گواهی عدم بارداری برای طلاق

یکی از مراحلی که در پروسه طلاق وجود دارد و حتما هم نیاز است دریافت گواهی عدم بارداری برای طلاق می‌باشد

حضانت فرزند یکی از مهم ترین مسائلی است که در طلاق باید تکلیف آن مشخص شود. برای همین دریافت آزمایش عدم بارداری برای طلاق ضروری است. چرا اگه اگر خانم باردار باشد باید تلکیف حضانت فرزند مشترکشان را مشخص کرده و بعد اقدام به طلاق بکنند.

در صورتی که دادسو وکیل شما در طلاق باشد، تنها کافیست گواهی عدم بارداری را به وکیل خود تحویل دهید.

باقی مراحل توسط وکیل طلاق دادسو انجام می‌شود و نیازی به حضور شما در هیچ مرحله‌ای نیست. برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دریافت گواهی عدم بارداری برای طلاق

دریافت این گواهی برای انجام طلاق ضروری است. برای آزمایش عدم بارداری در بیشتر مواقع خانم باید به پزشکی قانونی مراجعه کند و این آزمایش را انجام دهد.

در بعضی مواقع اگر خانم آزمایش را در آزمایشگاه‌هایی غیر از پزشکی قانونی هم انجام دهد ممکن است مورد قبول دادگاه باشد.

در بعضی مواقع باید این گواهی عدم بارداری برای طلاق را به دادگاه تحویل داد تا رای طلاق را صادر کنند و بعضی مواقع تحویل آن به دادگاه نیازی نیست و در زمان جاری شدن صیغه طلاق باید به مسئول دفتر ثبت طلاق تحویل بدهید.

در صورتی که دادسو وکیل طلاق شما باشد، فقط کافی است که بعد از اطلاع ما به آزمایشگاه مورد نظر خودتان مراجعه و آزمایش عدم بارداری را انجام داده و گواهی عدم بارداری برای طلاق را به وکیل‌ طلاق توافقی خودتان در دادسو تحویل دهید.

گواهی عدم بارداری برای طلاق توافقی

دریافت گواهی عدم بارداری برای هر نوع از طلاقی ضروری است. چرا که اگر خانم باردار باشند باید تکلیف حضانت فرزندشان مشخص شود. فقط از آنجایی که طلاق توافقی است شرایط به توافقات طرفین بستگی دارد.

در طلاق توافقی همان طور که از اسمش پیداست همه چیز به توافق طرفین بستگی دارد. یعنی در مسائلی مانند مهریه و حضانت فرزند باید به توافق برسند که برای مثال خانم می‌خواهد کل مهریه را ببخشد یا کل آن را دریافت کند.

یا در حضانت فرزند می‌توانند خودشان توافق کنند که تا چه سنی حضانت با مادر یا تا چه سنی حضانت با پدر باشد. ولی دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق توافقی هیچ فرقی با طلاق‌های دیگر ندارد و حتما باید انجام شود.

مدت زمان اعتبار گواهی عدم بارداری برای طلاق

مدت اعتبار در این گواهی 20 روز است. یعنی اگر بعد از گذشت زمان 20 روز اگر خانم و آقا طلاق‌شان را به اتمام نرسانده باشند باید مجددا خانم برای دریافت گواهی عدم بارداری  اقدام کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

آیا بارداری خللی در طلاق ایجاد می‌کند؟

دریافت این گواهی برای اطمینان از باردار نبودن خانم به این دلیل است که در صورتی که خانم باردار باشند باید تکلیف حضانت فرزند مشخص شود.

برای مثال اگر طلاق به صورت توافقی بود بسته به توافقات خانم و آقا تکلیف حضانت مشخص می‌شود و توافقات مکتوب و طلاق انجام می‌شود.

ولی اگر طلاق یک طرفه از سمت آقا و خانم بود در این صورت بسته به جنسیت فرزند تکلیف حضانت مشخص می‌شود.

اگر فرزند دختر بود تا 7 سالگی با مادر می‌ماند سپس 7تا 9 سالگی حضانت با پدر است. اگر فرزند پسر باشد تا 7 سالگی با مادر و 7 تا 15 سالگی حضانت با پدر است و بعد از آن که از مدار حضانت خارج شدند تصمیم با خود فرزند است.

نمونه گواهی آزمایش عدم بارداری

گواهی آزمایش عدم بارداری-۳

گواهی عدم بارداری برای طلاق در زمان یائسگی

در زمان یائسگی از آنجایی که امکان بارداری وجود ندارد پس نیاز به انجام آزمایش عدم بارداری نیست. ولی حتما باید با مدارک به دادگاه اثبات شودکه خانم در سن یائسگی هستند و امکان بارداری را ندارند.

گواهی عدم بارداری برای طلاق در زمان دوشیزگی

از آنجایی که در زمان باکرگی خانم امکان بارداری وجود دارند به گفته‌های خانم و آقا استناد می‌کنند و در صورتی که تناقضی در صحبت‌هایشان وجود داشت خانم باید برای آزمایش عدم بارداری اقدام کند.

ماده 31 قانون حمایت از خانواده

بر اساس این ماده:” ارائه گواهی پزشک ذی ‌ صلاح درمورد وجود جنین یا عدم آن برای ثبت طلاق الزامی است، مگر آنکه زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند.”

برای انجام پروسه طلاق خود بهتر است وکیل متخصص خانواده داشته باشید تا در انجام این امور آشنا باشد و در کوتاه‌ترین زمان کار شما را انجام دهد. می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا به صورت کامل در این امور شما را راهنمایی کنند.

5/5 - (12 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
4 پاسخ
    1. سلام
      گواهی عدم بارداری برای مشخص شدن وضعیت بارداری خانم است و و گواهی دوشیزگی برای اثبات عدم رابطه جنسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *