هزینه پزشکی قانونی برای طلاق

یکی از مواردی که باید حتماً قبل از طلاق انجام شود، مراجعه زوجین به پزشکی قانونی است. چون تنها با معاینات پزشکی قانونی باکره یا باردار بودن زوجه مشخص می‌شود. هزینه پزشکی قانونی برای طلاق شامل صدور نظریه پزشکی قانونی و یا کارشناسی روان‌پزشکی قانونی برای هر نفر می شود که هرساله تغییر می کند.

در این مطلب دادسو نکاتی که باید درباره هزینه پزشکی قانونی برای طلاق بدانید را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که برای انواع طلاق نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، با مشاورین حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

لزوم آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق

زمانی که زن و مرد برای طلاق اقدام می‌کنند لازم است که حقوق مالی زن، حضانت فرزند و… تعیین تکلیف شود، بنابراین انجام آزمایش‌های پزشکی قانونی ضروری خواهد بود. چون در صورت طلاق دختر باکره، مرد موظف است تنها نیمی از مهریه همسرش را بپردازد و نفقه و… به زوجه تعلق نخواهد گرفت. در صورت بارداری زن نیز باید مرد تا پایان زایمان نفقه زوجه را بپردازد و زن نمی‌تواند با فرد دیگری ازدواج کند.

در صورتی که طلاق به خاطر عسر و حرج یا ضرب و شتم باشد، یا اینکه مرد دچار مشکلاتی مانند جنون و … شده باشد نیز باید زوجین هزینه پزشکی قانونی بری طلاق را پرداخته و گواهی پزشک قانونی را دریافت کنند. در غیر این صورت، دادگاه شواهد و مدارک ارائه شده توسط آن‌ها را برای طلاق نخواهد پذیرفت.

علت مراجعه و معاینه زنان در پزشکی قانونی برای طلاق

در صورتی که زن باکره باشد و موضوع طلاق غیر مدخوله مطرح شده باشد، زن می‌تواند بعد از طلاق نام همسرش را از شناسنامه خودش حذف کند. همچنین، در صورت باکره یا یائسه بودن زن، نگه داشتن عده برای زوجه ضروری نخواهد بود و زن می‌تواند بلافاصله بعد از طلاق ازدواج کند.

در صورتی که موضوع تدلیس در ازدواج یا عسر و حرج مطرح باشد نیز زن با داشتن گواهی پزشکی قانونی حق طلاق خواهد داشت و می‌تواند برای فسخ نکاح به صورت یک طرفه اقدام کند. بدون انجام آزمایش‌های پزشکی قانونی زوجین نمی‌توانند از هم طلاق بگیرند و پرونده طلاق آن‌ها توسط دادگاه مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

هزینه آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق

هزینه انجام پزشکی قانونی برای طلاق در سال‌های مختلف تغییر می‌کند و یک رقم ثابت برای صدور گواهی پزشک قانونی برای طلاق در نظر گرفته نشده است. این مبلغ در سال 1401 حدود 100 هزار تومان بوده است؛ اما در سال جدید این مبلغ بیشتر شده و می‌توانید از طریق سازمان پزشکی قانونی این مبلغ را استعلام بگیرید.

از جمله مبالغی که پزشکی قانونی دریافت می‌کند می‌توان به مبلغ 105 هزار تومان برای صدور نظریه پزشکی قانونی برای هر نفر در هر نوبت مراجعه برای زنان یا مردان به صورت اختصاصی، کارشناسی روان‌پزشکی قانونی برای هر نفر در هر نوبت مراجعه به مبلغ 120 هزار تومان اشاره کرد.

سخن پایانی

بدون انجام آزمایش‌های لازم برای طلاق در پزشکی قانونی نمی‌توانید مراحل طلاق را کامل کرده و به صورت قانونی از همسرتان جدا شود. البته  وکیل طلاق می‌تواند در تمام مراحل طلاق در کنار زوجین حضور داشته باشد و به آن‌ها برای پیش برد پرونده طلاق و به نتیجه رساندن سریع‌تر آن کمک کند. جهت انجام پرونده‌های طلاق توافقی و یک طرفه در کمترین زمان ممکن با تیم حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

امکان طلاق بدون آزمایش پزشکی قانونی وجود دارد؟

بدون ارائه گواهی قانونی باکره یا حامله بودن زن یا مواردی مانند جنون و … به راحتی قابل تشخیص نخواهد بود؛ بنابراین زوجین نمی‌توانند بدون این گواهی از هم جدا شوند.

پزشک قانونی چه چیزهایی را موقع طلاق مشخص می‌کند؟

میزان ضرب و شتم و جراحات در عسر و حرج، باکره یا حامله بودن زن و مواردی مانند جنون یا عنن بودن مرد توسط پزشکی قانونی مشخص می‌شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.5/5 - (15 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *