فروش سرقفلی مغازه حتماً باید مدارک لازم را آماده کرده و از طریق دفاتر اسناد رسمی این کار را انجام دهید.

آیا خرید مغازه سرقفلی دار به صرفه است؟

با توجه به اعتباری که مغازه ای که سرقفلی آن را خریداری کرده اید دارد، به راحتی می‌توانید کسب و کار خودتان را در آن راه‌اندازی کرده و فروش خوبی بدون تبلیغات داشته باشید.

آیا می‌توان سرقفلی یک مغازه را بدون عین آن ملک خریداری کرد؟

خرید سرقفلی مغازه یک معامله مالی است و می‌توانید بدون انتقال عین مال یا ملک این معامله را انجام دهید.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *