همه چیز در مورد دیه بینی

همه چیز در مورد دیه بینی

دیه مبلغی است که قانون برای صدمات غیر عمد وارد شده به اعضای بدن در نظر گرفته است.  این مبلغ برای مواردی محاسبه می‌شود که امکان قصاص وجود ندارد، یا اینکه طرفین برای دریافت دیه جهت صدمات غیر عمد بدنی که رخ داده توافق کرده‌اند.

مبلغی که برای دیه هر عضو از بدن مشخص شده متفاوت است؛ و با توجه به میزان صدماتی که به گوش، لب، بینی و… وارد شده، میزان دیه متغیر خواهد بود. در این مطلب از دادسو همه چیز در مورد دیه بینی را بررسی کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه محاسبه دیه دارید، از طریق واتساپ با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دیه قطع کردن بینی

اگر در حادثه یا تصادفی که رخ داده بینی فرد قطع شده باشد یا اینکه نرمه پایین استخوان بینی از بین رفته باشد، فردی که مرتکب این اتفاق شده باید دیه کامل را به کسی که صدمه دیده پرداخت کند.

مبلغی که برای دیه کامل بینی در سال 1401 در نظر گرفته شده برابر با 480 میلیون تومان است؛ بنابراین در صورت قطع شدن بینی فرد باید طرف مقابل 480 میلیون تومان برای جلب رضایت به او پرداخت کند.

دیه از بین بردن نرمه بینی

دیه‌ای که برای نرمه بینی و از بین رفتن استخوان بینی در نظر گرفته شده با توجه به تکرار این اتفاق تعیین می‌شود؛ یعنی اگر نرمه بینی در حادثه‌ای که یک مرتبه رخ داده از بین رفته باشد، میزان دیه آن با وقتی که تعداد دفعات حادثه تکرار شده باشد متفاوت خواهد بود.

در این شرایط، اگر تمام نرمه بینی و بخشی از استخوان یک مرتبه از بین رفته باشد، به فردی که آسیب‌دیده دیه کامل یا مبلغ 480 میلیون تومان تعلق خواهد گرفت.

اما در صورتی که نرمه بینی در یک مرتبه از حادثه از بین رفته باشد؛ و با تکرار اتفاق فرد بخشی از استخوان بینی را نیز از دست داده باشد، مبلغی که برای نرمه بینی در نظر گرفته می‌شود برابر دیه کامل است؛ و برای مبلغ استخوان باید طبق رأی دادگاه دیه طبق ارش تعیین شود.

دیه از بین بردن نرمه بینی

دیه شکستن بینی

اگر شکستگی بینی به نحوی باشد که موجب فساد بینی و از بین رفتن کامل آن شود، برای جبران این خسارت باید دیه کامل به عنوان دیه شکستن بینی پرداخت شود؛ اما در شرایطی که شکستگی  استخوان بینی قابل‌ترمیم بدون عیب و نقص باشد، مبلغی که برای دیه بینی در نظر گرفته می‌شود برابر یک دهم دیه کامل یا 48 میلیون تومان است.

اگر ترمیم بینی همراه با عیب و نقص باشد و آثار ناشی از شکستگی بینی روی آن باقی بماند؛ مبلغی که برای دیه کج شدن بینی در نظر گرفته می‌شود برابر با مقدار ارش تعیین شده توسط دادگاه خواهد بود. معمولاً میزان ارش تعیین شده برای ترمیم بینی با نقص برابر با 4 درصد دیه کامل است.

دیه از بین رفتن پره‌های بینی

اگر اتفاقی که برای فرد رخ داده موجب از بین رفتن پره‌های بیرونی یا پره میانی بینی شده باشد،  بر اساس ماده 594 قانون مجازات اسلامی مبلغ دیه تعیین می‌شود.

اگر هر کدام از پره‌های کناری بینی یا پره میانی بینی در اثر حادثه از بین رفته باشد، باید فردی که موجب این خسارت شده یک سوم دیه کامل را به طرف مقابل پرداخت کند. مبلغ دیه کامل بینی 480 میلیون تومان است؛ برای از بین رفتن هر کدام از پره‌های بینی مبلغ 160 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

دیه پاره شدن بینی

در تصادف یا حادثه ممکن است قسمتی از بینی پاره شود. در این شرایط لازم است که فردی که مرتکب حادثه شده دیه پاره شدن بینی را به طرف مقابل بپردازد.

اگر پارگی بینی به اندازه‌ای باشد که بینی یا نوک بینی از بین نرود، مبلغ دیه‌ای که به فرد تعلق می‌گیرد برابر یک سوم دیه کامل یا 160 میلیون تومان است. در صورتی که پارگی بینی قابل بهبود باشد، میزان دیه‌ای که برای آن در نظر گرفته می‌شود برابر یک دهم دیه کامل یا 48 میلیون تومان است.

دیه از بین رفتن نوک بینی

دیه از بین رفتن نوک بینی

یکی از مواردی که در صورت بروز حادثه برای بینی رخ می‌دهد از بین رفتن نوک بینی است. در این شرایط باید فردی که مرتکب حادثه شده دیه‌ای که برای از بین رفتن نوک بینی در قانون در نظر گرفته شده را به طرف مثال بپردازد.

مبلغی که برای دیه از بین رفتن نوک بینی در نظر گرفته شده برابر با نصف دیه کامل است. با توجه به اینکه دیه کامل 480 میلیون تومان است، برای از بین رفتن نوک بینی مبلغ 240 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود.

دیه خراشیدگی بینی

میزان دیه‌ای که برای بینی در نظر گرفته می‌شود به نوع آسیب وارد شدن به بینی بستگی دارد. اگر بینی دچار خراشیدگی شده باشد، اما خونریزی و جراحت شدید در این ناحیه وجود نداشته باشد، مبلغ دیه برابر با دیه خراشیدگی بینی در نظر گرفته شود.

در این شرایط، اگر خراشیدگی بینی سطحی باشد و به بینی آسیب جدی وارد نشده باشد، دیه‌ای که برای آن در نظر گرفته می‌شود  برابر دیه حارصه است.  مبلغی که برای دیه حارصه خراشیدگی بینی در نظر گرفته می‌شود برابر یک صدم دیه کامل یا 4 میلیون و 800 هزار تومان است. البته مبلغ این دیه در ماه‌های حرام برابر با 6 میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود.

مطابق ماده 592 قانون مجازات اسلامی اگر بینی فرد به طور کامل قطع شده باشد یا نرمه پایینی بینی از بین رفته باشد، دیه کامل برای فرد صدمه دیده در نظر گرفته می‌شود.

دیه کوفتگی بینی

صدمه وارد شده به بینی ممکن است شدید باشد و مشمول دریافت دیه طبق قانون شود، یا اینکه میزان صدمه وارده کم باشد و صرفاً کوفتگی بینی رخ داده باشد.

اگر در درگیری یا تصادف کوفتی بینی اتفاق افتاده باشد، مبلغی که به عنوان دیه بینی در نظر گرفته شده طبق ارش تعیین می‌شود. مبلغ ارش طبق نظر کارشناس این حوزه و  قاضی پرونده  مشخص خواهد شد.

دیه کبودی و ورم بینی

اگر در تصادف بینی و صورت کبودی داشته باشد، دیه‌ای که برای صورت تعیین می‌شود برابر سه‌هزارم دیه کامل است. اگر علاوه بر کبودی صورت در ناحیه بینی هم کبودی و تورم دیده شود، میزان  دیه‌ای که برای کبودی بینی در نظر گرفته می‌شود هم سه‌هزارم دیه کامل است. مبلغ دیه کامل 480 میلیون تعیین شده و سه‌هزارم آن برابر با 1 میلیون و 440 هزار تومان است.

اگر به نحوه محاسبه دیه لاله گوش نیز علاقه‌مند هستید می‌توانید درباره این موضوع از وبلاگ دادسو کمک بگیرید.

دیه کبودی و ورم بینی

دیه کج شدن بینی

برای کج شدن بینی و انحراف آن دیه مشخصی در قانون تعیین نشده است. در واقع اگر در حادثه این مشکلات برای فرد رخ دهد، مبلغی که به عنوان دیه برای او در نظر گرفته می‌شود برابر با ارش است. ارش مبلغی است که بر اساس نظر قاضی و کارشناس پرونده بر اساس میزان آسیب وارده تعیین می‌شود؛ و فردی که باعث انحراف بینی شده باید آن را به طرف مقابلش بپردازد.

دیه دامیه بینی

دامیه به جراحتی گفته می‌شود که اندکی وارد گوشت شده باشد و با خونریزی کم یا زیاد همراه باشد. اگر در حادثه بینی فرد به نحوی صدمه دیده باشد که دیه دامیه بینی به او تعلق بگیرد، باید میزان دوصدم دیه کامل به او پرداخت شود. مبلغ دیه دامیه بینی برابر با 9 میلیون و 600 هزار تومان است.

 سخن پایانی

با توجه به اینکه هر حادثه یا درگیری بین دو نفر می‌تواند پیامدهای ریز و درشتی به لحاظ جسمانی داشته باشد، برای جبران این خسارت‌ها مبلغی به عنوان دیه تعیین شده است. اگر خسارت وارده شدید باشد و حتی منجر به فوت شود، مبلغ دیه کامل به فردی که صدمه دیده تعلق می‌گردد؛ اما در شرایطی که خسارت وارده خفیف‌تر یا جبران‌پذیر باشد، مبلغ دیه طبق قانون تعیین می‌شود. برای اینکه بتوانید میزان دیه را به طور دقیق برآورد کنید، لازم است که از وکلای متخصص این حوزه کمک بگیرید.

سؤالات متداول

دیه از بین رفتن بینی سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

اگر بینی به طور کامل از بین رفته باشد دیه کامل یا مبلغ 480 میلیون تومان باید پرداخت شود.

دیه شکستن بینی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

در صورتی که شکستن بینی به نحوی باشد که بتوان آن را بدون عیب و نقص ترمیم کرد، مبلغ دیه در نظر گرفته شده برای آن برابر با یک دهم دیه کامل است.

4.6/5 - (10 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *