نحله و همه چیز درباره آن

در مراحل قانونی طلاق اصطلاح و قوانینی وجود دارند که خیلی از افراد به خوبی از آنها مطلع نیستند. نحله و اجرت المثل جزء قوانین حقوق زن در خانواده به حساب می‌آیند و هر دو طرف ازدواج باید به خوبی با آنها آشنا باشند. در این مطلب از وبلاگ دادسو قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم که نحله چیست و چگونه به زن تعلق می‌گیرد؟

در ادامه نیز تفاوت نحله و اجرت المثل را بررسی خواهیم کرد. اگر قصد دارید اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید تا انتهای این مطلب با دادسو همراه باشید. همچنین در صورتی که قصد طلاق و گرفتن نحله را دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو و یا وکیل طلاق در ارتباط باشید.

نحله چیست؟

نحله در لغت به معنای «بخشش» است. اما این کلمه در مسائل حقوقی معنای دیگری دارد. نحله در اصطلاح قانونی مبلغی است که مرد در شرایطی خاص هنگام طلاق باید به زوجه پرداخت کند.

مبلغ نحله را نیز دادگاه با توجه به سال‌های ازدواج، وضع مالی طرفین و مواردی دیگر تعیین می‌کند. بنابراین نحله جزو حقوق زن در طلاق از طرف مرد محسوب می‌شود. نحله زمانی به زن تعلق می‌گیرد که زوج بدون دلیل موجه و قانع‌ کننده زندگی مشترک را ترک کند و زن خود را طلاق دهد.

با استناد بر بند ب تبصره 6 قانون اصلاح مقررات مرتبط با طلاق که نسخ گردیده‌ اند چنین گفته شده است که:

 «با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالی زوج، دادگاه مبلغی را‌ از باب بخشش (‌نحله) برای زوجه تعیین می‌نماید.»

شرایط دریافت نحله

در ادامه شرایط دریافت نحله را شرح خواهیم داد.

در ابتدا توجه داشته باشید که نحله زمانی به زن پس از طلاق تعلق می‌گیرد که درخواست طلاق از طرف مرد باشد. بنابراین در صورتی که زن درخواست طلاق کند، نحله و اجرت المثل به او تعلق نخواهد گرفت.

باید بدانید که در مدت زمان زندگی مشترک طرفین و پیش از آن که اقدام به ثبت درخواست طلاق از سوی مرد انجام شود، امکان مطالبه نحله برای خانم وجود ندارد. به بیان دیگر نحله یکی از حقوق زن بعد از طلاق محسوب می‌شود.

اجرت المثل چیست؟

اجرت المثل مبلغی است که از طرف مرد به زن و در شرایطی خاص پرداخت می‌شود. اجرت المثل در واقع اجرت کارهایی است که زن در خانه مرد انجام داده است، در صورتی که این کارها شرعاً و قانوناً وظایف او نبوده ‌اند. توجه داشته باشید که برای دریافت اجرت المثل زن باید این موضوع را در دادگاه ثابت کند. این مبلغ نیز توسط کارشناس دادگاه و با توجه به وضعیت مالی مرد مشخص می‌شود.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

تفاوت نحله و اجرت المثل

نحله و اجرت المثل هر دو جزء حقوق زن بعد از طلاق هستند. حقوقی که در دین اسلام و به تبع آن در قانون مدنی آن برای زن در زندگی مشترک در نظر گرفته شده ‌اند. حقوق مالی زن در زندگی مشترک و پس از آن شامل نفقه، مهریه، اجرت المثل، نحله هستند. همچنین ممکن است مرد شرایط ضمن عقد را پذیرفته باشد که آنها نیز جزء این موارد به حساب می‌آیند. اما تفاوت نحله و اجرت المثل در چیست؟

نحله همانطور که اشاره شد مبلغی است که توسط دادگاه تعیین شده و پس از طلاق طی شرایط خاص از طرف مرد به زن پرداخت می‌شود. نحله در لغت به معنای بخشش است. در حالی که اجرت المثل، اجرت کارهایی است که زن در خانه مرد انجام داده است، در صورتی که این کارها شرعاً و قانوناً وظایف او نبوده‌ اند.

در چه صورتی نحله پرداخت می‌شود؟

نحله در شرایطی خاص به زن تعلق می‌گیرد. یکی از مهم ترین این شرایط آن است که درخواست طلاق از طرف زن نباشد. یعنی در صورتی که زن بخواهد طلاق بگیرد، دادگاه اجرت المثل و نحله را برای او در نظر نمی‌گیرد. بنابراین مرد نیز وظیفه ‌ای در پرداخت آن نخواهد داشت.

نحله زمانی به زن تعلق می‌گیرد که مرد بدون هیچ دلیل موجهی زندگی را رها کند یا زوجه را طلاق دهد. زن در زمان زندگی مشترک نمی‌تواند از مرد چنین درخواست نحله داشته باشد.

نحوه دریافت نحله

طبق قانون کشور، اگر مرد بخواهد زن خود را طلاق بدهد باید حق حقوق مالی او را اعم از مهریه، نفقه، اجرت المثل و نحله پرداخت کند. اما همانطور که اشاره شد پرداخت نحله و اجرت المثل نیاز به شرایطی خاص دارد. برای مثال برای دریافت اجرت المثل زن باید در دادگاه ثابت کند که برای کارهایی که در خانه مرد انجام داده و این کارها وظیفه قانونی او نبوده است، هیچ گونه هزینه‌ ای دریافت نکرده است.

در این حالت دادگاه مبلغی را مشخص خواهد کرد که مرد باید پس از طلاق تماماً پرداخت کند. اما نحوه دریافت نحله چگونه است؟

برای دریافت نحله نیز باید شرایط خاص وجود داشته باشد. زن در طی زندگی مشترک نمی‌تواند درخواست نحله داشته باشد. اما اگر مرد بدون دلیل زن و زندگی را رها کند و او را طلاق بدهد باید هزینه نحله را که توسط کارشناس دادگاه تعیین می‌شود، پرداخت کند. توجه داشته باشید برای درخواست نحله و ثبت آن بهتر است با وکیل خانواده مشورت شود.

جمع بندی

در این مطلب توضیح دادیم که نحله چیست؟ در ادامه نیز با تفاوت نحله و اجرت المثل پاسخ دادیم. توجه داشته باشید که در روند و مراحل طلاق بهتر است یک مشاور یا وکیل همراه شما باشد. این کار باعث می‌شود مراحل به درستی و با سرعت بیشتری پیش برود.

همانطور که در ابتدا اشاره شد بیشتر افراد با همه قوانین و حقوق زن و مرد به طور کامل آشنا نیستند. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از مشاوره واتساپی رایگان دادسو بهره مند شوید.

سوالات متداول

نحله چیست؟

نحله مبلغی است که توسط کارشناس دادگاه تعیین شده و پس از طلاق طی شرایط خاص از طرف مرد به زن پرداخت می‌شود. نحله در لغت به معنای بخشش است.

اجرت المثل چیست؟

اجرت المثل، اجرت کارهایی است که زن در خانه مرد انجام داده است، در صورتی که این کارها شرعاً و قانوناً وظیفه او نبوده است. این یمبلغ با توجه به سال‌های زنگی مشترک و وضع مالی تعیین می‌شود.

شرایط دریافت نحله چیست؟

1-زن درخواست طلاق نکرده باشد. 2-در مدت زمان زندگی مشترک و پیش از اقدام به درخواست طلاق از سوی مرد امکان مطالبه نحله برای خانم وجود ندارد. 3- مرد بدون دلیل زندگی را رها کرده باشد و زن را طلاق بدهد

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.3/5 - (13 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *