خانه / ایرانیان خارج از کشور / انجام امور دانشگاهی در ایران

انجام امور دانشگاهی در ایران

انجام امور دانشگاهی در ایران

تحصیل در خارج از کشور در عین جذابیت می‌تواند دردسرهای مختلفی را برای متقاضیان ایجاد کند. گاهی برای رفع موانع و مشکلات موجود دانشجو نیاز به حضور در کشور دارد. اما در حال حاضر انجام کلیه امور دانشگاهی در ایران از طریق وکالت دادن به یک فرد آشنا با قوانین و معتمد امکان پذیر است.

سامانه میخک نیز در این بین به عنوان رابطی بین دانشجو و وکیل داخلی وی عمل می‌کند که برای تنظیم وکالتنامه قابل استناد کاربرد دارد. البته حوزه فعالیت‌های این سامانه گسترده بوده و تنها به امور دانشجویی محدود نمی‌شوند.

به دلیل این که بسیاری از افراد با سامانه میخک آشنایی ندارند و یا حضور در ایران برای امور بانکی و یا انجام امور دانشگاهی در ایران برایشان ممکن نیست، موسسه حقوقی دادسو می‌تواند این کار را برای ایرانیان ساکن خارج کشور انجام دهد. برای راهنمایی بیش‌تر می توانید با مشاوران حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

انجام امور دانشگاهی خارج از کشور

زمانی که به عنوان یک دانشجوی ایرانی قصد مهاجرت تحصیلی دارید، باید اسناد و مدارک بسیاری را آماده کنید و از طریق کنسولگری کشور مقصد برای دانشگاه مورد نیاز خود اقدام کنید. اما ممکن است تمام نیاز شما به انجام امور دانشگاهی در ایران به زمانی ختم نشود که در کشور ساکن هستید.

گاهی بعد از مهاجرت هم نیاز به انجام برخی امور دارید که البته به دلیل عدم حضور شما در کشور این کار میسر نخواهد بود. خوشبختانه می‌توانید تمام امور دانشگاهی در ایران اعم از تبدیل اسناد و مدارک یا امور مالی را از طریق وکالتنامه به یک وکیل حقوقی بسپارید.

در کشور ما برای انتقال پول یا اسناد فرآیندهای خاصی مانند سایر نقاط دنیا وجود دارد که باید از انجام آن‌ها مطلع باشید. در چنین شرایطی نه گرفتار افراد سودجو و کلاهبردار خواهید شد و نه فرصت زمانی مورد نیاز را از دست می‌دهید.

افتتاح حساب برای ایرانیان خارج از کشور

یکی از امور دانشجویی خارج از کشور، افتتاح حساب است. برای انجام این کار می‌توانید از وکیل مالی کمک بگیرید. افتتاح حساب به صورت غیرحضوری تنها یکی از خدماتی است که می‌توانید از طریق دادن وکالت بدون حضور در کشور آن را پیگیری کنید.

افتتاح حساب اینترنتی

به عنوان فردی که مهاجرت تحصیلی داشته و در حال حاضر در یکی از دانشگاه خارج مشغول به تحصیل است، امکان افتتاح حساب به صورت اینترنتی برای وی نیز فراهم خواهد بود.

البته برای انجام این کار بسته به بانک مورد نظر، باید یک سری شرایط دیگر مانند اطمینان از صحت امضاء صاحب حساب را نیز داشته باشید تا بتوانید حساب بانکی خود را به صورت اینترنتی افتتاح کنید.

افتتاح حساب توسط وکیل

خبر خوب این است که وکیل در ایران هم می‌تواند برای افتتاح حساب موکل خود اقدام کنید. در این صورت این نوع وکالت به دو صورت رسمی و بانکی قابل انجام است. در شکل بانکی کار به صورت حضوری خواهد بود. در وکالت رسمی هم باید روند از طریق دفترخانه انجام شود. البته دادن وکالتنامه از خارج و از طریق سامانه میخک هم می‌تواند کمک کننده باشد.

افتتاح حساب توسط وکیل

مزایای انجام امور دانشگاهی ایرانیان مقیم خارج به وسیله وکیل

در صورتی که برای انجام امور دانشجویی خود از یک وکیل در داخل کشور استفاده کنید، از مزایای زیادی بهره مند خواهید شد که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • صرفه جویی در هزینه‌ها
 • صرفه جویی در زمان
 • عدم نیاز برگشت به کشور
 • اطمینان از انجام درست کار مطابق با قوانین

برای راهنمایی بیش‌تر و انجام امور دانشگاهی ایرانیانی که ساکن خارج از کشور هستند می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو، از طریق تماس، واتساپ و تلگرام در ارتباط باشید.

دادن وکالتنامه انجام امور دانشجویی در داخل

بهترین زمان برای ایجاد وکالتنامه زمانی خواهد بود که شما در کشور حضور دارید. در این صورت می‌توانید با انتخاب یک وکیل معتبر و حضور در دفتر اسناد رسمی وکالت خود در  مورد امور دانشجویی را به صورت رسمی ثبت کنید. خوشبختانه این امکان برای شما وجود دارد که حدود اختیارات وکیل خود را تعیین کنید. پس از این بابت نگرانی نداشته باشید.

برای مثال اگر تنها می‌توانید مبلغ خاصی از حساب خود را به خارج منتقل کنید، می‌توانید برای برداشت از حساب و واریز ارزی آن به یک شخص وکالت دهید و این وکالت را حول مفاد مد نظر خود به وی اعطا کنید. بدین ترتیب امکان سوء استفاده از وکالت شما به صفر خواهد رسید و با خیال راحت می‌توانید امور دانشگاهی در ایران را از راه دور مدیریت کنید.

دادن وکالت انجام امور دانشجویی در خارج

بسیاری از افرادی که قصد انجام امور دانشگاهی در ایران را دارند، ممکن است به هر دلیلی مثل سختی رفت و آمد یا حضور سر کلاس‌های درس نتوانند به کشور برگردند. در چنین شرایطی تنظیم وکالتنامه از خارج از کشور برای آن‌ها گزینه مناسبی خواهد بود.

شخصی که شما در خارج از کشور انتخاب می‌کنید، به عنوان نماینده قانونی شما در انجام امور دانشگاهی در ایران خواهد بود. پس حتماً باید در مورد سندی که قرار است به عنوان وکالتنامه امضا کنید، اطلاعات کافی داشته باشید.

البته مشاوره گرفتن از وکلای حقوقی باتجربه مانند کارشناسان مؤسسه حقوقی دادسو می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. در نهایت تنها کاری که باید انجام دهید، تنظیم وکالتنامه از طریق سامانه میخک است.

البته فراموش نکنید وکالتنامه ای که تنظیم می‌کنید (در ادامه به شرح مراحل آن می‌پردازیم) در نهایت باید به تأیید وزارت امور خارج در کشور هم برسد تا کارایی لازم را داشته باشد. برای انجام این کار کافی است وکالتنامه خود را از طریق پست برای اداره مورد نظر در کشور ارسال کنید.

گاهی نیز می‌توانید از طریق کسانی که قرار است به ایران برگردند، این کار را انجام دهید. در نهایت متن وکالتنامه شما توسط این سازمان بررسی و به تأیید نهایی خواهد رسید.

دادن وکالت انجام امور دانشجویی در خارج

سامانه میخک چیست و چه کاربردی دارد؟

سامانه میخک از مخفف عبارات «مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی» گرفته شده است که از طریق آن می‌توانید کلیه امور اداری و خدمات کنسولی خود را در حوزه‌های گوناگون مختلف پیگیری کنید. در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • تنظیم وکالتنامه
 • امور گذرنامه
 • امور سجلات
 • آپوستیل
 • امور دانشجویی و دانش آموزی
 • امور حمایت‌های کنسولی، قضایی و غیره

همانطور که در توضیحات مشخص است، برای تنظیم وکالتنامه به منظور پیگیری امور دانشگاهی در ایران اعم از امور اداری، امور مربوط به اسناد و امور مالی باید از طریق ثبت نام در این سایت اقدام کنید. سپس پس از طی کردن مراحل ثبت نام و آپلود تصاویر اسناد و مدارک خواسته شده، کار مورد نظر خود را انجام دهید.

از آن جایی که این سامانه در حفظ اطلاعات حریم خصوصی هر فرد پیشتاز است، به همین منظور در صورتی که قصد تغییر در اطلاعات خواسته شده را دارید، باید از طریق حضور در نمایندگی‌های تعیین شده این کار را انجام دهید. در ادامه به معرفی مراحل تنظیم وکالتنامه از طریق این سامانه می‌پردازیم.

نحوه اعطای وکالت ایرانیان خارج از کشور

اگر قصد دارید از خارج از کشور وکالتنامه ای را برای انجام امور دانشگاهی در ایران تنظیم کنید، باید دقیقاً مطابق مراحل زیر پیش بروید.

 1. در قدم اول باید برای تأیید اسناد کنسولی خود وارد سامانه میخک شوید و در این سایت ثبت نام کنید.
 2. در گام دوم باید وارد قسمت وکالتنامه سایت شوید تا بتوانید سند خود را تنظیم کنید.
 3. سپس اطلاعات مندرج در سایت را در کادر مربوط به آن وارد کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر می‌شوند:
 4. نام و نام خانوادگی
 5. نام پدر
 6. کد ملی
 7. شماره شناسنامه
 8. تاریخ تولد
 9. محل صدور
 10. شماره تلفن وکیل در ایران
 11. آدرس محل سکونت وکیل
 12. متن وکالت
 13. حدود اختیارات
 14. پس از تنظیم وکالتنامه برای شما یک کد رهگیری ارسال می‌شود که می‌توانید به کمک آن کد و با مراجعه به کنسولگری ایران در کشور مربوطه، وکالتنامه امور دانشگاهی در ایران را دریافت کنید. پیش در در بلاگ دادسو نحوه گرفتن کدرهگیری از سامانه میخک را توضیح داده‌ایم.
 15. در نهایت پس از ارسال وکالتنامه برای تأیید، وکیل شما باید با مراجعه حضوری به وزارت امور خارجه در کشور، سند وکالتنامه شما را برای پیگیری امور دانشجویی در ایران دریافت کند.

مدارک مورد نیاز برای وکالت ایرانیان مقیم خارج از کشور

برای تنظیم وکالت در سامانه میخک ممکن است به هر یک از اسناد و مدارک هویتی مانند شناسنامه یا کارت ملی نیاز داشته باشید. بسته به نوع وکالتی که می‌دهید، این مدارک ممکن است بیشتر و شامل اسناد مربوط به دانشگاه، ملک، خودرو یا مواردی از این دست نیز باشند.

مدارک مورد نیاز برای وکالت ایرانیان مقیم خارج از کشور

نکات مهم در تنظیم وکالتنامه امور دانشجویی در سامانه میخک

در صورتی که قصد تنظیم وکالتنامه امور دانشگاهی در ایران را از راه دور دارید، باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا در خلال استفاده از آن و در طول مسیر انجام امور دچار مشکل نشوید. در ادامه به معرفی برخی از این نکات می‌پردازیم.

 • بعد از ثبت وکالتنامه در سامانه میخک امکان ویرایش مجدد آن وجود ندارد، پس حتماً از قبل درباره نحوه تنظیم آن تصمیم گیری کنید.
 • بهترین راه برای تنظیم و نگارش وکالتنامه، محیط سامانه میخک است. استفاده از نرم افزارهای جانبی مختلف و انتقال آن‌ها به سامانه روش دیگری برای انجام این کار است که البته ممکن است شخص را دچار چالش کند.
 • برای دریافت نمونه وکالتنامه‌های دقیق در پیگیری امور دانشجویی می‌توانید از وکلای دادسو کمک بگیرید.
 • در وارد کردن اطلاعات فردی و هویتی خود دقت لازم را داشته باشید تا هنگام تنظیم وکالتنامه با مشکل مواجه نشوید.
 • هنگام ورود اعداد در سامانه از صفحه کلید انگلیسی استفاده کنید.
 • بعد از تنظیم وکالتنامه در صورتی که امکان مراجعه حضوری برای شما میسر نیست، با ارسال ایمیل به آدرس مورد نظر سامانه تاک (میخک) فایل وکالتنامه برای شما ارسال خواهد شد. ضمن ارسال فایل شما می‌توانید از مراحل انجام کار نیز آگاهی پیدا کنید.
 • سامانه میخک دارای دو بخش دیگر با نام‌های «آمار فردی بخش تأیید اسناد و دانشجویی» و «امور تحصیلی (دانشجویی/دانش‌ آموزی)» است که از بخش تنظیم وکالتنامه مجزا هستند.

تنظیم وکالتنامه امور دانشجویی با دادسو

برای انجام امور دانشگاهی ایرانیان خارج از کشور می‌توانید به یک شخص معتمد وکالت دهید. این وکالت هم در داخل و از طریق دفتر اسناد رسمی و هم در خارج از طریق سامانه میخک قابل انجام است.

اما در صورتی که به یک وکیل در تهران نیاز دارید تا این امور را برای شما پیگیری کند، می‌توانید از طریق مشاوره رایگان واتساپی و مشاوره رایگان تلفنی مؤسسه حقوقی دادسو برای تنظیم وکالت اقدام کنید.

سؤالات متداول

انجام امور دانشجویی خارج از کشور چگونه امکان پذیر است؟

این کار از طریق دادن وکالت نامه در داخل و به کمک ثبت در دفتر اسناد رسمی یا دادن وکالتنامه از خارج و به کمک سامانه میخک به یک وکیل معتبر امکان پذیر است.

سامانه میخک چیست و چه کاربردی دارد؟

این سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی ایرانیان خارج از کشور را انجام می‌دهد که تنظیم وکالتنامه در آن یکی از این خدمات محسوب می‌شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

2 پاسخ
 1. من نروژ درس میخونم. امکان گرفتن ریز‌ننرات من از دانشکاه اصفهان و ترجمه رسمی و ارسال دارین؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می‌تونیم براتون انجام بدیم، لطفا با مشاوران حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *