خانه / ارث و انحصار وراثت / میزان ارث عروس از پدر شوهر چقدر است؟

میزان ارث عروس از پدر شوهر چقدر است؟

ارث عروس از پدر شوهر

انحصار وراثت یا تقسیم ارث یکی از مسائل پیچیده‌ای است که پس از فوت هر فرد مطرح می‌شود. چون برای تقسیم ارث باید ابتدا افراد حاضر در طبقات ارث بررسی شوند و طبق اولویت آن‌ها انحصار وراثت انجام و سهم‌الارث هر فرد مشخص شود. با توجه به اینکه هر کدام از طبقات ارث و فرزندان دختر و پسر و والدین متوفی سهم‌الارث متفاوتی دارند، پیشنهاد می‌کنیم از وکیل انحصار وراثت برای تقسیم ارث کمک بگیرید.

عروس یکی از بستگان سببی پدر شوهرش است و سهم‌الارثی که او از متوفی می‌برد نیز قوانین مشخصی خواهد داشت. در این مطلب میزان ارث عروس از پدر شوهر را بررسی کرده‌ایم. در صورتی که برای انحصار وراثت نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر دارید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

آیا عروس از پدر شوهر خود ارث می‌برد؟

برای تعیین تکلیف سهم‌الارث عروس از پدر همسرش لازم است که نسبت عروس و پدر شوهر مشخص شود. اگر عروس جزء بستگان سببی پدر همسرش باشد به صورت مستقیم از او ارث نمی‌برد، اما در صورتی که عروس به صورت نسبی یا خونی با پدر شوهرش رابطه خویشاوندی داشته باشد، سهم‌الارث او از پدر شوهرش محفوظ خواهد بود.

شرایط ارث عروس از پدر شوهر

شرایطی که برای دریافت سهم‌الارث عروس از پدر شوهر در نظر گرفته شده به صورت زیر است.

 • در صورتی که پدر شوهر قبل از شوهر فوت شده باشد، عروس از سهم‌الارثی که از پدر شوهرش به همسرش رسیده ارث خواهد بود؛ یعنی عروس به صورت غیرمستقیم وارث پدر شوهرش خواهد بود.
 • موانع ارث مانند قتل یا کفر، محرومیت از ارث و… وجود نداشته باشد.
 • پدر شوهر قبل از عروس فوت کرده باشد.
 • پدر شوهر بخشی از اموالش را طبق وصیت به عروسش منتقل کرده باشد.
 • شوهر، برادر شوهر یا خواهر شوهر و یا پدر و مادر پدر شوهر در قید حیات نباشند.
 • عروس تنها وارث نسبی پدر شوهرش در طبقات ارث باشد.

ارث عروس از پدر شوهر در شرایطی محفوظ است که عروس و همسرش از ارث محروم نشده باشد و بعد از پدر شوهر فوت شوند.

میزان ارث عروس از پدر شوهر

در صورت فوت پدر شوهر قبل از شوهر، عروس از اموالی که به شوهرش به ارث رسیده سهم ارلاث خواهد داشت. در واقع از هر سهم‌الارثی که به پسر متوفی برسد، یک چهارم یا یک هشتم آن برای عروسش خواهد بود. البته در صورتی که زوجین فرزندی داشته باشند، سهم‌الارث عروس یک هشتم خواهد بود.

اگر عروس رابطه نسبی نیز با پدرشوهرش داشته باشد میزان سهم‌الارثی که به او تعلق می‌گیرد با رابطه مادری یا پدری او با پدر همسرش رابطه خواهد داشت. در صورتی که پدر شوهر عمو یا دایی عروس بوده و برادرزاده و خواهرزاده‌های دیگری نداشته باشد، کل سهم‌الارث پدر شوهر پس از تحریر ترکه و تقسیم ترکه به عروس ارث می‌رسد.

طبق قانون انحصار وراثت، اگر متوفی خواهرزاده یا برادرزاده دیگری نیز داشته باشد، هر کدام از آن‌ها وارث سهم‌الارث پدر یا مادر خودشان خواهند بود.

دریافت مهریه عروس از ارث پدر شوهر

پدر شوهر تعهدی برای پرداخت مهریه عروس ندارد، مگر اینکه ضمن عقد نکاح یا در یک قرارداد جداگانه پرداخت مهریه را برعهده گرفته باشد. در این شرایط عروس می‌تواند طبق قرارداد و تعهدی که پدر شوهر داده مهریه خودش را از او مطالبه کند.

همچنین، در صورتی که پدر شوهر قبل از زوج فوت کرده و اموال او به پسرش رسیده باشد، پس از فوت زوج نیز زن می‌تواند از اموال ماترکی که به همسرش رسیده مهریه خودش را دریافت کند. البته حتما باید تقسیم ترکه انجام شده باشد، تا سهم‌الارث عروس مشخص شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر دریافت مهریه از پدر شوهر با وکیل تقسیم ارث مشورت کنید.

سخن پایانی

عروس می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از پدر شوهرش ارث ببرد. با توجه به اینکه عروس رابطه نسبی با پدر شوهرش دارد یا خیر و زوجین صاحب فرزند شده‌اند یا فرزندی ندارند، میزان سهم‌الارثی که برای عروس در نظر گرفته می‌شود متفاوت خواهد بود.

وکیل پایه یک دادگستری با قوانین انحصار وراثت آشنایی کافی دارد. جهت تحریر یا تقسیم ترکه و محاسبه سهم‌الارث عروس و سایر وراث با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

گرفتن مهریه از سهم‌الارث شوهر به چه نحوی امکان‌پذیر است؟

تنها در صورتی که پدر شوهر قبل از شوهر فوت شده باشد و زوج پس از تقسیم ارث یا قبل از آن فوت کند، عروس می‌تواند مهریه خودش را از سهم‌الارث پدر شوهرش دریافت کند.

میزان ارث عروس از پدر شوهر چقدر است؟

با توجه به رابطه نسبی و سببی عروس و پدر شوهر و فرزند داشتن یا نداشتن زوج، میزان سهم‌الارث عروس از پدر شوهرش متغیر خواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

4 پاسخ
 1. سلام وقتتون بخیر باشه اگر آقاسس مهریه خانم رو پرداخت کنه باز این خانم میتونه برای دریافت حق الارث شوهرش اقدامی انجام بده؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که طلاق گرفته باشند و مهریه پرداخت شده باشد کامل خیر

 2. پدر شوهر من فوت کرده
  ولی هیچی به نامش نبوده و به نام مادر شوهرم بوده. ارث عروس از پدر شوهر شامل حال من میشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   فقط اموالی که به نام متوفی بوده باشد تقسیم می شود. در صورتی که اموالی نداشته باشند ارثی به شما تعلق نمیگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *